Türk Kızılayın eski Umumi Müdürü Taşlı’nın cenazesi Düzce’de toprağa verildi

Tacikistan’de 24 Eylül’dahi kalp aksesi sonucu hayatını kaybeden Türk Kızılayın eski Umumi Müdürü Ömer Taşlı’nın cenazesi, memleketi Düzce’üstelik son yolculuğuna uğurlandı.

Kızılayda 2004-2013 yılları beyninde genel müdürlük görevini örümcek Taşlı üzere Düzce’deki Türk Kızılay Batı Karadeniz Kıyamet Müdahale Merkezi’nde cenaze töreni düzenlendi.

Törene, Taşlı’nın ailesi ve yakınlarının birlikte Düzce Valisi Cevdet Atay, Türk Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan, Türk Kızılay eski Umumi Başkanı Uğurlu Küçükali, Düzce Şehremaneti Başbuğ Yardımcısı Hüdaver Abiye ve Kızılay çalışanları katıldı.

Törende mütekellim Kızılay Umumi Müdürü Altan, Taşlı ile Etiyopya’ya yardım fırlatmak için Kızılaya geldiğinde tanıştığını belirterek, “O dönemde çok koruyucu ve destek oldu. Henüz ahir insanca müzaheret süreçlerinde de sürekli haberleştik. Yürekten yakınlaşmamız oldu. Kızılay Genel Müdürü olduktan bilahare de kendisiyle daim bildirişim halinde olduk. Namına danıştığım konular oldu.” diye konuştu.

“Onun emanetine ve bıraktıklarına topluluk çıkacağız”

Kederli ve feci bire bir günde olduklarını nâkil Altan, şunları kaydetti:

“Bu esenlik dervişi bütün coğrafyayı dolaştı ve kurulmasında emek verdiği, himmet sarfiyat etmiş olduğu memleketine geldi. Esasen memleketinde varlık süresince, behişt bahçesi olacak kabrinde kıyamete arbede varlığını sürdürecek. Kızılaycılar olarak onun emanetine ve bıraktıklarına topluluk çıkacağız. Büyütüyoruz ve büyütmeye bitmeme edeceğiz. Delege Efendimizin tavsiyesi var. ‘Kim ferah tıpkı öğün açarsa, onun yolundan gidenlerin sevabı ona yazılır.’ Tığ bile onun yapmış olduğu iyiliklerden kesiksiz sadık alacağına kani olup inancımız birlik ve sevinçliyiz. Kaybettiğimiz için üzüntülüyüz ama sevabı çok olacağı üzere birlikte sevinçliyiz. Sevgili ailemize ve iş arkadaşlarımıza Cenabıhak sabırlar versin.”

Taşlı ile yaşadıkları anıyı paylaşan eski Genel Komutan Küçükali birlikte ” İsrail’in dokunaklı bilye bombaları altında görev yaparken, zıpzıp bombaları Gazze’ye yoğun şekilde atıldığında araçlarımız ilerleyemiyordu. Elimizde mazlumlara dağıtılacak malzememiz vardı. ‘Ömer, haydi at arabalarına binip malzemeleri dağıtalım’ dediğimizde, o yürekli insanla at arabasına binip mazlumlara alay malay müzaheret taşıdık. İyilik yüreğinden tek eksilmeyen bu pir insanı burada bu şekilde tesmiye etmek istemezdim. Cenabıhak mekanını behişt eylesin.” ifadelerini kullandı.

Ömer Taşlı’nın cenazesi, daha sonraları Konuralp Şehit Amaç Demir Mahallesi Taşlı Sokak’taki babaevine getirildi.

Burada helallik alınıp dua edilmesinin ardından Taşlı Mezarlığı’na götürülen cenaze, ikindi vakti kılınan namazın arkası sıra toprağa verildi.

26 yıllık hevesli Kızılay hayatını Umum Müdür adına tamamladıktan bilahare 2013 yılında emekliye ayrılan evli ve 2 çocuk babası Taşlı, serencam namına Uluslararası Ayça İslam Komitesi Kuzey Asya ve Avrupa Nahiye Temsilcisi olarak fariza yapıyordu.Share: