Turfanda antik şeş fert erik hasadı başladı

Turfanda antika şeş birey erik hasadı başladı

MERSİN – Türkiye’nin meyve ve sebze istihsal merkezlerinden Sazak’birlikte örtü altında yetiştirilen can erikte geçmiş hasat yapıldı.

Sofralık kayısı üretiminde Türkiye’nin yüzdelik 90’ını karşılayan Mersin’in Mutluluk ilçesinde birçok meyve üretimi üstelik yapılıyor. Özellikle bu mevsimde turfanda erik üretimi acayip altında gerçekleştiriliyor. Bölgede üretimi yapılan eriğin hasadına başlandı. Özenle toplanan önce ürünler ilkin İstanbul ve Ankara koyulmak üzere yurdun ciharıyek tarafına gönderilirken, Dubai kadar ülkelere bile ihraç edildiği kaydedildi.

Acayip altında erik yetiştiren üreticilerden Misyon şimşek, “Burada çiftçilik yapıyorum. Antik altı 2 dönüm ser yaptım. Bu yıl termoblok sistemiyle seramızı ısıttım. Bugün itibarıyla satışımıza başladım. Mut genelinde 15 bin dekar erik serası üretimi yapılıyor. Bunun 5 bin dekarı falanca çarliston marka altında. Bizim burada 35 ile 40 modül limonluk var. İhracat yapıyoruz, âdeta yumruk bire bir gelişim. Akdeniz, Mersin bölgesinde evvel burada erik artık. İhracatı Mersin Ağacı’den gönderiyoruz. Dubai kadar zengin ülkelere gönderiyoruz. Bugün geçmiş hasadını yaptık. 100 kilogram erik topladık, bu eriği birazdan Sazak’e bırakıp geleceğiz. Gördüğünüz kabilinden gösterişsiz benzeri gelişim değil. Burayı kömür ve odun ile termoblok sitemiyle ısıtıyoruz” dedi.

Serada üretimi bal arılarıyla desteklediklerini dile getiren Şimşek, “Serada 250 bin arı var. Bu arılarla aşılanma yapıyoruz. Isıtmayı üstelik bu termoblok sistemiyle yapıyoruz. Bu soba, yukarıda kötü ve aşağıda üfleyen borularıyla serayı ısıtıyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: