Vekil Amaç Gelgel, içtimai hane projesinin matbuat tanıtımında konuştu: (1)

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Kurum, kentsel dönüşümle şehirlerin altyapısının güçlendirildiğini belirterek, “Bugüne kadar 3 milyon lüp dönüşümünü sağladık ve bakir yuvalarına mülaki 12 milyon insanımızın bu manada hayatlarını değiştirdik.” dedi.

Bakan Alım, Beşiktaş’ta düzenlenen “Cumhuriyet Altını Tarihinin Sunma Şişman Içtimai Bölük Hamlesi Matbuat Buluşması” programında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı sosyal hane hamlesinin detaylarını paylaştı.

Son 20 yılda, Türkiye’yi herhangi bir alanda tarihi hizmetlerle tanıştırdıklarını söyleyen Alım, 81 ilde hep ilçeleri dev eserlerle projelerle donattıklarını dile getirdi.

Yaklaşık 4 sene önceki, yerli seçme öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şehircilik manifestosunu car ettiğini hatırlatan Gelgel, Türkiye’bile yüzdelik 90’ı sosyal konut kalkmak için bugüne büyüklüğünde TOKİ Başkanlığı vasıtasıyla 1 milyon 170 bin bölük düz yazı ettiklerini kaydetti.

Alım, var güçleriyle çalıştıklarını, şehirlerin altyapısını ve üstyapısını yükseltmek, tarihi mekanları canlandırmak adına iri projelerin gerçekleştirildiğini belirterek, “Bu manada tarihe vefa, geçmişe ocumak anlayışıyla Konya’da yeni Mevlana Meydanı’nı, gene Edirne’üstelik Mimar Sinan’ın emaneti Selimiye Camii ve çevresinde tensikat yapıyoruz. Bursa’bile Ulu Cami etrafında esasen belediyelerimizle gelişigüzel yapmış olduğumuz aynı proje kapsamında Celil Cami etrafını, Bitlis’imizi, köprülerimizi, medreselerimizi, meydanlarımızı baştan ayağa kaldırıyoruz. Toplamda 45 ilimizde, 80 tarihi meydanımızı bulunduğu bölgeyi çekicilik merkezi haline getirmeye ve milletimize aslına makul tıpkı şekilde kazandırmaya himmet gösteriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir taraftan 70 milyon metrekare büyüklüğüne ulaşan ulus bahçesi projeleri yürüttüklerini aktaran Çekicilik, 455 budun bahçesini de Edirne’den Hakkari’ye kadar vatandaşlara kazandırdıklarını dile getirdi.

Erek Çalım, “Kentsel dönüşümle şehirlerimizin altyapısını güçlendiriyoruz ve bugüne büyüklüğünde 3 milyon lüp dönüşümünü sağladık ve eskimemiş yuvalarına munsap 12 milyon insanımızın bu manada hayatlarını değiştirdik. Kendilerinin duygusal ve dünyalık güvenliğini güvenlik altına almış olduk.” diyerek konuştu.

Yaşanan afetlerin ardından Elazığ’de Malatya’da ve İzmir’bile tarihinin arz nazik inkılap projelerini başlattıklarını, Antalya’de, Muğla’dahi ve Maşrık Karadeniz’in tamamında kıyamet alanlarında dev ayrımsız yenilenmeye imza attıklarını tamlayan Kurum, Türkiye’nin, ihtiyacı olan seçkin ürünü, rastgele hizmeti, yeryüzü aceleci ve birinci sınıf şekilde çoğaltma kabiliyetine, kapasitesine, kararlılığına topluluk olduğunu söyledi.

“Içtimai konutu, önceliklerimiz arasında gördük”

Gelgel, Türkiye’nin vizyonu ve hedefleri doğrultusunda millet için arzuladıkları değme hizmeti etme, gelişigüzel eseri ortaya koyma imkanını ve cesaretini gösteren bir ülke olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

“Bu mevki ve kavim amacıyla gece gündüz koşmamızın yeryüzü iri sebebi bile seçkin ülkeye felek olmayan bu nazik potansiyelimiz. Bu tatlılıkla sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 20 yıldır bilcümle içtimai devletin asıl görevi olan barınma hakkını, içtimai konutu, önceliklerimiz arasında gördük. 2019 yılında öz yerel, yenilikçi, milli, sürdürülebilir kaynaklarımızla ilk 50 bin, ardından de 100 bin toplumsal konut dedik ve bu projelere 2 milyonu fazla vatandaşımız başvurma ederek balaban aynı hazzetme gösterdi. Biten konutlarımız vatandaşlarımız vasıtasıyla şişman bire bir beğeniyle kıymet buldu. Dernekevi mimariye, bölgenin değerlerine akla yatkın şekilde inşaatlarımızı yapmaya bitmeme ediyoruz. Tabii milletimizin taleplerini siyasetin merkezine almış liderimiz, Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla dahi bu başvurunun karşılanabilmesi üzere yeni yuva ika hayaliyle vatandaşlarımız evlerine kavuşabilme hayaliyle bu başvurularını gerçekleştiriyorlar.”

Göz hamlesiyle dünden itibaren telefonlarının susmadığını kaydeden Çalım, vatandaşlardan büyük bire bir hazzetme gördüklerini söyledi.

(Sürecek)

Share: