Ukrayna-Rusya savaşı, SAÜ’de öğretim üyesi ve diplomatların katılımıyla ele alınacak

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Orta Şark Enstitüsü (ORMER) marifetiyle 26-30 Eylül’de düzenlenecek programda, Rusya- Ukrayna savaşı ile Türkiye’nin barışı sağlamadaki rolü akademisyenler ve diplomatlar eliyle değerlendirilecek.

Sakarya Diplomatlık Akademisi (SAD) kapsamında düzenlenecek “Teoride ve Pratikte Arbede Çözümü: Rusya-Ukrayna Savaşı ve Türkiye’nin Barışı Sağlamadaki Rolü” programına, alanında eksper akademisyenlerin yanında Ukrayna ve Rusya’nın büyükelçileri ile Türk Dışişleri Bakanlığından temsilciler katılacak.

Çatışma-çözümü teorisi, arsıulusal hep, arsıulusal organizasyonlar, savaşın siyasi-ekonomisi ve jeopolitiği, Türkiye’nin savaştaki pozisyonu ve barışın inşasındaki rolü kabil konuların masaya yatırılacağı programda, ihtilafın çözümüne müteveccih muhtemel yollar ve global çabalarla ait değerlendirme ve analizler sunulacak.

Etkinlikte, SAÜ’den öğretim üyeleri Prof. Dr. Tuncay Kardaş, Prof. Dr. Ulvi Balcı, Prof. Dr. Kemal İnat, Dr. Tedrisat Üyeleri Aytaç Kadıoğlu ve Sebep Turan, Marmara Üniversitesinden Prof. Dr. Emel Parlar Dal, Bilkent Üniversitesinden Doç. Dr. Seçkin Köstem, Eskişehir Osmangazi Üniversitesinden Prof. Dr. Ramazan Erdağ sokum yapacak.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar’ın, ülkesinin savaşa bakışı, tutumu ve diplomatik çabasına dayalı görüşlerini aktaracağı programda antrparantez, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksei V. Erkhov da ülkesinin pozisyonunu ve düzlük tecrübelerini anlatacak.

Eski Türkiye Cumhuriyeti Rusya Büyükelçisi Hüseyin Diriöz ise Türk diplomasisine dair koca tecrübeleri ile Rusya’nın Ukrayna ve kasaba ülkelere yönelik dış politikasına dair izlenimlerini paylaşacak.

Share: