Türkiye’nin peşi sıra yer çok mülteci orada! Lübnan, Suriyelileri göndermeye başladı

Suriye’dahi 2011’birlikte yarık veren cenk sonrasında bitişik Lübnan’a sığınan Suriyeli sığınmacıların ülkelerine iadesine başlandı. Lübnan hükümetinin başlattığı reddetme süreci kapsamında yüzlerce Suriyeli bu sabah ülkelerine döndü.

PANDEMİ NEDENİYLE ERTELENMİŞTİ

Yaklaşık 700 Suriyeli şişman bavullarla ve ocak eşyalarıyla sınırı geçerek ülkelerine antre yaptı. Lübnan hükümeti, Ulusal Asayiş Kurumu eliyle eş güdümlü edilen iadeli sürecinin sırf gönüllülüğe dayandığını belirtti. Lübnan’ın 2018’üstelik açıkladığı Suriyeli sığınmacıların reddetme süreci, Covid-19 pandemisi dolayısıyla ertelenmişti. Mürekkep Milel ve başka uluslararası kurumlar ise henüz ilk bu uygulamanın Suriyelilerin hayatını riske atabileceğini bildirmişti.

LÜBNAN LİDERİ ANIF TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Lübnan Reisicumhur Mişel Avn, arsıulusal itirazlara rağmen herhangi bir ay 15 bin Suriyeli sığınmacıyı hudut dışı etme planından kalın kafalı aşama atmayacaklarını söylemişti. Sözcü’birlikte yer düz habere bakarak Suriyelilerin ülkelerinde sert cezalarla yüz yüze kalacakları düşüncesinin “tıraşçı” olduğunu savunan Lübnan lideri, “Ara Sıra ülkelerin ve kurumların tavrını şüpheyle karşılıyoruz. Erek, yerlerinden edilmiş Suriyelileri Lübnan’a yerleştirmekse, bunu reddediyoruz. Henüz ilk de Filistinlilerin ülkemize yerleştirilmesini reddetmiştik” demişti. Avn, yabancı güçlerin Lübnan’ı Suriyeli sığınmacıları entegre etmeye zorlamasını “ülkenin kabul edemeyeceği bir suç” olarak nitelemişti.

TÜRKİYE’NİN ARDINDAN İKİNCİ SIRADALAR

Son dönemde bunaltıcı konuşu ve siyasi krizle yüz yüze mütezayit Lübnan, Suriye savaşının peşi sıra yaklaşık 1 milyondan aşkın Suriyeliyi ülkeye akseptans etmişti. Türkiye ise 4 milyona mail Suriyeli sığınmacıyla dünyada sunu fazla mülteci ve mülteciye eş sahipliği eden devlet konumunda.

Share: