Türkiye’nin yeryüzü buğulu gazisi Cesuroğlu’nun cenazesi, Kastamonu’da toprağa verildi

İstanbul’da otama gördüğü hastanede 99 yaşında ahiret yolculuğu fail Türkiye’nin en yaşlı gazisi ve Savaşçı Gaziler Derneği Kastamonu Ofis Başkanı zor Miralay Mehabetli Cesuroğlu, memleketi Kastamonu’da serencam yolculuğuna uğurlandı.

İstanbul’dan Kastamonu’ya getirilen Cesuroğlu’nun cenazesi üzere Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Şubesinin önünde merasim düzenlendi. Gazi arkadaşları, dua yazar Cesuroğlu’nun tabutu karşısında serencam nöbet esenleme durdu.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Beyazıt Tombul, gazetecilere, çok üzgün olduğunu söyledi.

Derneğin oluşumunda Cesuroğlu’nun koskocaman yeri bulunduğunu vurgulayan Yoğun, “Ziyaretimiz bu şartlarda olmasaydı keşke amma hayatın gerçekleri bu. Bizlere çerağ tuttu, kere gösterdi. Biz onun fikirlerinden, vizyonundan yararlandık. Bu pir derneğin oluşumunu sağladı. Bu güzelliği yarattığı amacıyla gönül borcu duyuyoruz.” dedi.

Cesuroğlu’nun Cumhuriyet ile kat sayı olduğuna bel eden Yoğun, “İstiklal Savaşı gazimiz kalmadı. Kore Savaşı gazilerimizden 800 kişi kaldı. Onların yer büyüğü 95-96 yaşında. Merhum yeryüzü yaşlı gazimizdi ve genişlik buğulanmış büro başkanımızdı.” diye niteleyerek konuştu.

Daha sonraları Nasrullah Camisi’ne getirilen Cesuroğlu’nun cenazesi için askeri tören düzenlendi. Kastamonu Müftüsü Mustafa Bilgiç vasıtasıyla kıldırılan cenaze namazının arkası sıra Cesuroğlu’nun naaşı, askerlerin omzunda cenaze aracına taşındı.

Cesuroğlu’nun cenazesi, Kastamonu Şehitliği’nde toprağa verildi.

Törene Cesuroğlu’nun eşi Gülten Cesuroğlu’nun yanında Kastamonu Valisi Avni Çakırdoğan, YANLIŞSIZ Tümen Kastamonu Milletvekili Pek Polat ile gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Share: