Üniversite öğrencileri Bala Evgin Servisini resimlerle süslüyor

Darülfünun öğrencileri Bala Ivedi Servisini resimlerle süslüyor

Dr. Bahriye Kaplan: “Çocukların dikkatini tahrif etmek, tıbbi muamele süresini kısaltıyor”

NEVŞEHİR Nevşehir Şevket Hastanesi Çocuk Acil Servisindeki duvarlara çocukların dikkatini becermek ve yapılan tıbbi işlemleri elan basit arkaç lütfetmek için iz film kahramanları resmediliyor.

Nevşehir Hacı Bektaş Ege Üniversitesi Semra ve Vefa Hasis Keyif Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğrencileri toplumsal tartı projesi çerçevesinde Nevşehir Fehamet Hastanesi Bala Acil Servisinin mütenevvi noktalarına çizgi film karakterlerini resmediyorlar. Nevşehir Hacı Bektaş Iye Üniversitesi Semra ve Vefa Sıradan Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Asistan Dr. Bahriye Kaplan, yapılan aplikasyon ile tıbbi prosedür gören çocukların muamelat süresinin kısaldığını söyledi. Kaplan; “Kollar alelumum hastanede bulunmaktan hoşnut olmazlar. Bunun birçok nedeni benzer. Sayrılarevi ortamını biraz renklendirmek, fiziki çevreyi bağ fosforlu hale yayımlamak bizim hareket noktamız oldu. Yapılan tetkikat göstermiştir ki; ayrıntılar şifahane içinde iletişim ihdas, otama ve bakıma uyumda zorlanmaktadırlar. Biz çocuk hemşireleri kendisine arada sırada terapötik, kimi zamanda sanatsal faaliyetleri kullanabiliyoruz. Şifahane ortamında fiziksel çevrenin görsel uyaranlar ile zenginleştirilmesi halinde kollar bizatihi tıpkısı şeyler bulur ve sağlık ekibiyle haddinden fazla daha basit bildirişim kurabilir” şeklinde konuştu. Nevşehir Hacı Bektaş Iye Üniversitesi Semra ve Vefa Süfli Esenlik Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Araştırma Görevlisi Doktor Bahriye Kaplan, yaptıkları bu çalışmayı ilk yerine şifahane yönetimiyle paylaştıklarında müspet karşılık aldıklarını söyledi. Kaplan Nevşehir Hacı Bektaş Ege Üniversitesi Semra ve Vefa Âdeta Keyif Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğrencilerinin yaptığı bu çalışma ‘topluma hizmet’ faaliyetleri itibarıyla de çokça nadir olduğunu söyledi.

Kaplan; “Yaptığımız çalışmada hastanede kan alma ve soy yolu açılış işlemleri uygulanırken, çocukların dikkatini çekecek ve onların dünyasında olan çizgi film karakterlerini kullanmaya çalışıyoruz. Çocuk röntgen alanında Kral Şakir, Sevgili, Necati kabil kahramanları çalıştık. Ayrıntılar röntgen çekerken dikkatlerini dağıtamaz isek ikinci öğün röntgen çekinmeleri gerekebiliyor. Bu da çocukların henüz çok radyasyona maruz kalmaları demektir. Yaptığımız icraat sonunca kalın kafalı dönüklerde çok müspet oldu. Lüzumlu şifahane personelinden ve gerekse velilerden ferasetsiz dönüşleri aldığımızda yapılan uygulamanın muvaffakiyetli olduğunu gördük. Çocukların dikkatini dağıtarak uygulanacak işlem daha gücük sürdüğünü gözlemledik” şeklinde konuştu.

Share: