Yeşilay’ın “3. Tendürüst Savunuculuk Forumu” devre içi yapıldı

Yeşilay vasıtasıyla devir içi yapılan “3. Tüvana Savunuculuk Forumu”na, Afrika, Amerika, Asya, Avrupa, Garp Pasifik ve Cenup Doğu Asya bölgelerinden 18-30 yaş arası toplanmış 50 taze panelist namına katıldı.

Yeşilay’dan yapılan açıklamaya bakarak, toplu tartışma bağımlılıkları gölge etmek, dosdoğru yaşamı teşvik etmek, gençlerin tenkidî tefekkür ve savunuculuk becerilerini imar etmek için düzenlendi.

Afrika, Amerika, Asya, Avrupa, Batı Pasifik ve Cenup Doğu Asya bölgelerindeki tahminî 60 ülkeden 200’den çok müracaat arasından seçilen 18-30 gözyaşı arası 50 gencin panelist yerine katıldığı, gençlerin yorum ve sorularla interaktif katıldığı forumda, tabiiyet üzerine bilirkişi konuşmacılar, ayrımlı tabiiyet türlerinin insanlar ve çevre açısından yıkıcı etkilerini ele aldı.

Açılışta mütekellim Yeşilay Genel Yazman Yardımcısı Yasin Erol, fiziksel ve ruhiyat sağlığın sürdürülmesi üzere bağımlılıkların önlenmesinin öneminden bahsetti.

Erol, otama ve iyileştirme politikaları ile programların yanında engelleyici çalışmalara de büyük önem verdiklerini, bu aşamaların birbirine bütünleşmiş edilmesi gerektiğine inandıklarını belirtti.

Duman, etanol, uyuşturucu madde ve davranışsal bağımlılıklarla muttasıl sürdürdükleri mücadelede gençlerin da bilinçlenmeleri ve mücadelede güçlük üstlenmelerinin şişman ehemmiyet taşıdığına dikkati çekici Erol, “Bağımlılıkların engellemesinde ve el sağlığı konularında zihayat nesiller, üstünlük alarak önleme çalışmalarında enerjik yerine racon almalı. Bu bakış açısıyla bu sene üçüncüsünü düzenlediğimiz Taze Savunuculuk Forumu’nu gerçekleştirmekten ve dünyanın değişik yerlerinden gençleri alanında bilirkişi isimlerle benzeri araya getirmekten büyük bahtiyarlık duyuyoruz. Bağımlılıklarla mücadeleyi temas açıdan ele alarak tasarladığımız bu forumun, zaman aramızda olan gelecekteki ansambl liderlerine bedel biçilmez katkılar sunacağını biliyoruz.” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Metal ve Yanlışlık Ofisi Önleme ve Iyileştirme Bölümü Şefi Giovanna Campello, mızrap bap üretiminin etkisinin yerel topluluklarda ortaya çıktığını belirtti.

Campello, esrar üretimi sırasında oluşan atıkların toprağa, suya, havaya, organizmaya, hayvanlara ve kumanya zincirine bilvasıta adına suratsız etki ettiğini vurgulayarak, “Kırılgan ekosistemler ve milli parklar üzere korunması müstelzim yerlerde ormansızlaşma kadar problemlerde katalizör görevi görüyor.” ifadesini kullandı.

Acun Esenlik Örgütü (DSÖ) Bulaşan Olmayan Emraz Ofisi Ahali Sağlığı Uzmanı Dr. Eric Carlin, alkole mecbur kanser risklerini halk ve bazı tıp uzmanları aracılığıyla çokça kesif bilinmediğini söyledi.

Alkolün 7 soy kansere hastalık olduğuna dikkati çeken Carlin, “Ruh hastalığı, vahim etil alkol kullanan kişilerde şanlı bir ahiret yolculuğu nedenidir. Laf keyif olduğunda alkolün tehlikesiz tıpkı tüketim yolu yoktur. Esasta alkolün verdiği zararlar haddinden fazla bağan seviyelerde başlayabilmektedir. Nedeniyle her düzeyde etil alkol tüketimi amansız hastalık riski taşır.” değerlendirmesini yaptı.

“Duman seçkin yıl 8 milyondan fazla insanı öldürüyor”

Güney Afrika Etanol Politikaları Topluluğu Genel Sekreteri Aadielah Maker Diedericks, reklamın gençlerin içinde yaşadıkları içtimai çevreyi, hangi tükettiklerini ve ne seçimleri yaptıklarını etkilediğini belirterek, gençlerin maruz kalacağı etanol reklamlarını azaltmanın yarayışlı olacağının altını çizdi.

African Tobacco Control Alliance Genel Sekreteri Sessou Leonce Dieudonne ise tütünün seçkin yıl 8 milyondan fazla insanı öldürdüğünü, bu ölümlerin 7 milyonunun direkt kötü kullanımından, yaklaşık 1,2 milyonunun ise sigara içmeyenlerin dumanına maruz kalınmasından kaynaklandığını tabir etti.

Malta Üniversitesi Klinik Danışmanı Dr. Anna Maria Vella dahi günümüzde internetin vazgeçilmez ve haddizatında müfit ayrımsız açacak olduğunu, ebeveynlerin çocuklarının budaklı genel ağ kullanımı konusunda doğal yerine endişelendiğini tabir etti. Vella, internetin gen ve gâh gençler vasıtasıyla budaklı kullanımına çözüm seçmek hedefiyle tetkikat yapılmasını ve ortak tıpkısı fikre ulaşılmasını başvuru etti.

Share: