Türkiye-İskoçya maçına akıllıcasına

A Milli Ayak Topu Takımı Ustalık Direktörü Stefan Kuntz, yegâne hedeflerinin 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde arz ongun sonucu kabul etmek olduğunu söyledi.

Kuntz, ferda İskoçya ile oynanacak tedarik maçı öncesi milli aktör Hakan Çalhanoğlu ile gelişigüzel Diyarbakır Stadı’nda planlı basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Milli takım kadrosunda sakim aktör olmadığını belirten Kuntz, “Şu anda önümüzde yegâne uğur var. Avrupa Şampiyonası elemelerinde olacak genişlik bol sonuçları almak ve yer bereketli performansı açıklamak. Bunun üzere hazırlanacağız.” dedi.

Yer çokça akılda kalanların ateş veren tecrübeler olduğuna dikkati calip Kuntz, şöyle bitmeme etti:

“En çok dersi çıkarabileceğiniz ve etraflı vadeli size hayır olacak konular bile bunlar oluyor. Haziran kampında elde etmiş olduğumuz 4 galibiyetten bilahare bunu süslemek üzere 2 yengi elan ahiz hedefindeydik. Ne yazık ki bunu başaramadık. Amma hakeza skorlar teferruatlı vadeli yollarda herhangi bir ahit önünüze çıkabilir. Onun için bile bunun bilincindeyiz. Önümüzdeki maçlarda kesinlikle farklı tıpkısı takımın sahada olacağını bekliyorum. Kalık olan 11 aktör bu kampta bizimle bu arada. Kül deneyimli oyuncular kadronun içindeyse diğer oyunculara etkisi haddinden fazla çok oluyor. İskelet değişik güçlenmiş halde oluyor. Bu kampta o oyuncularımız bizimle beraber olduğu amacıyla farklı oyunculara pozitif tıpkı etkisi olacağını düşünüyorum.”

Aynı matbuat mensubunun “Şu zaman dünya kupasına gitseydik Stefan Kuntz’un aklında belirlediği futbolcular var mıydı?” sorusuna Kuntz, “Şu dakika elimizdeki sunu ferah kâin kadroyu topladığımız amacıyla ihtimal 1-2 insan haricinde bu bildirme zinde kadromuz. Anlaşılan buna analog benzeri kadroyla da dünya kupasına katılırdık.” cevabını verdi.

“(Arda Güler) Onu seslemek için birlik şu an akıllıca zamandı”

Ardıl Güler, Emirhan İlkhan ve Tayyip Talha Sanuç’un milli bando kadrosuna dahil edildiğini anımsatan Kuntz, “Şu an Ardıl’nın Fenerbahçe’deki durumu, müddet aldıkça ve alıştırma sayısı yükseldikçe farklı tıpkı yere makul gidiyor. Elan gür sahaya oyununu yansıtabiliyor. Onu davet etmek için mecmu şu zaman akıllıcasına zamandı. Hem takım arkadaşlarından kadromuzda oyuncular var hem birlikte öğrenebileceği tecrübeli değişik oyuncular üstelik bu kampta. O yüzden ben onu burada kazanmak istedim ve bunun için mutluyum.” ifadelerini kullandı.

İskoçya’nın Rangers takımında tarz giyen Rıdvan Yılmaz ile ilgilendiren mevrut aynı soruyu yanıtlayan Kuntz, “Bittabi kendisi çokça öz beklediğimiz bir oyuncu. Kusur geçirdiği üzere gelişmesi biraz haftalığına duraksamaya uğradı. Sene sonuna büyüklüğünde sakatlığının geçeceğine ve yeniden takıma döneceğini düşünüyorum. Kendisini tabii izliyoruz. Maçlarını bağlı olmak amacıyla birlikte Glasgow’a gideceğim.” değerlendirmesinde bulundu.

Milli topçu Melik Çalhanoğlu: “Tedbir maçı olsa da ciddiye alacağız”

Milli topçu Hakan Çalhanoğlu üstelik Diyarbakır’bile olduğu için bahtiyar olduğunu ve çokça evire çevire karşılandıklarını dile getirdi.

Yarınki maçın kocaman olduğunu vurgulayan Kağan Çalhanoğlu, “Tedarik maçı olsa bile ciddiye alacağız. Sahaya çekmek üzere çıkacağız.” diyerek konuştu.

Acun kupasıyla ait görüşlerini nâkil Melik, “Dünya kupasına katılamadığımız üzere çokça üzgünüm. Düpedüz maçlara on paralık bakmayacağım. Baktıkça içimin yanacağını biliyorum. Bu beni çokça üzecek. Turnuvalara süzülmek üzere gelişeceğiz. Zamanımız var. Mart ayında yetişkin maçlarımız başlayacak. Onun amacıyla gür hazırlanacağız.” ifadelerini kullandı.

Hakan Çalhanoğlu, Arda Güler ve Emirhan İlkhan’ın A Milli Ayak Topu Takımı’na dahil edilmesinden muhit bahtiyar olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Ardıl de Emirhan dahi gailesiz oyuncular. İnşallah özlük kulüplerinde çokça süre alırlar. Üste elan de süre almalarını isterim. Güre olmaları tıpkı yere kadar. Maçlara baktığımda Ardıl’nın oyuna sonradan girdiğini görüyorum. Hocanın (Jorge Jesus) dediklerini dinliyorum. ‘Hep korumalıyız’ diyor. Bence imdi esirgeme tıpkısı yere büyüklüğünde. Ne zaman güre oyuncu sınama vira etmek istiyorsa oynaması gerekiyor. Ben birlikte zinde yaşta oynadım, anca deneyim kazandım. İnşallah Arda ve Emirhan birlikte çok süre alırlar. Çünkü o potansiyelleri var. Bence korumaya lüzum bulunmayan.”

Taze futbolcuların Avrupa’daki liglere gitmesi gerektiğine dikkati çeken Melik Çalhanoğlu, “Orada kendilerini göstermeleri gerekiyor. Değerlerini henüz da artırmaları temas ahit benim isteğim.” diye sözlerini tamamladı.

Share: