Türkiye’nin arz teferruatlı nehriydi! Kızılırmak, su seviyesinin düşmesiyle adeta otlağa dönüştü

Kızılırmak’ın geçtiğimiz yıl şita aylarında eli nimetli kar yağmasıyla, bahar aylarında akarsu debisi pik noktaya ulaşmıştı. Kızılırmak üzerinde bulunan ve nehir ile özdeşleşen Selçuklu yapımı tarihi Çap Köprü’nün 18 gözünden de sular coşkulu aynı şekilde akarken, şimdilerde köprünün ayakları otlarla kaplandı. Nehrin 7 kamer ilk çekilen görüntüyle şimdi çekilen görüntüsü kuraklığı gözler önüne serdi.

“ESKİDEN IRMAĞIN TABANINI ALMAK OLABILIR DEĞİLDİ”

Bölgedeki vatandaşlardan Ünsal Kilolu, Kızılırmak’ın son halinin civar halkı olarak kendilerini çok üzdüğünü belirterek şunları söyledi: “Yerleşim namına bu çevrede bulunduğum için mufassal zamandır burayı gözlemleyebiliyorum. Eskiye dönecek olursak bu Kızılırmak yakındaki bahçelere taşardı. Daha sonra buraya grup çektiler ve buradan akmaya başladı. Benim gözlemim gelişigüzel yıl yavaş yavaş azalarak bu şekle büründü. Vaktiyle ırmağın tabanını ahzetmek kabil değildi.

“HAYVANLARIN GELİP OTLAYABİLECEĞİ BİR SAHA HALİNE GELDİ”

Çıktı saha altı sularının çekilmesi, tarımsal sulamaların fazlalaşması kuraklık safhasına getirdi. İlkbaharda yağışların bol olması nedeniyle suyumuz köprünün gözlerinden akıyordu. Yağmur olmaması dolayısıyla de şuan su bir iki seviyede. Bu kaynak civar halkı yerine bizi çok üzüyor. Şuanda ağız ağıza hayvanların de gelip otlayabileceği bir hale geldi.”

İşte Kızılırmak’ın serencam zifos;

Share: