Yeniden Bolluk Partisi Ardeşen İlçe Başkanı Çağatay: “Fırtına Deresi’nden Gelişigüzel Çakıl Alınıyor”

GENÇAĞA KARAFAZLI

Yeniden Refah Partisi Ardeşen İlçe Başkanı Orhan Çağatay, Dünya Doğayı Esirgeme Vakfı’nın (WWF) koruma altına alınması müstelzim 200 ekolojik kesim beyninde gösterdiği Fırtına Vadisi’nde dere yatağından gelişigüzel taş ve kum çekildiğini istikbal sürerek “Burada şu tadilatı yapacağız diye on binlerce metreküp çakıl çıkarıldı şeb, nereye gitti bu çakıllar?” dedi.

Refah Partisi Ardeşen İlçe Başkanı Orhan Çağatay, dünyaca adlı Çamlıhemşin Sıkıntı Deresi’nde DSİ yoluyla yapımı özel ayrımsız şirkete eksiltme edilen bentlerin koptuğunu, dereden kamyonlarla malzeme alındığını, Sıkıntı Deresi’nin adeta rant deresine dönüştüğünü öne sürdü. Çağatay, şunları söyledi:

“Fırtına bölgesi sıradan bir bölge değil, turizmin çokça faal olduğu bire bir nahiye, herkesin dikkati burada amma çokça ilginçtir gördüğünüz kadar burada altı skor bandaj yapıldı zamanında. Bu bentlerin yapılmasının sebebi, kendilerinin anlattıklarına göre, ‘dere ıslahı’ ile ait. Ego hayatımda ilk kez hakeza ayrımsız öz görüyorum, dere ıslahı normalde derenin sağında solunda bentler yapılır, taş duvarlar yapılır öz taşkınlığını önler. Ama burada gördüğünüz kabil şuradaki kotu görebiliyorsunuz iki metre. İki metre görünüyor yani derenin kotunu yükselttiler hakeza aynı çalışma yaptılar. Bilmiyorum takribi nedir, bunun maliyeti çokça gayrimuayyen benzeri nicelik, hiçbir yerden öğrenemedim o büyüklüğünde uğraşmama karşın. Bundan on ilkokul gün geçmiş âdeta bire bir sel oldu. Islah çalışması kapsamında yapılan kategori göçtü görüldüğü kadar.

“DEVLETİN DSİ’Sİ MÜTEAHHİDİN İŞİNİ YAPIYOR”

Burada Izzet Su İşleri’nin makinası çalışırken dikkatimi çekti buraya geldim. Üç pasaj araba makineyle burada iş yapıldığını gördüm. Arkasını açtılar, devrisi bölüm kökeninden geldim açıktan baktım çekicilik yaptım gine arkasını açtılar. Dördüncü günü bir baktım bu bölgenin olduğu üzere çakılı münfail. Gündüz göremiyoruz bağımlı takriben geceleyin işlenmiş oyuntu olduğu muhtemelen oluyor yukarıdaki noktaya büyüklüğünde. Derenin yapısından belli olduğu üzere oyuk var. Hoppadak beyninde çakıl var. Çakıl münfail eksantrik aynı mücahede namevcut. Gelmişler üstünü kapatmışlar. Ben çokça iptila ediyorum, burada böyle ayrımsız say fail firma var, firmaya ihale vermişler. Bu firma burayı yapmıyor dahi DSİ’nin makineleri gelip birlikte buraya gelip DSİ neden yapıyor? Müteahhidin işini oran ne yapıyor?

“DEVLET MAKİNESİYLE MÜTEAHHİDİN YAPTIĞI PİSLİĞİ TEMİZLİYOR”

Kopmalar yaşanmış yani bu güvence kapsamında değil mi? Bu büyüklüğünde güvenceli bir aksiyon varsa bize bile versinler tığ üstelik yapalım. Devletin üç makinesiyle müteahhidin yaptığı pisliği devletin makinesi kapatıyor. Kim bakıyor buna, DSİ Toprak Müdürlüğü hangi inisiyatifi kullanarak müteahhidin kem bıraktığı, hatalı yaptığı ayrımsız işi devletin tarafından yapılıyor? Burada hesap soran kimesne namevcut mu? Bu yöntemsizlik değilse tığ aynı öz bilmiyoruz, dünyadan haberimiz yok. Burada çakıl çıkartılıyor. Ardeşen Belediyesi çıkartsın, usulüne uygun çıkarılsın amenna. Ardeşen Belediyesi köylere dahil bakım veriyor gravite namevcut, amma bu sabit ki çıkarıyor? Burada şu tadilatı yapacağız diye niteleyerek on binlerce metreküp çakıl taşı çıkarıldı, tün nereye gitti bu çakıllar? Şu bentlerin tadilatını büyüklük neden yapıyor? Şevket garantili hakeza ayrımsız özdek benzer mi?

“BALIK TUTANA CEZA YAZILIYOR, ADAMLAR DOZERLE GİRİYOR”

Içtimai medyadan nişane yapıyorum tek siyasal partinin kaza başkanı ilgilenmiyor nedense anlamadım, çözemedim. Efsus günahtır, elden bura değil ki. Ben bu derede büyüdüm, bu derede ala tutardık çocukluktan beri. Yurttaş gidecek bir tane balık tutacak, 5-10 bin liralık ukubet. Kolluk kuvveti dirimlik 5 bin lira ceza. Şu anda arkamızda tıpkısı mücahede var bu arada arayalım kimse gelmez buraya. Bu tekme ölçün değil mi? Eş dozerle giriyor dereyi katlediyor. Bakın orada havuz yapıyor herif. Ilçebay koca dedi ki; ‘durdurdum’. E durdurdun ama insan mesai yapıyor. Ki yani devletten henüz mı hararetli bu insanlar? Ego onu çözemiyorum.”Share: