Van ESOB Başkanı İsa Berge: “İranlı misafirler 2022 yılında Van’a cümbüş ve cümbüş kattı”

Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı İsa Berge, 2022 yılında yaşanan olumsuzlukların kamu dünyayı olduğu üzere Türkiye’yi üstelik suratsız etkilediğini ifade ederek, “Fakat İranlı misafirler 2022 yılında Van’a cümbüş ve çalkantı kattı” dedi.

Pandemi döneminden sonradan esnaf ve sanatkarların çok kırıcı günler geçirdiğini belirten Van ESOB Başkanı İsa Berge, bu keder gidişatın hesaplı dalgalanmalarla henüz bile dip düzeye çıktığını söyledi. Tam dünyada etken olan iktisadi dalgalanmanın Türkiye’yi birlikte suratsız etkilediğinin altını çizen Berge, Van’ın ise İranlı turistlerden kaynaklı yerine durumdan fazla etkilenmediğini söyledi. İran’ın Van için olmazsa olmaz tıpkı ticari ahzüita olduğunu vurgulayan Berge, “2022 yılında İranlı misafirlerimizin Van’üstelik olması ve onlarla olan ticari münasebetimiz, Van’a bir heyecan, tıpkısı kasırga yaşattı. Çarşı pazarlarımız, konaklama tesislerimiz başta koyulmak amacıyla kolaylıkla çabucacık bilcümle işletmelerimiz İranlı misafirlerimiz ile doluydu. Pandemi sürecindeki sıkıntıları, İranlı misafirlerimizin ilimizde olması nedeniyle atlatarak, 2022 yılını huzur süresince geçirdik diyebiliriz” dedi.

Yekpare dünyada hareketli olan konuşu dalgalanmaların evvelden üstelik bütün yaşandığına ilgi çeken Berge, “Bundan sonraki süreçte kullanılmamış hükümet politikaları ne peki ya birlikte dünyadaki politika ne mecraya taşınır bilemem amma inşallah savaşların olmadığı bire bir dünya peki. Türkiye’nin alelhusus aracı aynı mevki konumunda olmasından yağlık Ortadoğu’nun sunma şanslı ülkelerinden biri biziz diyebilirim. Bayağı Cumhurbaşkanımız, yüğrük çalışmalarıyla bütün dünyaya bire bir sükunet kazandırmak üzere yüksek gayretlerini ortaya koydu. Özellikle Ukrayna- Rusya savaşı, bilcümle dünyada incitici bire bir sinerji oluşturdu. Özellikle hububat üzerine dokunaklı krizler yaşanıyordu. İnşallah 2023 yılı; barışın, kardeşliğin, hoşgörünün olacağı tıpkı çağ evet. Hakikaten 2023 yılında hesaplı süreçlerin düzeleceğini öngören benzeri resim var. Bizde inşallah öyle ayrımsız durumun olmasını murat ediyoruz” ifadelerini kullandı. – VAN

Share: