Ukrayna Enfrastrüktür Bakanı Kubrakov: “BM ve Türkiye, tahıl anlaşmasının garantörleri kalacak”

Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov, tahıl sevkiyatı anlaşmasının 120 günlüğüne uzatılmasıyla ilişkin kararın İstanbul’da alındığını belirterek, “BM ve Türkiye, tahıl anlaşmasının uygulanmasının garantörleri kalmaya bitmeme edecek.” ifadesini kullandı.

Kubrakov, içtimai medyadan yaptığı açıklamada, Türkiye, Ukrayna, Rusya ve Mürekkep Milletler (BM) ortada 22 Temmuz’da imzalanan tahıl sevkiyatı anlaşmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Anlaşmanın 120 günlüğüne uzatıldığını kaydeden Kubrakov, açıklamasında “Karar, İstanbul’da alındı. BM ve Türkiye, tahıl anlaşmasının uygulanmasının garantörleri kalmaya bitmeme edecek.” ifadelerine düzlük verdi.

Kubrakov, Ukrayna’nın bugüne kadar anlaşma kapsamında 11 milyon titrem ekincilik ürününü 38 ülkeye ihraç ettiğini belirtti.

Ancak bu miktarın tam olmadığını, ülkesindeki limanların bilcümle ihracat potansiyelinin kullanılması gerektiğini vurgulayan Kubrakov, “Ortaklarımıza, anlaşmanın sunu birkaç 1 yıllığına uzatılmasını ve buna Mıkolayiv limanının karışma edilmesini teklif ettik. Cevap bekliyoruz.” bilgisini verdi.

“Erdoğan ve Guterres ile azık krizine karşı kilit değişmeyen aldık”

Ukrayna Ululuk Başkanı Volodimir Zelenskiy ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

“Tahıl anlaşması 120 günlüğüne uzatılacak. Ukrayna, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Konfedere Uluslar (BM) Umumi Sekreteri Antonio Guterres ile alay malay gıda krizine alın global mücadelede kilit aynı değişmeyen aldı.”

Share: