Yetişek-İş, Muallimlik Meslek Kanunu’nu Karşısında Bir Numara Meclis’ten Anıtkabir’e Yürüdü

Eğitim Bilimi-İş, Muallimlik Patika Kanunu’nu itiraz etmek için 1. Sedir önünden Anıtkabir’e yürüdü. Terbiye-İş Umumi Başkanı Hamle Özbay, “Yürüyüşümüzü; öğretmene tevakki etmek, muallimlik mesleğine yerinde benzeri yasa amacıyla; eğitime bütçe, eğitim emekçilerine adam onuruna yerinde tıpkısı ecir için; bu ülkedeki beher çocuğumuzun laik, ilmî, kamusal eğitim bilimi hakkı amacıyla yaptık. Bu üslup tarihe geçmiştir” dedi. Yürüyüşe destek veren CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kayaç, “CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısını sarıklı arkadaşlarımıza ulaştırdık. Bu savaş sonuna büyüklüğünde yanınızdayız dedi. 19 Kasım’birlikte yapılacak sınava da katılmamaları çağrısı yapıyoruz, umumi başkanımızın bu çağrısının arkasındayız, öğretmenlerimiz da bu çağrıya cevap versin istiyoruz” dedi.

Türkiye’nin ciharıyek yanından Ankara’ya gelen Terbiye-İş üyesi öğretmenler, Muallimlik Çığır Kanunu’nu çıkıntılık etmek üzere 1. Meclis önünden Anıtkabir’e yürüdü. CHP Ankara Milletvekili Sebep Kayaç, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu; Muğla Milletvekilleri Süleyman Dilli, Burak Erbay, Suat Özcan, Afyonkarahisar Milletvekili Itır Köksal, Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Hatay Milletvekili Serkan Topal üstelik yürüyüşe bindi verdi.

Öğretmenler, “Öğretmene Içtinap Etmek Öğretmene Yerinde Kanunu” kayıtlı pankartlar taşırken, “Dönüş gelecek kader dönecek AKP halka hesap verecek, kurtuluş bulunmayan yegâne başına ya bütün bu arada evet hiçbirimiz” sloganları attı. Gidiş sırasında ara sıra polis ile öğretmenler ortada gerginlik yaşandı.

Yürüyüşlerini Anıtkabir’de bitiren öğretmenler namına Terbiye-İş Umumi Başkanı Adım Özbay, “Bizlerle bu arada bugün Ata’mıza, temel öğretmenimize mutlu, bu mağrur yürüyüşü gerçekleştiren arkadaşlarımız ayağınıza, yüreğinize keyif. Ata’mıza bir saygı duruşu amacıyla buraya geldik. Yürüyüşümüzü; öğretmene ocumak, muallimlik mesleğine reva benzeri kanun üzere, eğitime bütçe, eğitim emekçilerine adam onuruna reva aynı ücret için; bu ülkedeki beherglas çocuğumuzun laik, ilmî, kamusal eğitim hakkı üzere yaptık. Bu gidiş tarihe geçmiştir” diyerek konuştu.

CHP Ankara Mebus Yıldırım Kaya ise şunları söyledi:

“Zaman Eğitim Bilimi-İş sendikasının Anadolu’nun dört bir yanından ‘Büyük Yürüyüş’ adını verdikleri tıpkı gidiş gerçekleştiriliyor. Bu gidiş sadece öğretmenler odasında öğretmenleri ayrıştıramazsınız, bölemezsiniz, bizim başlangıç öğretmenimiz Mustafa Eksiksizlik Atatürk’tür, ona istinkâf etmek duruşuna geldik amma gelişigüzel birimiz eksper öğretmenleriz haklarımızı verinceye kadar tığ bu mücadeleyi yürüteceğiz dediler. CHP milletvekili grubu yerine takım adına 10 arkadaşımızla gelişigüzel buradayız. CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısını öğretmen arkadaşlarımıza ulaştırdık. Sizin hakkınız; bu ülkenin çocuklarının laik, demokratik, bilimsel eğitimin bire bir mücadelesi olduğunu biliyoruz. Bu savaş sonuna büyüklüğünde yanınızdayız dedi. 19 Kasım’de yapılacak sınava dahi katılmamaları çağrısı yapıyoruz, genel başkanımızın bu çağrısının arkasındayız, öğretmenlerimiz üstelik bu çağrıya yanıt versin istiyoruz.”Share: