Yağmur İstanbul’u esir aldı! İşte sınırlı geneli hava şartları raporu

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü eliyle yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin modüler ve haddinden fazla bulutlu, Marmara’nın kuzey ve maşrık akarsu, Karadeniz, (Eskişehir dış) İç Küçük Asya, Şarki Akdeniz, Şarki Küçük Asya ile Antalya, Gaziantep, Kilis, Batman ve Siirt çevrelerinin boğanak ve asuman patırtılı bora yağışlı geçeceği adisyon ediliyor. Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop aut) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin yaka kesimleri, Tokat ve Kayseri’nin maşrık ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın garp kesimlerinde yerel kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Gelgel sıcaklıklarının; kuzey, iç ve mağrip kesimlerde sezon normallerinin 4 ila 8 evre altında, maşrık bölgelerde sezon normalleri civarında seyretmesi bekleniyor.

RÜZGAR: Alelumum kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra ılımlı kuvvette, Marmara, Kuzey Iye kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde şimalli yönlerden, Maşrık Akdeniz kıyıları ile Doğu Rum’nun güneydoğusunda cenuplu yönlerden akva (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop dünya) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin kıran kesimleri, Tokat, Yozgat ve Kayseri’nin gün doğusu ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın gün batısı kesimlerinde domestik kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek huysuz şartlara cebin (ansız dominant, seylap, sebep, yağmur anında akva rüzgar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ BAD UYARISI: Rüzgarın; Marmara, Kuzey Ege kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde şimalli yönlerden, Doğu Akdeniz kıyıları ile Doğu Küçük Asya’nun güneydoğusunda cenuplu yönlerden kuvvetli yerine (30-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara cebin dikkatli ve müdebbir olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, bölgenin şimal ve doğu çevrelerinin bora ve asuman gürültülü boğanak yağışlı geçeceği adisyon ediliyor. Yağışların; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Yalova çevreleri ile Kırklareli kıyılarında yerli sağlam olması bekleniyor. Rüzgarın; kuzeyli yönlerden sağlam (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

EGE

Parçalı bulutlanmış geçeceği durum ediliyor. Rüzgarın; Kuzey Ege kıyılarında kuzeyli yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çokça bulutlu, Şark Akdeniz ile Antalya çevrelerinin espaslı bora ve asuman ses sağanak yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Yağışların; öğleden sonraları Osmaniye, Hatay kıyıları, Adana’nın yıldız ve doğusu ile Kahramanmaraş’ın garp ilçelerinde domestik sağlam olması bekleniyor. Rüzgarın; Maşrık Akdeniz kıyılarında güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlanmış, Eskişehir dünya havza genelinin fasılalı bora ve gök ses boğanak yağışlı geçeceği durum ediliyor. Yağışların; Sivas çevreleri ile Kayseri’nin şark ilçelerinde evcil akva olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çokça bulutlu, nahiye genelinin aralıklı boğanak yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Yağışların; öğleden itibaren Düzce, Zonguldak, Bartın ve Karabük çevreleri ile Kastamonu kıyılarında domestik kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Sinop çevrelerinde kuzeybatıdan sağlam (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

ORTA ve ŞARK KARADENİZ

Parçalı ve çokça bulutlu, nahiye genelinin fasılalı sağanak ve asuman curcunalı bora yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Yağışların; Doğu Karadeniz kıyıları, Samsun ve Ordu çevreleri ile Tokat’ın şark ilçelerinde yerli olarak sağlam olması bekleniyor. Rüzgarın; Samsun çevrelerinde kuzeybatıdan kuvvetli (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

MAŞRIK ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, nahiye genelinin fasılalı sağanak ve gök patırtılı bora yağışlı geçeceği durum ediliyor. Rüzgarın; bölgenin güneydoğusunda cenuplu yönlerden akva (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, Siirt, Gaziantep, Kilis ve Batman çevrelerinin bora ve gök curcunalı sağanak yağışlı geçeceği tutum ediliyor.Share: