Türkiye’de üretimi kalan kivide ati sene tasavvur 100 bin titrem

Türkiye’da tahminî 30 ilde üretimi yapılan ve getirisi ile üreticisinin yüzünü güldüren kivide yıllık üretim miktarının 100 bin tonu geçmesi hedefleniyor.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Umumi Heyet Üyesi Aslan Soydan, AA muhabirine, Türk çiftçisinin kivi ile 1988 yılında tanıştığını söyledi.

İlk olarak Yalova’üstelik üretimine başlanılan kivinin elan bilahare Karadeniz Bölgesi’ne yayıldığını belirten Soydan, Kalabalık, Rize ve Giresun’üstelik kiviye ilginin her geçen yıl arttığını vurguladı.

Soydan, bu illerin yanı sıra 25 ilde elan kivi yetiştirildiğini, kivi üretiminin toprak ekonomisine makro katkı sağladığını aktardı.

Son dönemde Karadeniz’in beraberinde Akdeniz ve Marmara bölgesinde bir nice ilde kivi tarımı yapıldığını dile getiren Soydan, kivinin yabancısı olduğu bu topraklarda yaygınlaşmaya devam ettiğinin altını çizdi.

Kivide istihsal 90 bin tonu buldu

Soydan, ülkede her sabık sene tüketimi kalan kivinin rekoltesinin da arttığını, bu yıl hep rekoltenin 90 bin tonu bulduğunu söyledi.

Hele Yalova, Bursa, Cıvıl Cıvıl, Rize ve Samsun’de kivi rekoltesinde artış yaşandığını anlatan Soydan, “Kivinin mutluluk ekonomisine katkısı ise bir oranda artıyor. Yemeden Içmeden bu sene kivinin talih ekonomisine katkısının tahminî 800 milyon lirayı bulması bekleniyor.” dedi.

Soydan, kivinin Cıvıl Cıvıl ekonomisine katkısının ise 100 milyon lirayı bulacağını rapor ederek, fındıktan sonra ekonomiye girecek paranın büro temsilcilerine adeta duygusal suyu olacağını belirtti.

“Özellikle gereksiz arazilerin kivi ile doldurulmasını kâm ediyoruz”

Arazisi müsait ve akarsu sorunu olmayan üreticilere kivi bahçesi kurmaları çağrısında bulunan Soydan, şu değerlendirmede bulundu:

“Fındık bahçelerinin sökülmesini istemiyoruz. Hele yersiz arazilerin kivi ile doldurulmasını talep ediyoruz. Çünkü kivinin geleceği berenarı parlak. Bölgemizin hava durumu ve yer yapısı bu ürünün yetişmesi üzere oldukça akıllıca. Kivi halen hazır kozmetik, çörek sektörü ve kâr suyu fabrikalarında çok ağır şekilde yeğleme ediliyor. Hem hoş koku hem de nitelik yönünden kivi meyvesi buraların elzem ürünü haline geldi.”

Soydan, kivide rekoltenin ati yıl 100 bin tonu bulmasını beklediklerini, çap destekleriyle kurulan tesisler yardımıyla bu rakama abat şekilde ulaşılacağını aktardı.

Üreticilerin oran desteklerinden faydalanmasını talip Soydan, Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın beraberinde DOKAP Kesim Kalkınma İdaresi yoluyla son yıllarda kivi üreticilerine büyük destek verildiğinin altını çizdi.

Soydan, ati yıllarda üretimi daha de artacak kivide ihracatın gündeme gelebileceğini de sözlerine ekledi.

Share: