WASHINGTON – ABD’yi ziyaret eden Türk heyetinden mebus diplomasinin olumlu sonuç getirdiği vurgusu

YANLIŞSIZ Tümen Genel Komutan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı Efkan Ala, parlamenter diplomasinin tamamlayan ve zenginleştirici bire bir yönünün olduğunu belirterek, bu diplomasinin müspet sonuçlarının olmaya başladığını söyledi.

Ala’nın öncülüğünde, SELIM Fırka Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Tığ, NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı ve YANLIŞSIZ Öğür Rize Mebus Osman Fazla Bak ile SELIM Parti İstanbul Mebus Yanardağ Bozkır, Washington’dahi yürüttükleri temasların peşi sıra Türkiye’nin Washington Büyükelçiliğinde Türk gazetecileri bilgilendirdi.

10-13 Mayıs’taki ziyaretlerinin peşi sıra bu ikinci ziyaretin bile faydalı geçtiğini dile getiren Alabalık, bu müzakere kapsamında 2’si Senatör, 14’ü Temsilciler Meclisi üyesi atılmak üzere 7 Demokrat ve 9 Cumhuriyetçi Kongre üyesi ile bir araya geldiklerini kaydetti.

Alabalık, temaslarında F-16’lar de dahil atılmak için düet ve lehçe konuları ele aldıklarını tabir ederek, “Milletvekili diplomasinin, hükümetler ortada ahenktar şekilde devam eden temasları mütemmim ve zenginleştirici bire bir yönü var. Bu sene Türkiye’den ESIR’ye 5, KUL’den Türkiye’ye 4 mebus heyetin seyahati oldu. Yıl sonundan ilk bu aynı artabilir. Hükümetimiz ile Biden yönetimi arasındaki üst düzeyli temaslardaki su büyüklüğünde mebus heyetlerin ziyaretlerinde ayrımsız süredir görmeyi dilek ettiğimiz bire bir çoğalma var.” dedi.

Ukrayna özellikle tutmak üzere andıran coğrafyada yaşanan gelişmelerin, Türkiye’nin hemen bölgesinde değil, toptan anlamda birlikte ne kadar kritik aynı fiyaka oynadığının Kongre’da elan iyi anlaşılmasına katkı sağladığına dikkati calip Alabalık, “Mayıs ayındaki ziyaretimizde gıda güvenliği konusunda bulut beyan fail ve bizden çözüm arzu eden çok sayıda Kurultay üyesi olmuştu. Bu kat muhataplarımız, İstanbul Hububat Girişimi’nin müzakeresi ve yürürlüğe konulması nedeniyle takdirlerini defaatle anlatım ettiler.” şeklinde konuştu.

Alabalık, Rusya-Ukrayna savaşında Türkiye’nin ortaya koyduğu diplomatik çabaların üstelik cümle tarafından takdirle karşılandığını belirterek, şunları kaydetti:

“İşte tam bile bu sebeple, içinden geçmekte olduğumuz dönemde Türkiye’nin talep ettiği F-16 çağcıllaşma ve tedarik paketinin, ülkemizin güvenliği, NATO’nun caydırıcılığı ve bölgemizin istikrarı üzere ne kadar muktezi olduğu bir yol daha gözler önüne serilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın New York’ta bazı Kurultay üyeleriyle yaptığı görüşmelerde olduğu gibi, burada görüştüğümüz Kongre üyeleri dahi bire bir NATO müttefiki yerine ülkemizin F-16 filosunun modernize edilmesine müteveccih müspet mesajlar vermişlerdir. Başbuğ Biden’ın bile Madrid’de ifade ettiği için yönetim, filhakika bu satışı desteklemektedir.”

Senato Aut İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez’in Senato’da 2023 yılı Ulusal Savunma Güvenlik Yasası’na (NDAA) devredilmek için, ESIR’nin Türkiye’ye F-16 tedarikini Yunanistan’la ilişkilerine bağlayan tıpkı kanun maddesi önerisini sunduğuna bel eden Alabalık, “Türkiye’ye F-16 satışını, ayrıksı ayrımsız NATO müttefikiyle ikili ilişkilerimize bağlayan bu maddeyi nahak ve mesnetsiz buluyoruz. ABD Kongresi’nden iki NATO müttefiki olan Türkiye ve Yunanistan’a alın hakkaniyetli ve değer mesafede durmasını, Iye sorunları üstüne ülkemizin hassasiyetlerine da utanmak göstermesini ve NATO’nun geleceğini kişisel menfaatlerinden şanlı tutmasını bekliyoruz.” görüşünü paylaştı.

Türkiye ile KÖLE arasındaki anlaşmazlık konularına gerçekçi şekilde yaklaşılması gerektiğinin altını çizen Ala, “F-16 hazırlık sürecinin olumlu neticelenmesinin, taraflar ortada güvenin baştan pekiştirilmesine ve bulunan anlaşmazlıklarımızın çözümüne olumlu etkide bulunacağına inanıyoruz.” dedi.

Ala, Türkiye ile ESIR arasındaki konuların benzeri günde çözümünün cins olmadığına meni ederek, “Amma lüzumlu önemli sistem altında yapılan temasların lazım F-16 hazırlık sürecinde Kongre’yle yürütülen bu görüşmelerin olumlu sonuçlarının, Türkiye ile BENDE arasındaki pozitif gündeme ve mühim ortaklığa yardım sağlayacağı ikircim götürmez aynı gerçektir.” dedi.

“Yunanistan, diplomatik yankesicilik yapıyor”

Türkiye’nin Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) konusundaki pozisyonunun net olduğunu ve yıllardır politikasının değişmediğini belirten Alabalık, şunları dile getirdi:

“Tığ bu konuda cebin tarafın olumlu, fazlalık hamle atmasını bekliyoruz çünkü üzerimize düşeni plebisit döneminde üstelik henüz sonraki dönemde bile yaptık. Demincek dahi oradaki gelişmelere olan itirazımızı söylüyoruz ve yanlışları dile getiriyoruz ve Türkiye’nin bu konularda oldubittiye cevaz vermeyeceğinin altını de her devir çiziyoruz ama Yunanistan arada bir abuhava makul olunca, kendine göre değerlendirdiğinde punt bulunca tabiri caizse diplomatik cepçilik yapıyor, yapmaya çalışıyor. Fırsattan yararlanma etmeye çalışıyor kendine bakarak. Oysaki onlar için fırsat değil bunlar. Türkiye, özlük politikalarını, öz haklarını asla örselettirmez. ve yapılması gereken neyse o yapılır, bunu birlikte Sayın Cumhurbaşkanı’mız üstelik celal başkanı kendisine dile getirdi, Dışişleri Bakanı’mız dile getirdi, tığ birlikte dile getiriyoruz ve herkesi orada arsıulusal hukuka kelimesi kelimesine ocumak göstermeye çağırıyoruz. Onun dışında gelişigüzel gelişme Türkiye bakımından zaten kabul edilebilir değil.”Share: