Türkiye’de 45 bini çok bina dijital kimliğe kavuştu

Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca, çatı denetimi tamamlanan 48 bin 250 binaya, QR kodlu ve RFID çipli sertifika levhası yerleştirildi.

AA muhabirinin, Çatı İşleri Umumi Müdürlüğünden aldığı bilgiye bakarak, binalara teknolojik safiha verilmesi ve belgenin yapı üzerinde montajının yapılmasına ilgilendiren tasarlanan Yapı Kimlik Sistemi (BKS) uygulamasına, sabık yılın ikinci yarısından itibaren geçildi.

Türkiye’nin yapı stoku kalitesini artırmayı, belkili afetlerde ortaya çıkabilecek fert ve mülk kayıplarının arz organ indirilmesini amaçlayan ve yapılara “kimlik belgesi” verilmesini sağlayıcı BKS kapsamında, bina denetimi tamamlanan binalara QR kodlu ve RFID çipli sertifika levhası takılmaya başlandı.

Bu kapsamda ülke genelinde, 48 bin 250 sertifika levhası, bu sene içre denetimi tamamlanan binalara yerleştirildi.

Buna göre, yeryüzü çok tablo takılan devlet, 4 bin 897 bina ile İstanbul oldu. İstanbul’u 3 bin 586 bina ile İzmir, 3 bin 454 çatı ile Antalya, 2 bin 798 bina ile Bursa, 2 bin 573 çatı ile Kocaeli ve 1636 çatı ile Ankara izleme etti.

Bütün kamu yazılımlarına entegre olabilecek şekilde tasarlanan BKS ile hem çatı sahipleri hem üstelik sonraki aşamalarda kamu görevlileri binaların teknik ve umumi bilgilerine ulaşabilecek.

Özellikle hareket, hararet kadar afet anlarında, binaya yerleştirilen sertifikalardaki bilgilere, “RFID okur” marifetiyle 50 metre mesafeye büyüklüğünde ulaşılabilmesi sağlanacak. Böylelikle, “bina kat planları”, “yapının umumi verileri”, “yapıda durma fail vatandaşlar” kabilinden dirimsel bilgilere açıktan erişilebilecek.

Çatı Denetimi Hakkında Kanun’da ati dönemde yapılması planlanan değişiklikle, BKS kayran yapıların insanoğlu yıllık periyotlarla çatı denetleme kuruluşlarınca denetlenmesi sağlanacak.

Sonunda, bina tamamlandıktan ahir aşamalarda ilave itmam hayat, kolon akçakesme, bodrumu kata çevirme, sığınağı depo-dükkan adına kullanma üzere mevzuata aykırılıklar tespit edilerek, muktezi önlemler alınabilecek.???????

Share: