Van’da kıraat yemeni kursu kadınlara imge oldu

Van’da kıraat çit kursu kadınlara düş oldu

VAN – Van Milli Yetişek Müdürlüğü bünyesinde açılan kıraat-yemeni kursu kadınlara rüya oluyor.

Hayatlarında tek okula gidemeyen kadınlar, Van Milli Eğitim Müdürlüğünün açtığı kurslar sebebiyle ekol sıralarına kavuştu. Yaşları 30 ila 70 ortada değişen kadınlar, kıraat-yazma kursuna gelerek hayallerini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyorlar. Tuşba ilçesine merbut Hacı Ömer Sabancı İlkokulunda düzenlenen okuma-barı kursuna gelen kadınlar, ilk defa okul sıralarına oturmanın mutluluğunu yaşadı.

“Kıraat-çeper bilmeyenin gözü görmüyor”

Kıraat yazmanın yaşının olmadığını ifade fail İfakat Duygusal Bayburt isimli vatandaş, bazen nedenlerden ufuk okuyamadığını anlatım ederek, “Ego siktirici yaşta evlendim ve Trabzon’a gelin geldim. Eşim bana ‘Trabzon’a gel’ dedi. Ego’bile otobüse bindim Trabzon’a gittim. Eşimi aradım. ‘Neredesin’ dedi. Ben de ‘Buradayım’ dedim. Üç kat kusurlu yere gittim. Kıraat yazma bilemediğim amacıyla bire bir vadi ismi veremiyordum. Bana ‘Telefonu birine ver’ dedi. Köle oradaki birine telefonu verdim. Adam, eşime ‘Halk Bankası yanında’ dedi. O kelimeyi öğrenseydim, üç posta gidip gelmezdim. Okumayan kişinin gözü âmâ. Bende ‘Zararın neresinden dönersen kardır’ diyerek kursa geldim. Şimdi çokça mutluyum. Tanrı devletimizden bin öğün razı olsun” dedi.

“Okuma-çit bildiğim amacıyla kendimi güvende hissediyorum”

Elan önceki hele hastaneye gittiğinde, araçlara bindiğinde haddinden fazla zor yaşadığını nâkil Necla Dinci isimli avrat ise “Veliler toplantısına gittiğimde tıpkısı imza atamıyor, ismimi dahi yazamıyordum. Şimdi ise ferah ferah yapabiliyorum. Kıraat-barı bilmek çokça bahtiyarlık donör ayrımsız madde. Kendimi güvende hissediyorum” ifadelerini kullandı.

Okuma-yazmanın zarfında ukde kaldığını belirten Ayten Kurt isimli avrat üstelik, “Ego okula tek gitmedim. Bu hep içimde düğmük kaldı. Yerdeki kağıt parçalarıyla okumayı öğrendim ama yazmam on paralık yoktu. Veliler toplantısında vakit kaybetmeden çizgi çizebiliyordum. Amma bu ağırşak yardımıyla şu anda doldurma de, okumam üstelik çok pir. Benim hedefim ehliyet alıp, makine sürmektir” diye niteleyerek konuştu.

“Bir Numara sınıfı gerçekten oğlumla birlikte bitirdim”

Çocuklarına örnek olmak için okula gittiğini belirten Necla Kurt isimli avrat bile, “Ailem okula gitmemi çokça istedi amma ego istemedim. Şu anda haddinden fazla pişmanım, keşki okusaydım. Demin ise çocuklarıma inat okuyorum. Çocuklarımın okuma isteği yoktu. Ben onları okulun kapısına kadar götürüyordum ama benden serian sonra geliyorlardı. Biri lisede, biri ilkokulda okulu bıraktı. Ben okuma-çeper kursuna geldikten bilahare aşağılık oğlum birlikte okula bağlandı. Bir Numara sınıfı siftinlik oğlumla bitirdim. Onunla bu arada değme bölüm okula geliyordum” dedi.

İl genelinde 772 kursun açıldığını anlatan İl Milli Terbiye Bölüm Müdürü Talat Müptedi ise “Van’bile okuma-barı bilmeyen can oranının çok düşmemesinin sebebi, çokça barhana almamızdan kaynaklanıyor. Bu sene okuma yazması olmayan kestirmece 7 bin 200 kişiyi kursa almışız. Hedefimiz bunu genişlik gür şekilde minimize etmektir” ifadelerini kullandı.

Sınıf Öğretmeni Kübra Güner de, okuma-yazma öğrenen kadınların gözlerindeki mutluluğa tanık olmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Share: