Türkiye’nin Esad ile görüşmesini istemeyen Suriyeliler,

Geri 13. Büyükelçiler Konferansı’nın kapanışı dolayısıyla açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye ile ilişkiler karşı cesim açıklamalarda bulundu. Belgrad’bile Suriyeli mevkidaşıyla ayaküstü arkadaşça ettiğini belirten Çavuşoğlu, “Bağlantısızlar Toplantısı’nda, Belgrad’birlikte ayaküzeri Suriye Dışişleri Bakanı ile birlikte güdük bire bir sohbetim oldu, o güruh marjında. Orada dahi bu ülkenin biricik yarar yolunun politik uzlaşma olduğunu söyledim. Teröristlerin temizlenmesi lazım, kim olursa olsun. Ama değişik taraftan çap olan Suriyelilerle rejim arasında barışın olması gerektiğini, Türkiye namına üstelik böyle bir durumda destek olabileceğimizi söyledik. Suriye’nin toprak bütünlüğünü destekliyoruz” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, ESAD’LA GÖRÜŞECEK Mİ?

Reisicumhur Erdoğan’ın Suriye Kerem Başkanı Beşar Esad ile görüşüp görüşmeyeceğine ait soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu, “Şu anda hakeza tıpkısı bağlantı bulunmayan. Ayrıntılı zamandır Putin ve Moskof yetkililer, Cumhurbaşkanımızı görüştürmek istediler. Cumhurbaşkanımız de istihbaratların görüşmesinin müfit olacağını söylemişlerdi. Benzeri aleniyet istihbaratlar beyninde görüşmeler olmuştu. Henüz bilahare boşluk oldu. Şimdi gine başladı.” ifadelerini kullandı

SURİYELİLER AYAKLANDI

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad ile Teşrinievvel 2021’de ayaküzeri görüşüldüğünün açıklanmasının ardından Gaziantep’e sınırlanmış Karkamış ilçesinin karşısında meydan düz Suriye’nin Cerablus ilçesinde tüvana Suriyeliler, “rejimi devireceğiz” sloganları attı. Esad ile görüşmelerin başlaması ihtimaline karşı çıkan Suriyeliler, Suriye bayrağı ile Karkamış Gümrük Kapısı’na yürüdü. Gümrük kapısında geçişler durduruldu.

VALİ GÜL: 200 KİŞİLİK PROTESTO GÖSTERİSİ

Yaşanan olaylarla ilişkin izah yapan Gaziantep Valisi Davut Gül, sınır kapısına gelişigüzel çevik girişimi olmadığını ve TSK’nın olaya müdahale etmediğini söyledi. Suriyeliler marifetiyle ihtarname gösterisi yapıldığını ve SMO vasıtasıyla sonlandırıldığını belirten Gül, “Cerablus’ta 200 kişinin katıldığı ihtarname gösterilerine Türk Silahlı Kuvvetleri’nin herhangi bir müdahalesi olmamıştır. Suriye Milli Ordusu karargahına yaklaşıldığı için zat unsurları yoluyla havaya şiddetli edilerek gösteri sonlandırılmıştır” ifadelerini kullandı.Share: