Türkiye’de keyif çalışanları arasında anestezik derman bağımlılığı: ‘Konuşulamayan benzeri yara’

H?aber ve Videoteyp:

F?undanur Öztürk – Ağabey Intikam

“İlacı şifahane dolabından düz ben değildim, apayrı bir (sağlıkçı) arkadaşım almıştı. Çantasından çıkardığı ilacı anlatmaya başladı, sonra hepimiz kullandık. Bu ilaçların bir kısmının kriz kabilinden tedavilerde üstelik kullanıldığını bildiğim amacıyla, mantık gelmişti…”

Anestezi doktoru Berke, ilk defa maden amaçlı anestezik ilaç kullandığı hatıra böyle anlatıyor. Tendürüst hekim o aktarılma, sakil bire bir “kriz ve tükenmişlik sendromu” yaşadığını söylüyor.

BBC Türkçe’nin araştırması, Berke kabilinden mukavemetli haddinden fazla sağlık çalışanının şifahane envanterindeki uyuşturucu ilaçlara tabiiyet geliştirdiğini ortaya koyuyor.

Pandemi öncesinde ivedi servis çalışanları özelinde yapılan ayrımsız araştırı, 2009-2019 yılları ortada yeryüzü bir iki 50 ahiret yolculuğu olduğunu gösteriyor.

Araştırmayla ait BBC Türki’ye mütekellim Doç. Dr. Keziban Uçar Felaket; tükenmişlik, sağlıkçılara ivinti kabil tabiiyet nedeni olabilecek faktörlerin pandemi döneminde arttığını aktarıyor.

Haber konusunda çalıştığımız Haziran 2022 ve Teşrinievvel 2022 beyninde anestezi, ivedi servis ve bunaltıcı hizmet bölümlerinde müteharrik bildirme bir iki 6 afiyet çalışanı henüz geberik bulundu.

Konuştuğumuz sağlık profesyonelleri, emek şartlarının bu sorunu derinleştirdiği konusunda hemfikir.

Ocak 2022’bile aşırı düze nedeniyle hayatını kaybeden hemşire Emel Balaban’nin annesi, “Bu aynı kanayan çığlık” diyor ve ekliyor:

“Bu tıpkısı (mesleksel) çor yerine akseptans edilmeli. Bu rahatsızlığa bozukluk olan sebepler ise güç iş koşulları…”

Ne büyüklüğünde makro?

Afiyet çalışanları arasındaki anestezik umar bağımlılığı özellikle aheste bakımlar, acil servislerde daha rahat görülüyor.

Uzmanlar, anestezik maddelere erişimin bağıl henüz süssüz olduğu bu branşlarda daha çok tabiiyet geliştirildiğini değerlendiriyor.

Bozuk Etil Alkol ve Esrar Yön Bağımlıları Tedavi ve Araştırı Merkezi (AMATEM) Direktörü Prof. Dr. Nesrin Dilbaz, “Ne büyüklüğünde cılız bire bir maddeye erişebilirseniz, o kadar çokça onu deneyim, istimal ve sonraları üstelik onun bağımlısı olma şansınız aşkın oluyor. Emanet benzeri nöbet maddeyle karşı karşıya geldikten sonradan işimiz çok zorlaşıyor” diyor.

Türkiye’da afiyet çalışanları ortada anestezik husus bağımlılığının hangi büyüklüğünde hoşgörülü olduğuna dair resmi malumat bulunmuyor.

Bu araştırı kapsamında konuştuğumuz haddinden fazla sayıda ehlihibre ise “ünlü konuşulamayan” bu sorunun her an yaygınlaştığı görüşünde.

BBC Türkçe’ye mütekellim ilişkin bölümlerden sağlık profesyonelleri, tabiiyet dolayısıyla mücahede arkadaşlarını kaybettiklerini anlattı.

Acil Tıp Uzmanları Derneği’nin (ATUDER) sağlık çalışanları ortada anestezik özellik bağımlılığına yoğunlaşan, “ Acil Servis Çalışanlarında Konu Bağımlılığı ve Salt Kıyım Riski” raporuna göre ise 2009-2019 ortada ekstrem düze reçete sebebiyle 50 afiyet çalışanı odasında geberik bulundu.

BBC Türkçe’nin Ekim-Haziran 2022 arasında yaptığı medya taraması, “duyum yitimi, ivedi servis ya üstelik yavaş hizmet” branşlarında müteharrik genişlik beş altı 6 afiyet çalışanın daha nahoş bir şekilde hayatını kaybettiğini ortaya koyuyor.

Afiyet çalışanlarının çıktı çığır kaynaklı tükenmişlik sendromu cihetiyle evet da fiziksel ağrılarını gidermek, ince nöbetlerde jandarma kalabilmek ya de sonrasında uyuyabilmek üzere fizyolojik ihtiyaçlarla anestezik ilaçlara yönelebildiği kaydediliyor.

Olur, sağlıkçıların anestezik özellik bağımlılığı geliştirmesinin mesleksel sebepleri hangi? Benzeri sağlıkçı anestezik bire bir ilaca tabi olduktan sonra şüphesiz bindi alabilir?

‘Hiç beklemediğim şahıslar bu ilaçları denedi’

Hastaların tedavisinde kullanılan anestezik ilaçlara erişimin kolaylığı, sağlıkçıların bağımlılığında eke ayrımsız etkiye cemaat.

Anestezi doktoru Amaç, anestezik ilaçları şüphesiz uyuşturucu gayeli kullandığını anlatırken, hastanede “on paralık beklemediği insanların birlikte” bu ilaçları denediğini, antrparantez erdemli bağımlılık geliştirdiğini anlatıyor:

“Sonuçta bunlar sürekli kullandığın (anestezik) ajanlar, daim elinin altında… Evinde de duruyor mümkün. Tadını alçalma edip kullananlar da oluyor.”

Garaz başlarda anestezik ilaçları kullanmaktan kaçındığını fakat ayrıksı sağlıkçı arkadaşlarının kullandığını gördükten bilahare kendisinin üstelik başladığını söylüyor.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal dahi şöyle açıklıyor:

“Temas dönüş elimizin altında herhangi bir tip derman vardır. Bu ilaçların bire bir kısmı ise bağımlılık potansiyeli olan, uyutucu, afiyet donör ilaçlardır ki bunların başında narkotik/opioid dediğimiz ağrı kesici ve anestezik maddeler dirimlik.

“Birçok branşa göre bunlara ulaşımımız haddinden fazla elan kolaydır. Çözümsüzlüklerin olabildiği okkalı ayrımsız stres ortamı ve bu çözümsüzlüklerde başvurabileceğiniz, eğreti çıkar yol adına görebileceğiniz ilaçlar…”

ATUDER raporunda, ara sıra bağımlı sağlıkçıların çor ağrılarını gidermek için kullandıkları ilaçlara aceleci aynı şekilde tabiiyet geliştirdiği kaydediliyor.

Doç. Dr. Keziban Uçan Karabulut, “Bir tabi esenlik çalışanı, kendisine muteber ilacın takkadak ağrısını kesip gevşemesine amil olmasından sonradan bu ilaçlarla tanışmıştı” diyor.

Uzmanlara göre damardan kullanılan anestezik ajanlar, diğer uyuşturuculara bakarak haddinden fazla henüz hızlı ve yüksek benzeri tabiiyet yaratıyor ve bu boyut sağlıkçılar üzere az çok şişman benzeri risk.

Prof. Ünal, “İlacı tıpkısı şekilde hastaya intişar gibi gösterip, esasta kendisi için stoklayan meslektaşlarımız oldu. Tıpkısı kısmı sivri dozdan öldü, tıpkı kısmı meslekten çıkartıldı” diyor.

Tükenmişlik sendromu, nikbet duygusu ve aşırı stresli iş hayatı…

Sağlıkçıların anestezik husus bağımlılığına gösterdiği nedenler beyninde; maddeye erişimin kolaylığı, tükenmişlik hissi, alçak öğüt iş/aksiyon hayatı içerisinde hayatı kaçırma hissi ve zaaf duygusu gösteriliyor.

Doktor Misyon, “TUS üzere tıpkı sınava hazırlanırken uzun müddet müziç tıpkısı hayat yaşadıysam, bu buut beni sonrasında metal kullanmaya itiyor. Hayatıma damga katmam lazım kabilinden geliyor” diyor.

Yaşamla ahiret yolculuğu arasında anestezistlerin devreye girdiğini belirten Doktor Berke ise hayatındaki “ötede stres” cihetiyle anestezik yön kullanmaya başladığını söylüyor.

Tüvana hekim, hastalarına daim kullandığı anestezik maddeye duyduğu zaaf ve tükenmişlik sendromu birleştiğinde neler yaşadığını şöyle anlatıyor:

“Seçme aktarılma aynı güruh rahatsız uyutuyorum ama hiçbirinin (ilacın) insandaki etkisini parçalanmamış bilmiyorum. Bazıları duyum yitimi altındayken gülüyor, eğleniyor… Bu ilaçların insanlardaki etkisini gördükten sonraları haddinden fazla zül ediyorsunuz.

“Ayrımsız tükenmişlik vardı üzerimde cemi o süreçte. Ayrıntılı süredir bunu hissediyordum. Bitmiş kabilinden hissediyordum. Beraber kullandığım sağlıkçı arkadaşlarımda bile bire bir sürecin olduğuna eminim.”

Tendürüst hekim, ayda 8-9 akşam yol tuttuğunu ve ertesi günün mesaisiyle gelişigüzel 36 saat hastanede kaldığını söylüyor.

Arkası Sıra evine gittiğinde biricik isteğinin ‘”daldırmak” olduğunu belirten Berke, arada bir yemek birlikte yemeden, aynı sonraki mesaiye büyüklüğünde uyuduğunu anlatıyor:

“Evden iki dönüş önce çıkmıştım diyorsun, çabucak uyanıyorsun ve iki bölüm sonrasındasın. bir anda antlaşma algını bile yitiriyorsun. Vücudun üstelik kendisini toparlayamıyor yekpare yerine esasta.”

Berke’ye göre bu döngü, afiyet çalışanlarını hem fizyolojik hem de ruhiyat namına tükenmişliğe itiyor.

Dr. Karabulut ise tükenmişlik sendromu ve sağlıkçılara hız kadar bağımlılık nedeni olabilecek faktörlerin pandemi döneminde arttığını belirtiyor.

Psikiyatrist Prof. Konuşkan, bir hekimin tükenmişliğini “anestezik özellik istimal aşamasına gelmeden” ortadan çalmak gerektiğini kaydediyor.

‘Anestezik husus kullanımı eğilimi artabilir’

Tükenmişlik sendromu hayat dolu afiyet çalışanlarının her an arttığını gözlemleyen Prof. Ünal, bulunan koşulların sağlıkçıların anestezik konu kullanımını dahi artırabileceğini düşünüyor.

Prof. Ünal, sağlıkçılar arasındaki bu sorunun sesli konuşulması gerektiğini söyleyerek, “İlk önceki böyle bire bir sorun olduğunu ortaya koymamız gerekiyor. Muamma kapılar ardında kalarak tek şeyi çözemeyiz” diyor.

Ünal, şifahane içerisinde tabi bir esenlik çalışanına karşı geleneksel “abi-bacı/ahi-refik” yaklaşımıyla destek sunmanın hareketli tıpkı formül olmayacağını söylüyor:

“Mesleğe kullanılmamış başlamış birisi olsaydım, abi kardeş olarak işi halletmeye çalışırdım. Etme derdim, çoluğun-çocuğun var. Amma proses içerisinde yaşadıklarım bana şunu gösterdi: Bununla yemeden içmeden zaman kaybedersiniz.

“Bu kişinin ilaçlara ulaşabilme şartlarının tamamen ortadan kaldıracak şekilde mücahede şartlarının ya dahi mücahede yerlerinin değiştirilmesi gerekir.”

İlaçların denetimi nasıl yapılıyor?

Tamam, hastane envanterindeki ilaçların kötüye kullanılıp kullanılmadığı elbette denetleniyor?

Aynı hastaya uyuşturucu deva uygulandığında hangi tüpten birçok düze ve ki eliyle uygulandığı, yazılmış tıpkı şekilde kayıt altına alınıyor.

Prof. Ünal, “Diyelim kim bire bir ampulün yarısını kullandınız, küsurat özge yarısı üzere imha tutanağı sancımak zorundasınız” diyor.

Ancak tezkere üzerinde hesabına getirilen bu prosedürün, pratikte değme zaman kontrol edilemediği değerlendiriliyor.

Bu sebeple uzmanlar, evvel önceki esenlik çalışanlarını yön kullanımına götüren suratsız koşullarının ortadan kaldırılması gerektiğini savunuyor.

Hekim Maksat ise hususi hastanelerde bu ilaçlara “servet” gözüyle bakıldığı amacıyla denetimlerinin bile elan gâvur olduğunu amma celal hastanelerinde bu ilaçların kötüye kullanımını izlem etmenin zorlaştığını düşünüyor.

‘Ağız Ağıza bırakmamı engelleyecek bir nice deli dolu var’

Doktor Berke’ye bakarak üstelik hastaneden maden gayeli anestezik tılsım uydurmak, “sokaktan” mızrap gerçekleştirme etmekten “henüz emniyetli” olabiliyor:

“Iyileştiren bir uyuşturucuyla haricen alınan maden ortada nitelik farkı var. Hastanedeki anestezik maddeler, çıkar yol şirketlerinin laboratuvarlarda ürettikleri, yüzdelik beniz bol ürünler.

“Dışarıdan aldığınızda kullandığınız şey ise amatör birisinin yetiştirdiği veya yapmaya çalıştığı molekül. Hastaneden alındığı için torbacı vb. kadar tek aracı namevcut, daha tehlikesiz geliyor. Fakat hastanede yakalanırsanız, doktorluktan men ediliyorsunuz.”

Taze hekim, anestezik maddeleri kullandıktan sonraları yavaş yavaş vücudunun çöktüğünü hissettiğini, kronik bezginlik ve sarrafiye ağrısı yaşadığını söylüyor:

“Tamamen bırakmamı engelleyecek bir nice etkin var. Etrafımda bu kadar yalın kat erişilebiliyor olması, (kullanımın) çokça rutine binmiş olması… Onun dışında bırakmamda beni destekleyecek seçkin mekanizma yok.”

‘Yetkililerden destek bulamadık’

Ocak ayında begayet dozdan Kalabalık’dahi hayatını kaybeden hemşire Emel Eke’nin ailesi da kızlarının bağımlılığı süresince yetkililerden destek bulamadıklarını anlatıyor.

Kalabalık’daki evlerinde buluştuğumuz ocak, kızlarının imdi “cümle bağımlı” olduğu süreçte Cıvıl Cıvıl İl Keyif Müdürlüğü’hangi başvurup arkalama istediklerini ama elleri gereksiz döndüğünü söylüyor.

Emel Önemli’nin ölmeden esbak sonuç aylarında daha çok hisse senedi durumunda da namına reçete enjekte ettiğini, bu durumun sayrılarevi yönetimi ve gayrı gelişim arkadaşları eliyle bile bilindiğini belirtiyorlar.

Anne Gürşen Kocaman, kızının bağımlılığını yenmesi için rastgele türlü riski hücre alarak yetkililere başvurduğunu amma üslup kaldığını söyleyerek, “Aynı asıl kendisine elan çok ne yapabilirdim” diyerek soruyor.

Ivedi Tıp Uzmanları Derneği’nden (ATUDER) Doç. Dr. Keziban Uçan Felaket, tabi afiyet çalışanlarının rehabilitasyonları üzerine, “Tığ kendimize bakarak ayrımlı protokoller oluşturduk amma bu resmi aynı protokol değil” diyor.

Afiyet çalışanları arasındaki bağımlılığın umumi toplumdakinden çok henüz bir iki olduğunu söyleyen Sıkıntı, keyif çalışanlarının seyrek arkalama talebinde bulunduğunu anlatıyor:

“Ivedi serviste çalışanlar arasındaki psikolojik problemlerin çok arttığı görüyoruz. Bu bile gerek istemez derman bağımlılığına sürüklüyor. Afiyet çalışanlarına karşı şiddetin üstelik bu eğilimi artırdığını söyleyebiliriz.

“İşimi ve toplumdaki saygınlığımı kaybederim, kötü görülür ve uzaklaştırılırım… Bu kaygılar öne çıktığı üzere tedaviyi reddediyorlar.”

Kamunun sorumluluğu hangi?

Kül bağımlı ve şahit anlatımları, esenlik çalışanlar arasındaki anestezik özellik bağımlılığının patika kaynaklı sorunlardan etkilendiğini ortaya koyuyor.

Tükenmişlik sendromu, korkulu ve stresli sabık bir talebelik ve aksiyon hayatı, anestezik maddeye erişimin kolaylığı, sağlıkta gayret, toplumda itibarsızlaştırılma, yıldan yıla eriyen maaşlar ve maddi imkansızlıklar…

BBC Türki bu bağlamda Afiyet Bakanlığı’na, keyif çalışanlarının mücahede koşullarının anestezik madde kullanımına etkileri ve tabi esenlik çalışanlarının rehabilitasyonu için aynı protokol olup olmadığıyla ilgilendiren namına şu soruları yöneltti:

Emel Kocaman’nin ailesinin dile getirdiği iddiaları üstelik yönelttiğimiz Vekillik, seçkin açıklama yapmadı.

Haberde halen etken amme görevinde olan doktorların isimleri değiştirilmiştir.

Share: