Türkiye’nin çeltik ambarı İpsala Ovası’nda çeltik hasadı etkinliği

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, Kovid-19 salgınında zirai üretimin ve kendine yetebilmenin öneminin ayrımsız sefer henüz ortaya çıktığına dikkati çekti

Kırbıyık, İpsala’nın Yenikarpuzlu beldesinde düzenlenen “Çeltik Hasat Etkinliği”nde yaptığı konuşmada, dünyadaki gelişmelerle alay malay tarımsal üretimin artık ülkelerin milli düzenlilik meselesi haline geldiğini söyledi.

Tarımsal üretimin azık ya bile gıda zincirinden ibaret olmadığını belirten Kırbıyık, “Pandemi dönemi ve çevremizde yaşanan savaşlar bunu gösterdi. Tıpkısı azık ürünü üretebilmek evet de yalnız başına o anlamda yetebilmenin hangi kadar kebir olduğunu, bu tedbir zincirinin bozulmadan özlük imkanlarınızla bu süreci yönetmenin hangi kadar majör olduğunu bütün birlikte gördük. Cümle dünya pandemi döneminde çokça sakil sıkıntılar yaşadı ama Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde tıpkısı çevrim bile gıda lojistiğinde, tedarikinde seçkin yüklülük yaşamadık.” diye niteleyerek konuştu.

Kırbıyık, bu süreçlerde çiftçilerin ortaya koyduğu emeğin temas çeşit takdirin üstünde olduğunu dile getirdi.

“Bu yükü bilcümle gelişigüzel paylaşacağız”

Bu yıl zirai üretimde abuhava kaynaklı ayrımsız sav yaşanmadığını ifade eden Kırbıyık şöyle konuştu:

“Tarımda biliyorsunuz karlılığı etkileyen iki kapı var; biri üretim miktarı öbürü eşit. Allah’a şükürler olsun üretim miktarı fena hâlde gözüküyor. Mevrut hasat sonuçlarında bu filhakika ortaya konulmuş durumda. Eşit üstelik beklentileri karşılayacak ölçüdeydi. Zaman salim olsun sayın Ekincilik ve Orman Bakanı’mızın verdiği müjdeyle elan birlikte gani ayrımsız noktaya taşınmış oldu.

Umum çiftçilerimize berceste kazançlar diliyorum. Ağırlık tıpkı aksiyon gerçekleştiriyorlar. Ülkemiz üzere, devletimiz amacıyla, milletimiz üzere zor bir yükün altındalar. Bu yükü hep birlikte paylaşacağız. Bugüne kadar olduğu kabil imdi üstelik inşallah çiftçimizin, ekincilik sektörümüzün beraberinde olmaya bitmeme edeceğiz.”

TMO Umumi Müdürü Güldal: “Çeltik sunma stratejik ürün”

Yerey Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal birlikte çeltiğin Türkiye’nin arz mühim ürünlerinden biri olduğunu belirtti.

Haziranda Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı tahıl fiyatları ve elan sonra zar edilen fiyatlarda üretimin sürdürülebilmesini, üreticinin memnuniyetini ve baştan çoğaltma arzusunu heveslendirme etmeyi amaçladıklarını vurgulayan Güldal, “Fiyatlar hem maliyetleri hem iç ve dış piyasa fiyatlarını dikkate kabul etmek vasıtasıyla hazırlandı ve üreticilere takdim edildi. Haziranda buğday fiyatlarıyla beraber mecmu devlet sathında devletin vermiş olduğu fiyatlar oldukça büyük sevinme meydana getirdi ardı sıra bakliyatta, başka ürünlerde sonuç adına birlikte çeltikte evvel açıkladığımız fiyatlar gayet memnuniyet meydana getirdi.” dedi.

İl Ekincilik ve Orman Müdürü Atilla Bayazıt ve İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Balcılar bile birer istişare yaptı.

Etkinlik çeltik hasadıyla sona erdi.

Vali Kırbıyık ve Güldal, biçerdöverlere binerek hasada katıldı. Kırbıyık ayrımsız süre biçerdöveri kullandı.

Share: