Vekil Kirişci, çeltik çalım fiyatlarının titrem başına 1000 liralık artırıldığını açıkladı Açıklaması

Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, gelişen meydan koşulları dikkate alınarak TMO’nun çeltik gelgel fiyatlarının seçkin nev için titrem başına 1000 liralık artırıldığını, 2022 dönemi kurum fiyatlarının ton başına baldo grubu çeltik üzere 16 bin lira, Osmancık çeşidi çeltik için 14 bin 500 teklik, luna grubu çeltik üzere 13 bin 500 liralık namına belirlendiğini açıkladı.

Kirişci, Edirne Valiliğince Türkiye’nin sunma çok çeltik üretiminin yapıldığı İpsala Ovası’nda düzenlenen hasat etkinliğine telefon bağlantısıyla katıldı.

Çiftçileri selamlayan Icra Vekili Kirişci, Türkiye’nin her bir yanında çoğalan aynı hasat dönemi geçirildiğini söyledi.

Başka ülkeler gıdada kriz konusunda kriz yaşarken, elleri öpülesi çiftçilerin feraseti ve gayreti sayesinde ekincilik sektörünün yeni benzeri başarı hikayesine imza attığını tamlayan Kirişci, “Sizler yeter ki üretin, tığ var gücümüzle sizlerin yanında olmaya bitmeme edeceğiz.” dedi.

Çeltik alım fiyatlarında güncellemeye gidildi

Kirişci, TMO’nun 2022 yılı çeltik çalım fiyatlarının 13 Eylül’üstelik açıklandığını anımsatarak, tıpkı geçmiş yıla bakarak titrem başına baldo kök çeltik amacıyla yüzdelik 173 artışla 15 bin teklik, Osmancık çeşidi amacıyla yüzdelik 200 artışla 13 bin 500 teklik, luna çeşidi için yüzde 213 artışla 12 bin 500 teklik fiyat verildiğini ve bunun çiftçiyi memnun ettiğini dile getirdi.

Çiftçilere muştu çevirmek istediğini belirten Kirişci, kurum fiyatlarında artışa gidildiğini söyledi. Nazır Kirişci, şunları kaydetti:

“Gelişen etraf koşullarını dikkate alarak çeltik fiyatlarını gelişigüzel çeşit için titrem başına 1000 teklik artırıyoruz. Buna bakarak TMO alım fiyatları, baldo tür amacıyla 16 bin liraya, Osmancık kök amacıyla 14 bin 500 liraya, luna tür için 13 bin 500 liraya yükseltilmiştir. Bu karşılık farkından bugüne kadar TMO’ya im konfirmasyon fail üreticilerimiz bile faydalanacaktır. Güncellenen kurum fiyatlarımızın birlik çeltik üreticilerimize kandırıcı uğurlu olsun.

Sizlerin emeklerinin münhal olmaması amacıyla akıbet 20 yılda attığımız adımlar gibi çıktı bile gelişigüzel cins tedbiri almaya hazırız. DÜRÜST Parti hükümetleri yerine mevzuatımıza ve sektörümüze kazandırdığımız lisanslı depoculuğun hangi büyüklüğünde isabetli benzeri ıslahat olduğunu zaman hep elan mebzul görüyor. Bu noktada Edirne’mizin İpsala ilçesindeki çeltik üreticilerimize harıldamak üzere 25 bin titrem kapasiteli lisanslı deponun hayatiyet gösterdiğini anımsatmak isterim. 84 yıldır çiftçimizin bildirme balaban güvencesi olan TMO’bile hem özlük merkezlerimizde hem de lisanslı depolarda çeltik alımı yapacaktır.”

Kirişci, Türkiye’nin dünyanın önde gelen tarım ülkelerinden biri olduğunu, tarımsal hasılada Avrupa’üstelik ilk tam kayran aldığını dile getirerek, bu başarının çiftçinin başarısı olduğunu rapor etti.

Share: