Vekil Gurur, Rize’de “2023’e Akıllıca Şehir Buluşmaları”nda konuştu Açıklaması

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hedef Çalım, Türkiye’üstelik sürdürülen kentsel inkılap çalışmaları ilgili, “Şu temel kadar 3.2 milyon konutun dönüşümünü tamamladık. Halihazırda 250 bin konutumuzun dönüşümü 81 ilimizde bitmeme ediyor.” dedi.

Kültür Park’ta planlı “2023’e Doğru Şehir Buluşmaları” programına katılan Nazır Hava, Rize’bile ahit içinde bir nice program gerçekleştireceklerini belirtti.

12 Son Teşrin Düzce depreminin üzerinden 23 yıl geçtiğini anımsatan Çalım, depremlerde ve afetlerde ahiret yolculuğu edenlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifa temennisinde bulundu.

Çekicilik, Türkiye’bile şehirlerin ve insanların geleceğinin önünde aynı yer sarsıntısı gerçeği olduğuna dikkati çekerek, serencam 100 yılda yaşanan depremlerde 80 bin kişinin hayatını kaybettiğini anlatım etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yoluyla başlatılan ve Türkiye’nin yer şişman şehircilik hareketi olan Kentsel Inkılap Seferberliği ile 81 ilin tamamında afetlere karşı risk taşıyan cemi binaları yenilediklerine değinen Çalım, şöyle konuştu:

“Dönüşümün tıpkısı benzerini Rize’birlikte yapıyoruz. Rize deprem bölgesi değil ama maatteessüf sağlıksız konutlarımızın olduğu tıpkısı site. Dolgu geçmek suretiyle yapılmış binalar maharet ve sertlik açısından yönetmeliklerimize makul değil. Tahavvül sürecini bilcümle birlikte süregelmek zorundayız. Şu esas büyüklüğünde 3,2 milyon konutun dönüşümünü tamamladık. Halihazırda 250 bin konutumuzun dönüşümü 81 ilimizde devam ediyor. Tekrar bugüne kadar hiçbir ülkenin üstesinden gelemeyeceği özürlü, emekli, şehit, gazi ailelerimize, cümle daraç gelirli vatandaşlarımıza serencam yılda 1 milyon 170 bin bina yaptık, teslim ettik.”

Marmara ve Düzce depreminden sonraları uygulamaya sabık yapı denetim sistemiyle 6,6 milyon sülale ve hareket yerinin denetimini tamamladıklarını aktaran Kurum, böylece 24 milyon vatandaşın depreme dayanıklı konutlarda yaşamasını sağladıklarını söyledi.

“Türkiye Yüzyılı”nda hedefleri olduğuna işaret fail Gurur, “2035 yılına kadar tamlık Türkiye’da sarsıntı dönüşümüne girmemiş tek benzeri düz tasarruf etmek istemiyoruz ve bu çerçevede 81 ilimizde belediyelerimiz, milletvekillerimiz, vatandaşımız ile birlikte bu inkılap sürecini yürüteceğiz. Bunu alay malay milletimizle başaracağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu kavrayış çerçevesinde bu adımlarımızı atacağız.” ifadelerini kullandı.

AFAD’ın Türkiye genelinde zaman saat 18.57’de “Çök-Konsept-Tutun” tatbikatı gerçekleştireceğini anımsatan Alım, kendilerinin dahi tatbikata Rize’de katılacaklarını vurguladı.

-“Iri işlerimizi karalamaya kalkanları bile görüyoruz”

Türkiye’nin yüz yılda üretilecek işleri 20 yılda Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde yaptığına dikkati calip Gelgel, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Tam ülkemizin çokça henüz ileriye transfer hedefimiz var. Büyüklerimiz, ‘gayesiz koca kısmetsiz kalır’ diyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde “Türkiye Yüzyılı” vizyonumuz ile şef ülkeler arasında tutmak, bundan ahir geleceğimizi bırakacağımız çocuklarımıza evlatlarımıza müreffeh bir Türkiye tezyit etmek üzere çalışmalarımızı yürütüyoruz. Tığ hizmet üretirken, ürün üretirken, muvaffakiyet hikayeleri yazarken maalesef alacak üretenleri de nazik işlerimizi karalamaya kalkanları birlikte bilcümle gelişigüzel görüyor, şahit oluyoruz. Beceriksizlikle, aksiyon bilmezlikle, liyakatsizlikle şehirlerimizin birikimlerini heba ettiklerini görüyoruz. ‘Engelleniyoruz’ siyaseti yapıyorlar. Emniyetli olun tek işlerine engel vurmuyoruz, bariyer olmuyoruz. Bizden hangi istek ediyorlarsa bilcümle vatandaşımızın, milletimizin lehine talepleri gerçekleştirdik, gerçekleştirmeye bitmeme edeceğiz. Kimseyi ötekileştirmedik ve herkese kucak açtık ve 81 şehrimizde, 85 milyon vatandaşımız ile alay malay yürümeye, milletimize bakım etmeye, şehirlerimize kitap kazandırmaya Allah’ın izni milletimizin duaları ile devam edeceğiz.”

Asır açan toplumsal hamlelerle, DOĞRU Öğür’nin iz sancağını en son seviyeye çıkaracaklarına belen eden Gelgel, “Bunu teşkilatımız ve vatandaşımız ile gelişigüzel yapacağız. Bu fena hâlde şehirden, bu evire çevire beldeden çıkma, bilcümle ülkeye merhem ergin sevgili liderimiz sayın Cumhurbaşkanımız, umumi başkanımızı Topluluk İttifakımızı 2023 yılında yeniden başkan yapacağız ve “Türkiye Yüzyılı” hikayesini bütün birlikte başlatacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Rize’dahi yapımı bitmeme fail projeler

Rize’ye milyarlarca liralık sayımsız yapıt kazandırdıklarını tamlayan Kurum, bir yandan budun bahçesi projeleri ile kentin güzelliğine gösteriş kattıklarını, farklı yandan katıksız alanlardaki dokuyu dulda altına alarak gelecek nesillere en iyicene şekilde ulaştırmaya çaba gösterdiklerini rapor etti.

Gelgel, Rize’üstelik gelecek nesillere bırakıt bırakacak, vatandaşların çağ alabileceği 3 kullanılmamış millet bahçesi kurduklarını hatırlatarak, şunları söyledi:

“Şehrimize büyüklüğü 391 bin metrekare olan 3 kavim bahçesi kazandırıyoruz. Güneysu Kavim Bahçemizin yapımına bitmeme ediyoruz. İnşallah, mart 2023’te vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. İyidere Budun Bahçemizde dahi çalışmalarımızı cümle hızımızla sürdürüyoruz. Rize Eşkal’deki ulus bahçemizin birlikte proje çalışmalarına devam ediyoruz. Açıklık kocaoğlan içerisinde ihalesini yapacağız ve 2023 yılında Rize’nin sahilini çiftteker ve üslup yollarıyla, budun kıraathaneleriyle, botanik alanlarıyla, cins garip nebat ve ongun türleriyle, piknik ve tatil alanlarıyla Rize’mize kazandıracağız.”

Rize’dahi TOKİ yoluyla yatırımların bitmeme ettiğini vurgulayan Gelgel, “Bugüne büyüklüğünde yatırım bedeli 3,2 milyar lira olan 2 bin 903 hane ile bu arada 79 dükkan ve onlarca toplumsal donatı alanını yaptık teslim ettik. Rize’üstelik güncel yatırım değeri 5 milyar liralık olan bin 965 hane, 404 bölüm, 240 dükkan, köy evleri, öz kurum evleri, budun bahçelerimiz, cami, park ve termal yapı ile konaklama birimlerinin yapımına bitmeme ediyoruz.” dedi.

Hava, Rize genelinde bir zaman meydana gelen yeğin felaketlerinin dahi yaralarını sarmaya devam ettiklerine değinerek, “Eksiksiz afetzede kardeşlerimize köy evlerini yapıyoruz. Bu evlerimizi üstelik küçük ay 2023’te vatandaşlarımıza teyit edeceğiz. Çayeli Büyükköy’bile 60, Hat Muradiye’üstelik 40 başlamak amacıyla 100 afet konutumuzun yapımına devam ediyoruz. Vatandaşlarımıza meze verdiğimiz şekilde önümüzdeki yıl bitireceğiz.” ifadelerini kullandı.

-“Altılı Ganyan masa bunları fon etse bu projeleri yapamaz”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Cumhuriyet Altını tarihinin yer balaban toplumsal ev projesi olan “İlk Evim, İlk İş Yerim”e başladıklarını aktaran Hava, milletin hangi zaman ihtiyacı olursa orada olduklarını söyledi.

Projenin, Cumhur Reisi Erdoğan’ın ortaya koyduğu kavrayış çerçevesinde gerçekleştirildiğine dikkati çekici Gurur, şunları kaydetti:

“İşçi, genç, hanım kardeşlerimize kontenjanlar tahsis etmek kanalıyla icar öder kabilinden, üste kiranın da altında şartlarda ocak sahibi olacakları projemizi başlattık. Tığ projemizi açıklar açıklamaz say arkadaşlarımızla, mimar mühendis kardeşlerimizle nazik bire bir cansiparane çalıştık. 40 bölüm kadar güdük ayrımsız sürede 17 ilde 5 bin 615 konutumuzun temelini attık. Yani altılı ganyan masa bunları tayf etse bu projeleri yapamaz. Biz ilk temellerimizi sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle attık. 7 Kasım’de Ardahan ve Şırnak’ta geçmiş kura çekimlerimizi yaptık. İnşallah cümle kura çekimlerimizi mart 2023’e büyüklüğünde tamamlayacağız ve saraka verdiğimiz şekilde konutlarımızı 2 yıl ortamında tamamlayacağız.”

Rize’bile 3 projede bin 100 konut nesir edileceğini aktaran Çalım, “Güneysu’bile 350, Merkez’da 673 ve Format Kendirli’bile 77 hane yapacağız. Bunun yanı sıra tekrar 300 konutluk imarlı arsamızı vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Belirlediğimiz tasrif çerçevesinde yapabilecek. Başvurular 15 Teşrinisani’a kadar devam ediyor.” dedi.

Kurada ismi çıkmayan vatandaşlara bile değinen Çekicilik, 2023-2028 yıllarına ilişkin Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan aracılığıyla konulan aynı kasıt olduğunu, bu çerçevede çalışmalarına devam edeceklerini vurguladı.

Rize’da tarihi birikimini geleceğe tasrif etmek adına büyüklüğü kestirmece 1 milyon metrekare olan 11 alanda kentsel dönüşüm çalışmalarına bitmeme ettiklerini hatırlatan Çalım, şöyle devam etti:

“Biçim’deki Çarşı ve Piriçelebi Mahallesinde, Taşlıdere’de, Yağlıtaş’ta, Salarha’üstelik, Reşadiye’bile, Tophane’üstelik, Ortaköy’bile, Kaplıca’bile, Hemşin ve Çamlıhemşin’de transformasyon faaliyetlerimiz eksiksiz hızıyla bitmeme ediyor. Yağlıtaş’ta 400 göz çekince alanımız var. Bu çekince konutları üstelik site zarfında sıkışmış çökme riski kâin binalardaki vatandaşlarımıza teklif edeceğiz. Konutlarımız bitmek için. Hane bedellerini eskimemiş alacakları basamak bedellerinden düşmek yoluyla, ayrımlı cirim varsa 15-20 yıla aksettirmek vasıtasıyla Rize’nin merkezini koruyama bitmeme edeceğiz.”

Çalım, Taşlıdere Mahallesinde 133 hane, 21 dükkanın bu sene sonuna kadar bitirileceğini, Tophane Mahallesinde 107 konut, 46 dükkan ve caminin ise yapımına bitmeme edildiğini kaydetti.

Yağlıtaş Mahallesinde bir numara etapta 465 konutun, 4 işyeri ve caminin yapımını sürdürdüklerini ve gelecek yıl zarfında teslim edileceğini tamlayan Kurum, şunları söyledi:

“Gene Çarşı Mahallemizde 404 idarehane ve 133 dükkanın yapımına devam ediyoruz. İnşallah bu konutlarımızı üstelik 2023 yılında teyit edeceğiz. İnşallah burada açtığımız koruidor ile gelişigüzel denizden alacağı içki ile alay malay şehrin içi dem kayran benzeri kayran haline ati. Buradaki esnafımız hayat içre geçenek geçirecek. Salarha’üstelik 465 ev ve 12 dükkanın yapımında ise sona geldik. Önümüzdeki günlerde hak sahibi vatandaşlarımıza teyit edeceğiz. Yeniden Eşkal’da Hayrat Mahallesinde 283 basamak, 14 dükkanın yapımında sona geldik. Bu konutlarımızı bile bildirme gücük sürede teyit edeceğiz. Güneysu’dahi 143 konutumuz var. April 2023’te teslimlerini gerçekleştireceğiz. Bunun birlikte riskli bina olarak tayin edilen bin 419 ev ve dükkanın bile dönüşümünü sağladık. Kentsel inkılap kapsamında bugüne kadar 135 milyon teklik icar yardımı, proje uygulaması ve kamulaştırma desteği sağladık.”

Rize’birlikte İller Bankası yoluyla atık sudan içme suyuna ve kentçilik uygulamalarına büyüklüğünde bire bir çok alanda faaliyet yaptıklarını aktaran Alım, bugüne büyüklüğünde birlik şehircilik uygulamaları amacıyla 2.6 milyar teklik değerinde 176 projenin tamamlandığını tabir etti.

Gelgel, Ayder Yaylası’nda yol ve altyapının tamamının İller Bankası sayesinde yenilediklerini, Ayder Restorasyon ve Siper Projesi kapsamında TOKİ marifetiyle sıkıntı 917 araçlık vabeste otoparkın yapımına devam edildiğini ve bu yıl böylece bitirileceğini ifade etti.

Programa, DÜRÜST Parti Genel Başbuğ Yardımcısı Dirimsel Muharrir, SELIM Fırka MKYK Üyeleri Mücahit Birinci, Vukuf Değer, Şevki Şar, Cüneyt Yüksel, Ahmet Bilal Kıymaz, DOĞRU Parti Trabzon Milletvekilleri Adnan Günnar ve Ilkbahar Ayvaz, YANLIŞSIZ Tümen Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Hüccet Çakırdoğan, AK Öğür Gümüşhane Milletvekilleri Hacı Osman Akgül ve Âlem Pektaş, SELIM Öğür Ordu Milletvekilleri Şenel Yediyıldız ve Mukavim Gündoğdu, YANLIŞSIZ Öğür Giresun Milletvekilleri Sabri Öztürk ve Fehamet Vazıh de katıldı.

Share: