‘vazife Malulü’ Emekli Polis Güçleri: “Nakdi Tazminatım Ödenmedi, Haklarımı Alamadım”

Malatya’de dinamik ve İçişleri Bakanlığı yoluyla namına verilen enformasyon kartında “uhde malulü zor polis güçleri memuru” yazan Ulvi Tıfıl, murafaa kararına rağmen malullükten doğan haklarını alamadığını kanıt etti. Çolpa, “120 aydır başvurmadığım gelgel kalmadı ama bana olumlu bir karşılık vermediler. Mart ayında ‘fariza malulü’ diye polis güçleri haberleşme karnesi düzenlediler. Polis Güçleri enformasyon kartımda ‘misyon malulü’ yazıyor. Haklarımı rica ediyorum. Nakdi tazminatım ödenmedi, haklarımı alamadım” dedi.

Sinop’ta 1986 yılında polis güçleri memuru adına göreve başlayan ve 1991 yılında Bingöl’e atanan Yüce Tıfıl, Malatya- Sivas kara önünde trafik kazası geçirdi. 25 dönme hastanede otama gören ve sağlıklı koluna plaka ve vida takılan Saftirik, tedavisinin peşi sıra 1992 yılında Bingöl’de göreve başladı. Bingöl’de ilkokul yıl çalıştıktan sonra Güven Umumi Müdürlüğü’nde göreve başlayan Acemi, 2005 yılında geçirdiği illet sonucu hastaneye kaldırıldı. Geçirdiği dert sonrası şifahane eliyle ‘yönetsel polis’ kendisine fariza yapabileceği yönünde anlatım sunulan Acemi, SGK yoluyla ‘işlev malulü’ sayılmadı. Fakat Ankara 5. İdari Mahkemesi, Saftirik’un ‘uhde malulü’ sayılmasına değişmeyen verdi. Danıştay üstelik bu kararı onadı.

“HASTANE, RAHATSIZLIĞIMIN KAZAYLA İLGİLİ OLDUĞUNA KARAR VERDİ”

Büyük Acemi, murafaa kararına rağmen malullükten doğan haklarını alamadığını öne sürdü. Müptedi, bu süreçte yaşadıklarını ZÜMRÜDÜANKA Veri Ajansı’na şöyle anlattı:

“Sinop Güvenlik Müdürlüğü’nde vazifeli iken OHAL bölgesi olan Bingöl’e atandım. 1991 yılında Sinop’tan Bingöl’e giderken Malatya-Sivas kişmiri yolunda gidiş geliş kazası geçirdim. Keyif kontrolü olmadan ince yıllar Bingöl’de fariza yaptım. Daha sonra Inanma Umumi Müdürlüğü’nde Vesika Yönetimi Daire Başkanlığı’na memur namına tayinim imdi. Görevde iken 2005 yılında benzeri rahatsızlık geçirdim. Ankara yargıcı hastanesine gönderme edildim. Sayrilarevi, rahatsızlığımın 1991 yılında geçirdiğimiz gidiş geliş kazasıyla ilgisinin olduğuna, yönetsel polis namına görev yapabileceğime ve normal polis güçleri kendisine görev yapamayacağıma karar verdi.”

“MAĞDURİYETİMİN GİDERİLMESİNİ İSTİYORUM”

120 aydır kusurlu aylık aldığını kanıt eden Amatör, “Afiyet dosyam, Itimat Genel Müdürlüğü’nce Toplumsal Düzenlilik Kurumu’nun Tekaüt Sandığı’na gönderildi. Orası bile ‘hizmet malulü olamaz’ şeklinde bire bir karar verdi. Süreç mahkemeye taşındı ve Ankara 5. İdari Mahkemesi, ‘vazife malulü’ namına görev yapabileceğime değişmeyen verdi. Danıştay da bu kararı onadı ve 2 yıldan çok ‘yer malulü’ adına görev yaptım. Fakat Emniyet Umumi Müdürlüğü ile Içtimai Güvenlik Kurumu arasındaki yazışmada normal polis güçleri memuru olarak gösterilmiş. Burada bir günah var ve nereden kaynaklandığını bilmiyorum. 120 aydır eksik mahiye alıyorum, mağduriyetimin giderilmesini istiyorum” dedi.

“HAKLARIMI MURAT EDİYORUM”

Tor, haklarını irade ettiğini ve bununla ilişkin rastgele yere başvurduğunu kaydederek, “120 aydır başvurmadığım hava kalmadı ama bana olumlu bire bir yanıt vermediler. Mart ayında ‘uhde malulü’ diyerek polis güçleri danışma karnesi düzenlediler. O tarihe büyüklüğünde yerli kaldılar. Polis Güçleri danışma kartımda ‘vazife malulü’ yazıyor. Haklarımı dilek ediyorum. Nakdi tazminatım ödenmedi, haklarımı alamadım” diye niteleyerek konuştu.Share: