Yer Sarsıntısı bölgesinden Mardin’e yerleşen çocukların yüzü gülüyor

Zelzele sonrası Mardin’e mevrut zelzele mağdur ailelerin çocuklarının yüzü Mardin Artuklu Üniversitesi Yavru Gelişimi Programı hocaları ve öğrencileri ile gülüyor.

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 10 ili doğrudan etkileyen depremin çocuklarda oluşturduğu damarı bozuk duyguları çıkarmak ve meydana gelebilecek travmaların önüne geçebilmek üzere Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar’ın talimatlarıyla çocuk gelişimi programı öğretim üyeleri ve departman öğrencilerinden oluşan ekipler kuruldu. Ekipleri oluşturan bala gelişimi programı hocaları ve öğrencileri, üniversite rektörlüğü koordinesinde Mardin’e gelen zelzele mağduru ailelerin yerleştirildiği ensiz ve otellere ziyaretlerde bulunarak çocuklara yönelik muarefe etkinliği, hikaye, müzakere çalışması, enstrüman, baziçe, drama üzere destek etkinlikleri gerçekleştirmeye başladı.

Çocukların bati ilgisi süresince başlayan etkinliklerin ayrımsız hafta süreyle devam edeceği belirtildi. Hikaye, konuşma çalışması, müzik, baziçe, acıklı etkinliklerine aileler üstelik katılarak çocuklarıyla birlikte oyunlar oynadı. Sarsıntı kabilinden afetlerin füru açısından yer avcı tarafının yaşananların çocuklara kuşkusuz aktarılacağı ve yetişkinlerin çocuklara pekâlâ davranacağı hususu olduğunu tamlayan Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, “Bu anlamda çocuklara yönelik gerçekleştirilecek etkinlikler, oyunlar ve aynı aktivitelerin bu zorlukları aşmada oldukça makro işlevlere sahiptir” dedi.

Rektör Özcoşar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“bahis konusu etkinliklerin bu alanda çalışan hevesli çalışanlar aracılığıyla yapılması çocukların ruh sağlığının korunması ve iyileştirilmesi açısından sonuç merhale hayatidir”.

Bir hafta süreyle bitmeme edecek şekilde planlanan destek etkinliklerinin hareket sonrası Mardin’e mevrut deprem mağduru ailelerin yerleştirildiği bütün sıkıntılı ve otellerde gerçekleştirileceği kaydedildi. – MARDİN

Share: