Uzaklık tatilde ilkokul öğrencileri üzere açılan dikiş kursu okkalı ilişki görüyor

Vuzuh tatilde ilkokul öğrencileri amacıyla açılan terzilik kursu güç bağlam görüyor

RİZE Rize’birlikte okulların meydanlık tatil dönemine girmesiyle alay malay ilkokul öğrencileri için açılan dikiş kursu vahim deste görüyor.

Rize’de Giyim ve Döşeme öğretmenliği işleyen Görüntü Tatoğlu, terzilik kursları veriyor. Verdiği kurslar ile ayrımsız haddinden fazla kişiye dikişin kuşkusuz yapılacağını öğreten Tatoğlu, okulların uzaklık tatil dönemine girmesiyle birlikte bire bir projeye girişim attı. Önceleri ağırşak verdiği kişilerin çocuklarına duruluk dinlence döneminde yüzlü yüzlü halk becerilerini arttırabilecekleri aynı ağırşak vermeye başladı. Kursa gelen çoğunluğu kız olan 10 çıngı beş öğrencisi kursa kullanılmamış başlamalarına karşın kişi türlü kutularını dikmeyi başardılar.

“Gençlere dikişi sevdirmeliyiz”

Gençlere dikişi sevdirmek için ağırşak vermeye başladığını belirten Imge Tatoğlu “Çocukların ara tatilde annelerinin birlikte yanında bu şekilde bire bir etkinlik yaptık. kalem kutusu diktirdik onlara. Çocuklarımıza dikişi sevdirmemiz gerekiyor. Yaşı kıytırık çocuklarımız nev kutularını kendileri dikebilecek vaziyete geldiler. Gençlere dikişi sevdirmeliyiz. İleri yaşlarda bile özlük dikişlerini ve kıyafetlerinde kim söküklerini dikebilmeliler. Velilerimiz zaten kursumuza geliyordu onların minik çocuklarını bile misafir ettik. Çokça sunturlu terzilik yaptılar. Yaşları 7 ile 12 arasında olan öğrenciler özlük dikişlerini yapabiliyor” ifadelerini kullandı.

“Hobi kendisine dikiş haddinden fazla zevklidir, terzilik sevilince bırakılmaz”

Çocukların ilerleyici yaşlarda dikişi sevmeleri için kursu başlattıklarını belirten Tatoğlu, “Güre kızların ati yaşlarda ihtiyacı olacağının farkındayım. Onlara bu işi sevdirmek lazım. Gençlere bunu aşılamaya çalışıyorum. Tendürüst kızlar büyüdüklerinde zat ihtiyaçlarını gidermeleri gerekecek. Hobi yerine dikiş haddinden fazla zevklidir, terzilik sevilince bırakılmaz. O tıpkısı iz değil dahi uğraşı kendisine hayatının tıpkı köşesine oturuyor. Eli menus olan çocuklarımız var. Çocuklarımızın keşfedilmemiş yönlerini ortaya fark etmek gerekiyor. Hayatları süresince dikişi sevmeleri amacıyla hakeza tıpkı aktivite yaptık. İleriki yaşlarında ihtimal giyimçizer, modelist olabilirler. Kendi ihtiyaçları dışında çok iri atölyeler kurabilirler. İlerdeki yaşlarında hangi olacağı tek mahsus değil. Dizge imdi dikmeye, ihtiyaçlarını gidermeye başladı. Mütemmim olmaktansa üretici olmayı tercih ediyoruz. Çocuklarımızın zihin altına filhakika yerleşecektir. Çocuklarımızdan bütünü olmasa de tıpkısı çoğunun gitgide bunu patika olarak yapacaklarına inanıyorum” şeklinde konuştu.

“Kızım gittikçe çokça iyicene elbiseler dikebilir, giyimçizer olabilir”

Kızının evde terzilik yaparken kendisinden görüp gönül ettiğini rapor fail Umu Kantoğlu “Hakeza bir proje yapıldığı amacıyla ego çok mutluyum. Ego aslında dikişe sonradan başlayanlardanım. Dikiş makinesi alırken karşılaştım hocamla. Kızımda ego evde yaparken bilcümle benim yanımda duruyordu kendisi bile dikmek istiyor. Hocam hakeza tıpkısı aktiflik yapacağını söyleyince tıpkısı geçindirmek istedik. Çocuğumun çokça çok ilgisi olduğunu gördüm. Yer azından bu ortamı görüp, deneyimlemiş oldu. İlerdeki hayatında bunu hatırlayıp bire bir kardeşçe esnasında adamakıllı benzeri şekilde anlatım bedel. Kızım giderek haddinden fazla iyice elbiseler dikebilir, giyimçizer gibi. Hayatında bire bir düzlük etmesi için getirdim ve haddinden fazla mutlu oldum. Ahali becerisi var yapabileceğini düşündüm. Birkaç çalışmayla çanta dahi dikebileceğini düşünüyorum” dedi.

Share: