Unesco Uluslararası Neşet Ertaş 10. Sene Anma Programı’na Kırıcı İlgi

‘Bozkırın Tezenesi’ iri ozan Neşet Ertaş’ı adlandırmak üzere Kırşehir Belediyesi aracılığıyla hazırlanan “UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10. Sene Anma Programı”, önce gününde dokunaklı demet gördü.

25 Eylül 2012 tarihinde hayata gözlerini yuman büyük şair Neşet Ertaş’ı anmak amacıyla Kırşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10. Sene Anma Programı”, Neşet Ertaş Firez Konuşma Merkezi’nde Okan Maksat Öztürk, Kortej Bilgili Tokel, Hilmi Şahballı ve Abdullah Güneş yoluyla gerçekleştirilen “Neşet Ertaş” mevzulu bir panelle başladı.

Vali Hüdayar Mete Buhara’nın birlikte katıldığı panelde, programları nedeniyle panele katılamayan CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ve CHP Kırşehir saylav Mukavemetli İlhan’ın gönderdikleri tebrik kartı telgrafları okundu.

Panel açılışında, panele İYİ Öğür Genel Başkanı Meral Akşener hesabına katılan İYİ Tümen Ankara saylav Ayhan Altuntaş ile Ilbay Hüdayar Mete Buhara, birer müzakere yaptı.

Kırşehir Belediye Reisi Selahattin Ekicioğlu ise konuşmasında şunları söyledi:

“Kırşehir Belediyesi kendisine hazırladığımız, ‘UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10’uncu Sene Yâd Programı’ kapsamında zaman burada ‘Neşet Ertaş’ konulu panelde kâin cemi katılımcılara hoşgeldiniz diyorum.

25 Ilkgüz 2012’da aramızdan ayrılan, iri ozanımız ‘Bozkırın Tezenesi’ Neşet Ertaş, mütevazı yaşam biçimiyle, türkülerinin insana ve hayata dokunuşuyla, insana ve geleceğe olan inancı ve umuduyla; benzersiz sesi ve yorumuyla Küçük Asya abdal geleneğinin öncüsü ve bozlak kültürümüzün sunu büyük temsilcisi olmuştur.

Başta nazik ozanımız Neşet Ertaş gelmek üzere, Küçük Asya abdal geleneğinin bilcümle temsilcileri yardımıyla bozlağın anavatanı olan Kırşehir’imiz, saz alanında UNESCO’nun Doğurucu Şehirler Ağı’na giren önce ve biricik site olmuştur. Bu da hepimiz amacıyla haddinden fazla iri tıpkısı gelgel kaynağıdır. UNESCO Yatırıcı Şehirler Ağına örgen 49 mevki şehrinden taahhüdünü yerine getiren 3 şehirden birinin üstelik Kırşehir olduğunu buradan tıpkı posta elan hatırlatmak isterim.

Bu geleneğin yaşatılması, adalet ettiği değere erişmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması için planladığımız mefret çalışmalara, Dünya Saz Şehri olan Kırşehir’birlikte artık birlikte ara vermeden devam edeceğiz.

‘UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10’uncu Sene Ihtifal Programı’ kapsamında bir iki sonraları değerli panelistlerimiz sayın Okan Kasıt Öztürk, sayın Küçümseme Bilge Tokel, sayın Hilmi Şahballı ve sayın Abdullah Tarih bizlere iri ozanımız Neşet Ertaş’ı anlatacaklar. Kendilerine şimdiden programımıza keyfiyet verdikleri amacıyla teşekkür ediyorum.

Şişman ozanımız Neşet Ertaş’ı aramızdan ayrılışının 10’uncu yılında hırslı ve rahmet le anıyor, hepinize saygılarımı sunuyorum.”

Panelistlerin konuşmalarının peşi sıra Neşet Ertaş’ın oğlu Hüseyin Ertaş birlikte ayrımsız konuma yaparak programın hazırlanmasında emeği geçenleri kutladı.

“UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10. Yıl Yâd Programı” kapsamında yapılan panelin arkası sıra Neşet Ertaş Firez Konuşma Merkezi önünden Cacabey Meydanı’na akla yatkın saraka yürüyüşü gerçekleştirildi. Kortejin Cacabey Maydanı’na gelmesinin peşi sıra dinleti programı açılışı yapıldı.

Başkan Ekicioğlu, burada yaptığı küşat konuşmasında şunları söyledi:

“UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10’uncu Yıl Anma Programı amacıyla Gürcistan’dan, İtalya’dan, Almanya’dan; Kütahya, Afyonkarahisar, Bursa, Hacıbektaş ve Kırklareli özellikle koyulmak üzere ülkemizin değişik şehirlerinden mevrut canan konuklar ve değerli Kırşehirli hemşehrilerim, sizlerle Ozanlar Diyarı Kırşehir’imizde bir arada bulunmaktan gelgel duyuyoruz. Hepiniz hoşgeldiniz.

Kırşehir Belediyesi vasıtasıyla 23-24-25 Eylül 2022 tarihleri için hazırlanan; UNESCO Çalgı Şehirleriyle gelişigüzel eş programlar ve ülkemizdeki ayrımlı doğurucu alanlardaki UNESCO Şehirleriyle birlikte planlamaların yapılacağı ve bu vesileyle üstelik benzeri arada bulunacağımız UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10’uncu Yıl Yâd Programı’nı siz altın konuklarımızın birlikte katılımlarıyla başlatmış bulunuyoruz.

25 Ilkgüz 2012 tarihinde ‘bu dünyadan geçen’ Neşet Ertaş, alçak gönüllü yaşam biçimiyle, türkülerinin insana ve hayata dokunuşuyla, insana ve geleceğe olan fideist ve umuduyla; nazirsiz sesi ve yorumuyla Anadolu abdal geleneğinin öncüsü ve bozlak kültürümüzün sunu nazik temsilcisi olmuştur.

Başta Neşet Ertaş atılmak üzere, Anadolu abdal geleneğinin bütün temsilcileri sayesinde bozlağın anavatanı olan Kırşehir’imiz, çalgı aleti alanında UNESCO’nun Üretken Şehirler Ağı’na giren önceki ve tek site olmuştur. Bu bile hepimiz amacıyla haddinden fazla nazik ayrımsız çalım kaynağıdır.

Bu geleneğin yaşatılması, adalet ettiği değere erişmesi ve ati kuşaklara aktarılması için planladığımız yetişkin çalışmalara, Dünya Enstrüman Şehri olan Kırşehir’bile çıktı de meydanlık vermeden bitmeme edeceğiz.

UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10’uncu Yıl Yâd Programı’nın, UNESCO Şehirlerinin üyelerini da daha fazla birbirine yaklaştırmasına vesile olacağını düşünüyoruz.

Bilindiği üzere ‘Bozkırın Tezenesi’ iri ozanımız Neşet Ertaş, 2012 yılındaki vefatından geçmiş, 2009 yılında UNESCO marifetiyle “Ruhlu koca hazinesi” unvanını almıştı. Neşet Ertaş sadece yırlamak belirten biri değil, tıpkısı zamanda kendine ilişkin yapısı olan misilsiz ve özgün aynı saz çalma ustasıdır; bu nedenle bile ‘Bozkırın Tezenesi’ unvanıyla anılmaktadır.

Sesiyle, yorumuyla, sazıyla ve arzu felsefesiyle cihanşümul değerlere taşınmış olan Şişman Ozanımız Neşet Ertaş’ın ahiret yolculuğu yıl dönümünün ’25 Ilkgüz’ olması zımnında bu yıl 10’uncusunu düzenlediğimiz anma programının adını bile UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10’uncu Sene Anma Programı yerine belirledik.

UNESCO unvanını taşıyan şehirler olarak benzeri bina altında bulunmamız ve UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10’uncu Sene Anma Programı söyleminden birlikte anlaşılacağı için, kültürel ve sanatsal faaliyetlerinin birbirini etkilemesi ve dayanışma potansiyelinden hareketle, ilkin saz kalkışmak amacıyla parçalanmamış sanatsal faaliyetlerin ve yaratımların birbirini beslemesi ve desteklemesi düşüncesiyle sizlerle gelişigüzel olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

23-24-25 Eylül günlerinde yapacağımız UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10’uncu Yıl Anma Programı dahilinde, matrak Kırşehir’imizin kültürel değerlerini sizlerle paylaşırken; zer misafirlerimizin mevrut oldukları şehirlerin bile kültürel değerleriyle buluşmanın fırsatını yakalamış olacağız.

Dünyadaki bir nice enstrüman otoritesi eliyle sesi ve sazıyla söylence kendisine akseptans edilen Istek Dağı’nın yanık yüreği, Anadolu abdal geleneğinin temsilcisi büyük ozanımız Neşet Ertaş’ı, aramızdan ayrılışının 10’uncu yılında merbutiyet, içtinap etmek ve özlemle anıyor, hepinize saygılarımız sunuyorum.”

Cacabey Maydanın’ndaki programda konuşmalarının ardından Kırşehir Belediyesi Abdallar Topluluğu, ozanlar; Halil Üryan, Maksut Feryadi ve Hilmi Şahballı, Gürcistan, İtalya ve Almanya’dan gösteri ekipleri ile enstrüman grupları gösterilerini sergiledi. İlk günün kapanış konserinde ise ozan Okan Misyon Öztürk görüntü aldı.

Share: