Varto’da Nişancı Kandili programı kilolu bent gördü

Muş’un Varto Müftülüğü marifetiyle planlı Patent Kandili programı kırıcı bağ gördü.

Patent Kandili, tüm ülkede olduğu gibi Muş’un Varto ilçesinde üstelik ibadetlerle, okunan Kur’an-ı Semih ve yapılan dualarla ihya ediliyor. Varto İlçe Müftülüğü eliyle on bir ayın sultanı Ramazan ayının müjdecisi olan Berat Kandili münasebetiyle H. Kayaç Özer Camii’nde bire bir program düzenlendi. Akşam Ezanı namazının arkası sıra camiye gelen çokça sayıda yurttaş, salat kılarak dualar etti.

Günün meal ve önemine değinen Varto Müftüsü Saraka Öztürk, “Özellikle depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan yağmur, yaralılara Allah’tan acil şifalar diliyorum. Cenabıhak böyle benzeri afeti bir henüz bize göstermesin. Eksiksiz Türkiye’nin başı sağ olsun. Üç aylar mevsiminin manevi hayatımıza getirdiği bereketle gelişigüzel dini hayatımızda yetişkin tıpkısı yeri olan Nişancı Kandili’ni kutlamış olduk. Berat gecesi gelmek, günahlardan nişancı gelmek emreylemek. Yetişkin Rabbimizin affına, mağfiretine, dirayetine mahzar görünmek gitmek. Rabbim inşallah bu dil ile bilcümle Müslümanların günahlarını bağışlar. Rabbim bizleri haktan, hakikatten, doğruluktan, adaletten, dürüstlükten ayırmasın İnşallah. Bu bereketli gecede elimizi ve gönlümüzü uzanabileceğimiz herkese açmalıyız. Bu akşam Peygamberimizi hatırlayıp O’nu anacağız. İnşallah Varto’muz üzere hayırlara anahtar evet” dedi.

Program, Kur’an-ı Semih ve ilahiler okunarak, yapılan duaların ardından kılınan yatsı namazıyla sona erdi. Iyilikçi vatandaşlar ise getirdikleri hayırları dağıttılar. – MUŞ

Share: