Van siyasa haberi | Van TSO Komutan Adayı Kandaşoğlu’ndan Kapıköy’e tarh

Van Ticaret ve Uran Odası (Van TSO) Başbuğ Adayı Bariz Kandaşoğlu, neşeli benzeri ekiple Kapıköy Sınır Kapısını konuşma etti.

Van TSO Reislik seçimine ‘Beyaz liste’den giren Van Ticaret ve Uran İş Dünyası Derneği Başkanı Bariz Kandaşoğlu, seçime bodur bire bir müddet kaldığında çalışmalarına ağırbaşlılık verdi. Sabahleyin saatlerinde intihap ofisinde yönetimiyle bir araya mevrut Başbuğ Kandaşoğlu, Özalp ilçesine geçerek burada esnafla ayrımsız araya geldi. Ziyareti sırasında esnafın sorun ve sıkıntılarını dinleyen Komutan Kandaşoğlu, seçilmeleri halinde esnafın sevgili ve sıkıntılarının sona ereceğini söyledi. Henüz sonra beraberindekilerle birlikte Kapıköy Çizik Kapısına güzeşte Kandaşoğlu, buradaki vatandaşların sıkıntılarını dinledi. Elan sonradan gazetecilere açıklamada bulunan Kandaşoğlu, Kapıköy Gümrük Kapısının hem Van ve havza üzere hem dahi Türkiye için oylumlu olduğuna aksan yaptı. Kapıköy Gümrük Kapısının binlerce insanın atlatmak kapısı olduğunu belirten Başbuğ Kandaşoğlu, “İlimiz ve ilçelerimiz üzere, Van Tecim ve Endüstri Odasına mukayyet olan bütün tecimen, esnaf ve üyeler için buradayız. Bura savsaklamak kapısı olan ayrımsız yerdir. Bu ekmek kapısını çıktı önemsememiz, onu dolay palana çıkarmamamız geçişsiz. İran tarafındaki çıkışlı mercileri sıkıştırıp, bunu transit geçişe açmamız lazım. Antrparantez Van ile Özalp ortada yüzlerce tesisin yapılması lazım. Burada geri hizmet köy merkezinin, azade bölgenin acilen kurulması lazım. Bunlar olmadan ithalatta da, ihracatta bile hedefe ulaşamazsın. Eğer madun yapın, azade bölgen, geri hizmet köy merkezin, depoların yoksa sen arsıulusal benzeri ticareti yapamazsın” dedi.

“Kapıköy bizim önceliğimiz olacak”

İran tarafındaki 28 kilometrelik yolun yapılmayarak, yıllardır adeta tıpkısı kangrene dönüştüğünü tamlayan Kandaşoğlu, “Ben İran tarafındaki 28 kilometrelik yola baktım. Altyapı malzemesi var, stabilizesi, dolgu malzemesi var. İnan ki ayrımsız firmaya verilse, ben yıllardır bu işlerle uğraşıyorum. Bana verseler 90 günde o 28 kilometrelik yolu bitirir, İran yetkililerine teyit ederim ama maatteessüf 30 -40 senedir tığ bu 28 kilometrelik sefer üstünde tartışıyoruz. Bu kapının transite açılmasının engeli bu 28 kilometrelik yoldur. İşte bu 28 kilometrelik yolun çabucak çözülmesi amacıyla buradayız. Bu kapının transit geçişlere meydanda olması lazım. Antrparantez burada biricik toplumsal üretim namevcut. İnsanların ihtiyacını görebilecekleri tıpkısı üretim bulunmayan. Bunları imdi fasletmek geçişsiz. Onun amacıyla buradayız. İnşallah Van Tecim ve Endüstri Odası başkanlığına dirimlik gelmez Kapıköy bizim önceliğimiz olacak” ifadelerini kullandı. – VAN

Share: