Yağmur, böbrek nakliyle sevimli tutundu

NİĞDE’de oturan böbrek yetmezliği hastası Baran Azak (13), Kayseri’de kadavradan alınan böbrekle 4 yıl sonradan sağlığına kavuştu. Çok bahtiyar olduğunu belirten Azak, “Nakil olduktan bilahare okula gidebiliyorum, oyun oynayabiliyorum ve arkadaşlarım ile çatlak geçirebiliyorum” dedi.

? Niğde merkeze sadık Ulama beldesinde zihayat Baran Azak, 5 yıl önce us ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede böbrek hastası olduğunu öğrendi. Tezelden tedavisine başlanan Azak, son 2,5 yılını diyalize sınırlanmış olarak geçirdi. Böbrek nakli muntazır Azak’a dolgunca vukuf, sabık yıl Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tababet Fakültesi Hastanesi’nden geldi. Azak, kadavradan alınan böbrekle aktarım oldu. Sağlığına mülaki 8’inci sınıf öğrencisi Baran Azak, makul aralıklarla nakil olduğu hastanede kontrolden geçiyor. Bundan Sonra yaşıtları kadar rahat koşup oynayabildiği üzere bahtiyar olduğunu belirten Baran Azak, “2,5 senedir diyalize giriyordum. Akşam ayrımsız telefonla nakil olacağımı öğrendim. Diyaliz süreci çokça zordu, okula gidemiyordum. Nakil olduktan sonraları okula gidebiliyorum, oyun oynayabiliyorum, arkadaşlarımla çatlak geçirebiliyorum” dedi.

‘BÖBREKLERİ AĞIZ AĞIZA İFLAS ETMİŞ HALDE BİZE GELDİ’ERÜ Tıp Fakültesi Yavru Sağlığı Hastalıkları Anabilim Dalı Pediatrik Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Sibel Kavara ise, “Sunma fazla aza muntazır hastalar genelde torunlar ve bunların çoğu bile böbrek hastası oluyor. Polikliniğimizde doğumsal anomalilere tutkun veya sonradan oluşabilecek hastalıklara mecbur takatli çok böbrek hastası izlemekteyiz. Bu hastalarımızın tıpkısı kısmı maalesef süreğen böbrek yetmezliği sürecinde ilerliyor. Böbrek yetmezliğindeki sunu mebzul tedavi şansımız böbrek naklidir. Hasta böbrek nakli şansını yakalayamazsa diyalize bağlı olarak hayatını daim olmak durumunda kalıyor. Baran bundan 3 sene ilk böbrekleri tamamen batkı etmiş olarak bize geldi. 2,5 yıl kadar periton diyalizi yaptıktan sonraları böbrek nakli şansını yakaladı. Bibi hastanemizde takibini yapıyoruz. Aheste aynı sorunu namevcut” diye konuştu.’HERKESİN UZUV NAKLİ BAĞIŞINDA BULUNMASINI İSTİYORUM’

Baran Azak’ın tedavisinde beraberinde olan amcası Yunus Azak da “Yeğenimin böbrekleri batkı etmişti. Tün ansız araklayan bir telefon ile aktarım olacağını öğrendik. O dakika yaşadığımız sevinci anlatamam. Diyaliz sürecinde her tür güçlükle karşılaştık. Niğde’nin Putrel beldesinden geliyorduk. Çokça aşkın muvasala sıkıntısı çektik. Yağmur’un ongun olması üzere el şartları hücre aldık. Haddinden Fazla şükür sağlığına kavuşturduk. Herkesin organ nakli bağışında bulunmasını istiyorum” dedi.

Share: