VEKIL KURUM ‘İLK EVİM-İLK İŞ YERİM’ PROJESİNİN DETAYLARINI ANLATTI

Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Uğur Hava, evvel açıklayan Cumhuriyet tarihinin sunma şişman sosyal bölük projesiyle ilgilendiren, “Milletimizi sunu haddinden fazla sevindiren molekül, yeni yuvalarımızın doğal fiyat üzerinden yaptığımız yüzdelik 40 iskonto oldu. İlk etabın envestisman maliyeti 422 bilyon lira. Bu bedelin yüzde 40’ını Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, devletimizin sübvansiyonuyla karşılıyoruz. Gençlerimiz bu projeyle ilk kez hususi tıpkısı konut hakkına erbap olacaklar. Ilkgüz 1992 tarihinden sonraları doğan zinde kardeşlerimiz onlara ayrılan kontenjan üzerinden başvurma edebilecekler” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçmiş Cumhuriyet Altını tarihinin yer iri içtimai göz projesinin detaylarını açıklamıştı. Başvuruları zaman başlayan ve teşrinievvel kocaoğlan sonuna kadar sürecek proje kapsamında Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Uğur Gurur İlk Evim-İlk İşyerim ismi verilen içtimai bölük hamlesine ilişik zül edilenleri anlattı. Beşiktaş’taki tıpkı otelde düzenlenen toplantıda TOKİ Başkanı Ömer Bulut da düz aldı. Bakan Çalım, zaman başvurusu başlayan projenin 12.45 itibariyle 225 bin referans aldığını belirtti. Bakan Kurum, projeyle ev ve kira fiyatlarında bile düşüş yaşanabileceğini vurguladı.

EMEKLİ VE GENÇLERE 50’ŞER BİN KONUT

81 ilde, 600 ilçede projelerin yapıldığını tamlayan Nazır Alım, “Ayırmış olduğumuz kontenjanlarla gelişigüzel, fazlalık ayrımcılık kendisine tabir ettiğimiz kontenjan sıralamamız şöyle. Şehit ve gazi ailelerimiz için 12 bin 500 ev ayırıyoruz. Özürlü kardeşlerimize yeniden tıpkısı şekilde 12 bin 500 göz ayırıyoruz. Emeklilerimize ve gençlerimize de 50’şer bin ev kontenjanı bu proje kapsamında sunuyoruz” dedi.

GENÇLERİMİZ İLK MISIL ÖZEL KONUT HAKKINA SAHİP OLACAKLAR

Icra Vekili Çalım, “Gençlerimiz bu projeyle ilk defa özel bire bir ev hakkına cemaat olacaklar. Eylül 1992 tarihinden sonra doğan gailesiz kardeşlerimiz onlara ayrılan kontenjan üzerinden başvurma edebilecekler. Başvuru üzere 18 yaşı kıstasımız var. Toplumsal hane projesinden faydalanacak vatandaşlarımızın başvurularını illerde yeryüzü az ayrımsız yıl ikamet etmesi veya o ilin nüfusuna kayıtlı olması gerekiyor. Herhangi Bir haneden vakit kaybetmeden bire bir referans hakkı olabilecek. Vatandaşlarımızın eşinin ve çocuklarının üstünde konuta başvuracaklarsa göz, hareket adına başvuracaklarsa gelişim yeri, arsaya başvuracaklarsa arsasının ve konutunun bulunmaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

2 ARTI 1 KARI 2 BİN 800, 3 ARTI 1 OCAK 3 BİN 187 LİRA

Bakan Gurur, “Milletimizi en çok sevindiren öz, eskimemiş yuvalarımızın maliyet fiyatı üzerinden yaptığımız yüzdelik 40 iskonto oldu. 81 ilimizde, 609 ilçemizde yapacağımız içtimai konut projelerimizde vatandaşlarımız, toplamda 608 bin lira fiyata cemaat 2 zait 1 konutlarımıza, aylık 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle ve 240 kamer vadeyle bu konuta eş olacaklar. Toplanmış 850 bin lira fiyatla 3 fazlalık 1 konutlarımızın ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle, 240 vadeyle erişebilecekler. Elan ilk 14 bin ve 16 bin kendisine açıklanmıştı. Yapılan işyar maaş artışları vesilesiyle da bu oranları artırdık. İstanbul’de hane geliri 18 bin liranın, sair illerde 16 bin liranın altında olan temas vatandaşımıza referans kapımız belirgin” dedi.

Nazır Kurum, taksitlerin sözleşmeden sonraları başlayacağını ve hep kat bedelinin yüzdelik 10’unun peşinat yerine verileceğini söyledi.

Konutların 50 binini İstanbul’dahi, 18 binini Ankara’üstelik, 12 bin 500’ünü İzmir’de, 10 binini Gaziantep’te, 8 bin 650’sini Bursa’birlikte, 7 bin 500’ünü Konya’da, 4 bin 500’ünü Kayseri’da yapılıyor.

SOSYAL HANE SAHİBİ VATANDAŞLARIMIZIN SAYISI 10 MİLYONA ULAŞACAK

Bakan Kurum, “20 yılda 1 milyon 170 bine ulaştırdığımız basamak sayısını inşallah bu projelerle birlikte 2028 yılına geldiğimizde 2 milyon rakamına çıkartmış olacağız. Toplamda sosyal hane sahibi vatandaşlarımızın sayısı de tahminî 10 milyona kazanmış olacak” dedi.

2 YIL İÇİNDE ARSALARA İNŞAATLARINI YAPABİLECEKLER

Alt yapıları ve imarı tüm arsalar da sunulduğunu tamlayan Bakan Hava, “Mecmu 60 milyon metrekarelik alanda planlarını hazırladığımız 100 bin konutluk arsamız amade. Faizsiz şekilde arsalarımızı sunuyoruz. İki çeşit arsamız var. İlki 350 ila 500 metrekare büyüklükte arsalar olacak. Bunlar hür konutların yapılacağı arsalar. Ev büyüklükleri de 105-150 metrekare arasında değişen konutları yapabilecekler. Fiyatlarımız 192 bin 500 liradan başlıyor. Bin 604 liradan başlayan taksitler 10 yıl mehil ile faizsiz tıpkı şekilde ödeyeceği yöntemle vatandaşlarımız arsasını alabilecekler. Sözleşmeye müteakip 2 yıl içerisinde arsalarda inşaatlarını yapabilecekler. Ustalık destek vereceğiz, proje desteği vereceğiz” diyerek konuştu. Vekil Kurum, hisseli parsel amacıyla da aylık 937 liradan başlayan taksitlerin olacağını belirtti.

28 İLDE 10 BİN YENİ İŞ YERİ

Nazır Alım, “Esnafımızai sanayicimize, gençlerimize yeni iş yerlerimizi sunacağız ve 10 bin skor hisse senedi yerimizi evvel etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya büyüklüğünde 28 ilimizde bu projemiz 50 ila 200 metrekare büyüklüğünde 10 bin eskimemiş hareket yapmış, vatandaşlarımıza kazandırmış olacağız. 350 bin liradan başlayacan fiyatlarla 2 bin 633 teklik taksitle, 120 ay vadeyle sanayicimize, tendürüst girişimcilerimize bu projemizi sunmuş olacağız” dedi.

BÖLÜK VE KİRA FİYATLARI DE ETKİLENECEK

Vekil Gelgel, “Yuvalarımızın iş yerlerimizin toplanmış envestisman değeri tahminî 900 bilyon liralık. İlk etabının yatırım maliyeti 422 bilyon lira. Bu bedelin yüzdelik 40’ını da devletimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, devletimizin sübvansiyonuyla karşılıyoruz. 2 trilyondan aşkın finansal ve üretime dönük ayrımsız soylu erki hareketliliği başlatacak. Familya ve kira fiyatlarında filhakika proje duyulur duyulmaz süfli gelmeye başladı, düşürecektir” ifadelerini kullandı.Share: