TÜRKİYE’DE 9 AYDA 1683 KİŞİ TRAFİK KAZALARINDA HAYATINI KAYBETTİ

EMNİYET Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı verilerine göre, eylül ayında meydana gelen 43 bin 734 trafik kazasında 18 bin 570 emanet yaralandı, 214 emanet birlikte hayatını kaybetti. Yılın geçmiş 9 ayında ise kazalarda ölenlerin sayısı 1683’e yükseldi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı, eylül ayında meydana gelen trafik kazalarına ilişkin verileri ve mobese kameralarına yansıyan ilçe görüntülerini paylaştı. Türkiye genelinde 178’i insanoğlu, 18 bin 570’i yaralanmalı, 24 bin 986’sı hasarlı tutmak için bütün 43 bin 734 trafik kazası meydana geldi. Kazalarda 18 bin 570 hayat yaralandı, 214 yaşama da hayatını kaybetti. Yılın ilk 9 ayında, gidiş geliş kazalarında ölenlerin sayısı ise 1683’e bundan sonra. Eylül ayında yeryüzü çok ilçe trafik kazası İstanbul’da oldu. İstanbul’da kişioğlu, yaralanmalı ve maddi hasarlı toplanmış 5 bin 376 kaza meydana gelirken, bu kazalarda 6 kişi hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa strateji etti. Yeryüzü bir iki kazanın meydana geldiği şehirler ise Ardahan, Tunceli ve Bayburt oldu. Eylül 21 bin 38 güdücü alkollü adına açkı kullanırken yakalandı, denetimlerde 1 milyon 758 bin 137 trafik cezası uygulandı. 125 bin 856 vasıta ise trafikten menedildi.

KAZALAR KAMERADA

Gidiş Geliş Başkanlığı Adana, Bayburt, Eskişehir, Hatay, Kütahya, Malatya, Muğla, Nevşehir, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tokat ile Tunceli de meydana gelen ve mobese kameralarına yansıyan trafik kazalarının görüntülerini paylaştı. Hatay’da motosikletle gidiş halindeki iki kişinin üstüne kez kenarındaki tıpkısı ağacın dalı düştü. Kameraya yansıyan kazada motosikletteki 2 emanet hafif yaralandı. Nevşehir’üstelik sürücüsünün kontrolünden çıkan makine, orta refüje çıkarken bu tam yolun karşısına ayrılmak isteyen 2 yayaya çarptı. Sakarya’da ise tekrar sürücüsünün kontrolünden çıkan otomobil, kaldırıma çıkıp şemsiyesiyle yürüyen benzeri gelgeç çarptı. Yolcu, otomobilin çarpmasıyla yaklaşık 20 metre ileriye fırlayarak yaralandı. Bu anlar mobese kamerasına yansıdı.

EN ZEKER GÖRÜLEN ÇOBAN HATALARI

Öte yandan trafik kazalarında genişlik kalın tanidik güdücü hataları Trafik Başkanlığı’nca şöyle sıralandı: ‘Araç hızını posta, gelgel ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, gaga derbent ve kaplamanın dar olduğu yerlerde intikal önceliğine uymamak, abdestbozan strateji ve tahvil kuralına uymamak, arkadan çarpma, periyot kurallarına uymamak, al mum yahut görevlinin dur işaretinde durmamak, taşıt giremez gidiş geliş işareti mevcut yerlere kısaltmak, sâri ve meslek geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş üstünlüğü makaslamak, alkollü adına açacak soldurmak, şiddetli şipşak kurgu kazanmak, mürur yasağı olan yerlerden görevlendirmek ve kavisli şekilde yahut yasak olan yerlere park yeri emreylemek.?

Share: