Türkiye Haftaya Yağmurla Başlıyor: Marmara’da Fırtına, Ilımlı ve Güney Veli ile Ilımlı Karadeniz’de Yağış

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü (MGM), yarın Marmara Denizi’nde sıkıntı; Ilımlı Karadeniz kıyılarında, Orta ve Cenup Ege’de yağış beklendiğini belirterek oluşabilecek olumsuzluklara alın vatandaşı uyardı.

MGM, 5 Eylül’de (ferda); Marmara Denizi’nde sıkıntı, Ilımlı Karadeniz kıyılarında şiddetli yağış, Ilımlı ve Cenup Ege’de ise Sağlam Sıkıntı beklendiğini açıkladı. MGM’den yapılan tembihler şöyle:

“-Pazartesi günü, Samsun, Giresun ve Sinop çevreleri ile Kastamonu’nun kuzeyinde kuvvetli, Samsun’un gün doğusu ilçeleri ile Ordu’da haddinden fazla akva ve düz düzlük incitici (51-100 kg/m2) bora ve gök patırtılı boğanak yağış beklendiğinden dominant, su baskını, saika, toprak kayması, yağmur anında sağlam rüzgar ve ulaşımda aksamalar kabilinden olumsuzluklara cebin tetik ve tedbirli olunması gerekmektedir.

-Mutedil ve Güney Ege’de rüzgarın yarın (05.09.2022 Pazartesi) öğle vakti saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğu, güneyinde kuzey ve kuzeybatı yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75km/sa) sıkıntı, vadi düzlük 9 kuvvetinde (90 km/sa) sağlam sıkıntı şeklinde eseceği hesap ediliyor. Fırtınanın, Salı haset akşam ezanı saatlerinden sonradan etkisini kaybedeceği beklenmektedir.

-Marmara’da rüzgarın ferda (05.09.2022 Pazartesi) öğle saatlerinden itibaren şimal ve kuzeydoğu yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (80-75 km/sa) fırtına şeklinde eseceği durum ediliyor. Fırtınanın, aynı dolaşma geceleyin saatlerinde etkisini kaybedeceği beklenmektedir.)

Share: