Yavru ziyaret merkezleri 60 ilçede henüz hizmete giriyor

Doğruluk Bakanlığınca, 60 ilçede daha yetke altındaki çocukların teslimi ile çocukla zatî alışveriş kurulması işlemlerinin yapılacağı çocuk ziyaret merkezlerinin ferda hizmete alınmasıyla, Türkiye genelindeki dalan sayısı 198’e yükselecek.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Başkalık Yapılması Hakkında Kanun kapsamında “çocuk teslimi ve çocukla kişisel muamele kurulması”na ilişik eskimemiş düzenlemelerin yürürlüğe girmesinin arkası sıra Türe Bakanlığınca, valilikler ve belediyelerin desteğiyle ilk adına 11 ilde yavru görüşme merkezi kuruldu.

Bu kapsamda, tartışmalara dahi neden olan “yürütme aracılığıyla çocuk teslimi”hangi serencam veren eskimemiş uygulama, 4 Nisan’dan itibaren Adıyaman, Elazığ, Erzurum, Gümüşhane, Kırıkkale, Kırşehir, Mardin, Muğla, Sivas, Tekirdağ ve Uşak’ta faaliyete başladı.

Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ’ın bala mülakat merkezlerinin sayısının artırılmasına yönelik talimatı üzerine el ve ilçelerde merkezlerin kurulması amacıyla say başlatıldı. Bu kapsamda, yavru görüşme merkezlerinin bulunduğu diyar sayısı 44, ilçe sayısı ise 94’e yükseltildi. Böylelikle bugüne büyüklüğünde 138 devlet ve ilçede bala müzakere merkezi kullanıma sunuldu.

Merkezlerde, 4 Nisan’dan bu yana 2 bin 395 bala teslimi ve çocukla ferdî alışveriş işlemi yapıldı.

Yavru konuşma merkezi, yarından itibaren 60 ilçede daha kullanıma sunulacak. Böylece, devlet genelinde tarz sayısı 198’e yükselecek. Merkezlerin 2023’ün ağustos ayına büyüklüğünde yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Bala teslimi ve çocukla kişisel veriş kurulması işlemlerinde görev matlup uzmanlara süreçle ilgili yüz yüze ve çevrim içi eğitimlerin verilmesine de bitmeme ediliyor.

Teslim işlemleri ücretsiz

Bala teyit işlemi, henüz önce icra müdürlükleri tarafından mukannen bir harç ve sevap yatırılarak icra memurları ve kolluk kuvvetleri tarafından yapılıyordu.

Yeni düzenlemeyle bala ziyaret merkezlerindeki işler, daha çok adli destek ve kıygın hizmetleri müdürlükleri tarafından adına getiriliyor. Çocuk teslimine ilişkin işlemlerde, masraf ve masraf ya üstelik eksantrik her sevap alınmıyor. Masraflar, Hak Bakanlığının bütçesinden karşılanıyor.

Çocukların gözyaşı ve hisse senedi düzeyleri gözetilerek hazırlanan musahabe merkezlerindeki işlemler, uzmanlar yoluyla cebren değil, çocukla ve taraflarla iletişim kurularak, bittabi davranmaları gerektiği üstüne delalet edilerek ve rızaya dair gerçekleştiriliyor.

Görüşme merkezlerinin büyüklük genelinde yaygınlaştırılmasına müteveccih çalışmalar sürüyor.

Share: