Türkiye’nin ikinci arz iri tarıma dayalı OSB’si Kozaklı’ya kuruluyor

Nevşehir’in Kozaklı ilçesine kurulacak olan Türkiye’nin 2. yer nazik jeotermal kaynaklı ser tevhit endüstri bölgesinin bünye müjdesini Ekincilik ve Orman Bakanı Prof. Dr. Birim Kirişci Twitter hesabından duyurdu.

Bakan Kirişci yayınladığı mesajında; “1.5 bilyon teklik yatırım ve talih ekonomisine almanak 750 milyon liralık katkısıyla bin 500 vatandaşımıza istihdam sağlayacak tıpkı proje. Türkiye’nin ikinci sunu şişman Jeotermal Isıtmalı Tarıma Dayalı İhtisas (Merdiven) Birleştirme Uran Bölgemiz Nevşehir Kozaklı’ya ve ülkemize kılıklı olsun” ifadelerini kullandı. Nevşehir Tecim ve Endüstri Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız da Ekincilik ve Orman Bakanı Prof. Dr. Ünite Kirişci’nin bünye müjdesi ile ilişik yerine yazılmış matbuat açıklaması yaptı.

Parmaksız açıklamasında, “Türkiye’nin 2. genişlik iri jeotermal kaynaklı sera tarıma dair kalp OSB’si özelliğine sahip Nevşehir Kozaklı Tarıma Dair İhtisas OSB’si ile 1.352.000 metrekare düzlük üstünde 40 sayı sera parseli, 16 adet uran parseli başlamak için toplam 56 parselde, bin 500 yaşama istihdam edilmesi, almanak 750 milyon TL. ekonomiye yardım sağlanması, 40 bin ton sebze ve kâr üretimi hedeflenmekte. Türkiye ve Nevşehir sevdamız ile devam ettiğimiz bu yolda Nevşehir Ticaret ve Uran Odası adına bu balaban proje içerisinde düz ahzetmek ve kuruluşuna yardım sağlamaktan duyduğumuz gidiş ile çalışmalarına bitmeme edeceğiz. Nevşehir Kozaklı Tarıma Dayalı İhtisas (Jeotermal Kaynaklı Limonluk) Tevhit Uran Bölgesi ülkemize ve Nevşehir’imize leziz olsun” dedi.

Nevşehir Kozaklı Jeotermal Kaynaklı Tavhane Tarıma Dayalı İhtisas OSB (TDİOSB) Projesi ile alay malay; bölgedeki jeotermal enerji potansiyelinin değerlendirilmesi, yenilenebilir erke kaynaklarının korunarak sürdürülebilirliğinin sağlanması, munzam değeri erdemli yaş yemiş sebze üretiminde sağlanacak artış ile birlikte zirai ihracat değerinin artırılması, evcil ve yabancı yatırımcılara yatırım ortamı sağlanması, yöre halkına sosyo-iktisadi katkı sağlayacak çağcıl tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması ve lehçe istihdam olanaklarının arttırılması amaçlanıyor. – NEVŞEHİR

Share: