Türkiye Ski Federasyonu Başkanı Oto, hedeflerini anlattı

Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Şanlı Oto, acun kupalarında hep var olmayı, olimpiyatlarda ise önceki 5’lere girmeyi hedeflediklerini söyledi.

Oto, benzeri programa süzülmek üzere geldiği Sivas’ta AA muhabirine, kestirmece 3 kamer önce yapılan seçimlerde baştan göreve geldiğini anımsattı.

Spor federasyonlarında seçme bittikten sonraları herkesin eşit olduğunu tamlayan Oto, “Tığ artık seçimi geride bıraktık, ski sporunu lacerem canlandırabiliriz, elbette ülkemize puanlar getirebiliriz hedefindeyiz.” diye konuştu.

Öncelikle olimpiyatlara katılacak sportmen yetiştirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Oto, “Aktüel hedefimiz acun kupaları, 4 sene sonra da bilcümle branşlarda olimpiyatlara başvurmak. Biz 6 branşta hayatiyet gösteriyoruz. Kahraman disiplini, kayaklı koşu, snowboard, biathlon, kayaklı atlama ve sonuç adına kızağı ilave ettiler. Tığ benzeri şita ülkesi değiliz ama şita sporlarında varız diyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Hedefimiz acun kupalarında bütün yapılmak”

Kış ülkelerinde kayak sporunun 12, Türkiye’de ise 3 ay yapıldığını nâkil Oto, şunları kaydetti:

“Atlama dalında olimpiyat derecesinde ivme kaydettik, 30’lara girmeye başladık. İnşallah hedefimiz olimpiyatlarda ilk 5’lere soldurmak ama dünya kupalarında bütün koyulmak, acun şampiyonalarında rekabet etmek. Sportmen sayımız değme ahit yükseliyor, kayak sporunu sevdirmeye çalışıyoruz. ‘Kayak sporu zengin sporudur’ tabirini kullanmıyoruz. Dünyada kayak sporu varlıklı sporudur ama Türkiye’dahi Uludağ’bile varlıklı sporu ve kayak merkezlerinde turizm anlamında varlıklı sporu. Sivas aynı kötü yarattı ve Sivas’ta kayak bozuk spor. Bingöl’dahi, Bitlis’te var, hakeza yerlerde şayet spora bakım edersek hem sportmen sayımız artacak hem birlikte insanları sporla çalışır edeceğiz. Bilcümle hisse senedi insanları kayak yapar, bunu yaparken hem spor anlamında yapar hem da beyaz ile maviyi birleştirerek beyinlerini dinlendirir.”

Oto, çocukları spora yönlendirdiklerini ve başarı olduklarını tabir ederek, dolgunca bir gelecek sağlayarak ülkeye faydalı fertler yetiştirmeyi arzuladıklarını söyledi.

Ülkede son dönemlerde kayak merkezlerine yapılan yatırımların arttığına dikkati çeken Oto, “Devletimiz haddinden fazla ferah merkezler yaptı. Sivas Kader Dağı, Avrupa ile yarışabilecek tıpkı zehir. Erzurum, Kayseri, Uludağ, Kartalkaya’de çok mebzul yatırımlar var.” diye niteleyerek konuştu.

“Gelecek vadeden dolgunca sporcularımız var”

Sportmen yönünden müfredatla ait güçlük yaşadıklarını tamlayan Oto, bu konuda dahi Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı ile teşrikimesai yaptıklarını aktardı.

Geçen yıl Çin’de yapılan olimpiyatlara 6 sportmen ile katıldıklarını anımsatan Oto, şunları söyledi:

“Hedeflerimiz elan balaban. Olimpiyatlara arsıulusal federasyonların kotasıyla, puanlarıyla gidiliyor. Biz bu çocukları o puanları almaları amacıyla yarıştırıyoruz. O çocukları şayet çokça yarıştırırsak, çok deneyim ettirirsek o puanları alırlarsa 10-15 kişiyle gidiyoruz. Bizde bando sporu olmadığı üzere bir iki gidiyoruz. Gelecek vadeden gür sporcularımız var. az sayıda yetenekli sporcuları sınırlı dışına gönderip yaz ve şita eğitiyoruz. İnşallah meyvelerini acun kupalarında yahut olimpiyatlarda alacağız.”Share: