Uzmanından “kaza bölgesinde seyirci olma davranışı acilen tecezzi edilmeli” değerlendirmesi

Üsküdar Üniversitesi Esenlik Bilimleri Fakültesi İş Sağlığı ve Güvenliği Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Rüştü Uçan, trafik kazalarında aksiyon sağlığı ve güvenliğinin önemine ilişik değerlendirmede bulundu.

Üsküdar Üniversitesi açıklamasında görüşlerine vadi sunulan Uçan, trafik kazalarında alelumum çevirici sürücülerinin kusurlu olup olmadıklarının konuşulduğunu belirterek, araçların vabeste olduğu firmaların kazaların meydana gelmesindeki rollerinin üstelik tartışılması gerektiğini tabir etti.

Bugüne büyüklüğünde olaylara hoppadak güdücü (müteharrik) açısından yaklaşıldığı için sonuç alınamadığını aktaran Uçan, “Çok şişman oranda dara taşıması işleyen firmalarda ve otobüs firmalarında nöbet trafik güvenliği yönetimi uygulanmalıdır. Gidiş Geliş kazalarının önlenmesi, trafik kazalarından kaynaklı kayırıcı ölümlerinin, yaralanmalarının oluşmaması, manevi ve maddi kayıpların olmaması için yapılan total çalışmalardır. Trafik kazaları, defa, çekicilik koşulları, güdücü ve çevirgeç unsurlarının aynı bileşkesi.

Trafik kazasına etken olan esas sebebin bulunması için tamlık bu unsurları değerlendirebilecek yetkinlikte ve uzmanlıkta aynı grup yoluyla kaymakamlık araştırması ve töz etken analizi yapılması şarttır. Ancak bu şekilde kazaların önlenmesi sağlanabileceği gibi, totaliter yaklaşım ile sistemin tamamında yapılması gereken iyileştirmelerin belirlenmesi cins olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Uçan, hele ticari vasıta kullanan ve tıpkısı firmaya merbut etkin sürücülerin kanuncu tabiri ile şoförlerin, trafik kazalarının faili değil mağduru yerine ele alınması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Defa şartları, albeni koşulları, güdücü, sürücülerin bakım verdiği firmanın kat trafik güvenliği dümen sistemi, ülkenin gidiş geliş mevzuatı ve bu mevzuatı aplikasyon sistemi temel kapsamlarının herhangi bir biri etraflı namına incelenmelidir. Araçların şehirler arası yollarda uyulması gereken hız sınırına uymaları, tırlarda takometre ve GPS cihazı bulundurulması ehemmiyet taşıyor.

İşverenlerin gidiş geliş kazalarına etmen olabilecek tamam konularda işlevsel süreçler oluşturması gerekiyor. Örneğin çoban ile ilgilendiren konularda çoban yetkinlik yorum ve işe çalım süreçlerinde gidiş geliş kuralları bilgisi, çevirici kullanma yeterliliği, sağlık durumu, geçmiş gidiş geliş cezaları gibi bilgilere ehil olunması gereklidir.

Çoban oryantasyon programının varlığı ve yeterliliği, ihsan-ceza uygulamaları, hisse senedi güvenliği eğitimlerinin varlığı ve yeterliliği, periyodik namına alması müstelzim güvenli sürüş eğitimlerinin alınması, yasalı sürüş, mesai, istirahat sürelerine uyumun takibi, sürüşü huysuz etkileyecek sağlık bozulmalarının takibi, kullandığı yağız yolu taşıtı ile ait tamam bilgilendirmelerin yapılması, sonsuz iyilik için süreli geribildirim yapılması üzere ciddi konular titizlikle değerlendirilmelidir.”

“Kaza bölgesinde peyrev yerine düşmek haddinden fazla kavisli”

Mardin’bile evvel kaymakamlık olduktan sonraları ikinci tır çarpması ile ölü ve gaileli sayısının arttığını belirten Uçan, “Bu ise yardıma gelen 112 ekiplerinin kez güvenliğini oluşturmadan yardıma başladıklarını gösteriyor. Bu hayati yanlış olmuştur. Bu konuda bu ekiplere daima yerine pekâlâ hareket etmeleri gerektiği eğitim bilimi ve tatbikatları verilmelidir. Ilçe bölgesinde izleyici yerine bulunmak çokça yanlıştır. Burada olduğu gibi ölüm yahut kişinin ömür boyu mânialı namına kalmasına etmen mümkün. Bundan çabucak sosyete namına vazgeçmeliyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Uçar, trafik kazalarında sunma iri nedenlerden birinin sürücünün güçsüz ve uykusuz çevirgeç kullanması olduğunu aktararak, şu ifadeleri kullandı:

“sık sık gerçekleşen arızi otobüsü kazalarında, şoförlerin dinlendirilmeden çalışmaya zorlanmasının büyük tıpkı payı olduğu biliniyor. Günümüze büyüklüğünde babadan oğula sabık şoförlük mesleği, ailelerin çocukların bu işi yaptırmak istememeleri cihetiyle parçalanmamış sektörlerde güdücü bulma zorluklarına etken oldu. Sürücü arzındaki bu daralma, firmaların işe aldıkları şoförlere, gönül tokluğu edici iktisadi şartlar sağlayamamaları sebebiyle firmaların aracısız ve bilvasıta maliyetleri arttığı gibi sınırlı sayıda taşıtçı ile sürdürmeye çalıştıkları operasyonel cerrahi müdahale, yasal sürüş sürelerine düzensizlik, şeb sürüşlerinin artması kabil sebeplerle trafik kazaları artmaktadır. Antrparantez kronik fütur, vakayiname uykusuzluk, ocak ile ehliyetli ve nitelikli ayakyolu geçirememek kabilinden sebepler ile müteharrik memnuniyetsizliği, gidiş geliş kazası ve cezası sayılarının artması üzere münasebetsiz sonuçlara etmen olmaktadır.

“Sürüş yorgunluğu ve uykusuzluk sunma kebir faktörlerden biri”

Türkiye’bile ağır vasıta ile angarya ve bulaşıcı taşımacılığı özne sürücülerin gidiş geliş kazalarına karışmalarındaki genişlik yüce faktörlerden birinin sürüş yorgunluğu ve uykusuzluk olduğunu belirten Uçan, “Tek başına bu alanda yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır. Itlak vermeksizin teferruatlı müddet miftah kullanan sürücüler, gece, öğleden sonraları ve normalde uyuduğu saatlerde açacak kullanan sürücüler, uyku işleyen ilaçlar ya bile ispirto düzlük sürücüler, yalnız çevirgeç kullanan sürücüler, mufassal ve sıkıcı yollarda vesile kullanan sürücüler, sık seyahat özne sürücüler, uykusu bozulmuş ve güçsüz sürücüler aymazlık münasebetli kazalar açısından genişlik çok riziko altında olan sürücülerdir.” değerlendirmesinde bulundu.

Uçar, uykusuzluğun uygun değer aksülamel zamanlarını azalttığını ve orta derecede uykulu kişilerde performansı azaltarak kızdırma anında vaktiyle durabilmelerini engellediğini aktararak, şunları kaydetti:

“Aksülamel zamanındaki çok belli belirsiz yavaşlamalar ise alelhusus faziletli hızlarda kaza riskleri üzerinde yoğun benzeri ağırlık yaratabilmektedir. Gaflet ihtiyacı olan birey direksiyonda daha acele yorulmakta, derece derece dikkati azalmakta ve direksiyon başında uyuya kalarak kazaya sebep olabilmektedir. Sürücü yorgunluğu, kamyon sürücüleri için hususi benzeri mesele. Yapılan tıpkı çalışmada tekmil ölümcül kazaların yüzdelik 20’sinin ve kamyonların karıştığı yaralanmalı kazaların yüzde 10’unun tün yarısı ile sabahleyin saat 6.00 arasında sürücü yorgunluğunun doruk yaptığı saatlerde meydana geldiği ortaya konulmuştur.

Share: