Yozgat’ta Beden Terbiyesi Öğretmeni Köy Çocuklarını Basket ile Tanıştırdı

Yozgat’ta köy okulunda göreve başladıktan sonradan yetişek döneminde kurduğu hayalini gerçekleştirmek üzere kollarını sıvayan Beden Terbiyesi Öğretmeni Ihsan Ezgin, 7 köyden çocukların taşınıp, terbiye/tedris gördüğü okuldaki çocuklara basketbol sporunu sevdirdi. Toplamda 77 öğrencinin yetişek gördüğü ekol bünyesinde ilk kez kurulan kız ve eş takımlarının bu yıl okullar arası basket müsabakalarında uğraş vereceği bildirildi.

Yozgat’ın Osmanpaşa İlköğretim Okulu’nda üç yıl önceki beden eğitimi öğretmeni yerine atanan Armağan Ezgin, hayalini ilk meslektaşlarıyla, daha sonraları da Valilik ile alay malay Milli Terbiye ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile paylaştı. Karye çocuklarının sadece üzeri terbiye dersinde değil, alışılagelen yaşamlarında üstelik sportif aktivitelerde bulunmalarına imkân sağlayıcı bellek destek gördü. Valiliğin ve fahri kuruluşların birlikte desteği ile köy okulunun bahçesine degaje basket sahası yapıldı, potalar dikildi. Kayseri Erciyes Üniversitesi’nden da spor malzemesi konusunda alınan yardımlar ile icraat somutlaştı. Köy çocukları, eğitim bilimi öğretimlerinin dışında bile basket oynayarak vakitlerini geçirmeye başladı.

39 ÖĞRENCİDEN 2 BASKET TAKIMI ÇIKTI

Yozgat merkeze sadık Osmanpaşa köyünde taşımalı eğitim bilimi sunulan İlk/Ortaokulunda bütün 77 öğrenci eğitim görüyor. Osmanpaşa ile gelişigüzel Kafes Yenicesi, Şişman İncirli, Lökün, Sarınınören, Karabıyık, Çallı köylerinden mevrut bu öğrencilerden 38’i ilkokul, 39’u bile ortaokula bitmeme ediyor. Bu sene 39 öğrencinin bulunduğu Ortaokul bölümünden kız ve ayvaz olmak için iki basket takımı çıkartıldı. Bu takımların Okullar arası Yıldızlar Basketbol müsabakalarında uğraş vereceğini bildiren Osmanpaşa Köyü İlk/Ortaokul Müdürü Ersan Aldanmaz, uygulamaya konulan çalışmayı şöyle anlattı:

“Bu işlerin mimarı bizim beden terbiyesi öğretmenimiz Nimet Ezgin. Atıfet hocamın bile katkılarıyla çocuklarımız geçmiş Kayseri’ye gittiler. Kayseri’üstelik Erciyes Üniversitesini mülakat ettiler. Orada Hasan Soyak hocamızın katkılarıyla çocuklarımız basket üstüne düşün edindiler. Elan sonraları oradan malzeme hazırlık ettik, Kayseri Erciyes Üniversitesi Beden Terbiyesi bölümünden. Öğretmenimiz burada karye çocuklarına basketbolu tanıttı, basketbolu anlattı ve şu anda kıtipiyoz çocukların dünyasında haddinden fazla mefret tıpkı düzlük edindi.”

“ÖĞRENCİLERİMİZ KENDİLERİNİ KEŞFETTİLER”

Sportif alandaki başarının eğitime dahi müspet yansıdığına özen çeken Kurt, “Öğrencilerimiz kendilerini keşfettiler. Akademik anlamda başarılı olmayan öğrencilerimiz bile baktık ki spor alanında basket alanında kıtipiyoz liyakatli oluyorlar. Şu anda amiyane haddinden fazla mebzul bir kız takımımız var. Bu yıl Yozgat’ta bökelik adayı olan aynı kız takımımız var, erkek takımımız bile oldukça dolgunca. Ayrıca kız takımından çocuklarımıza para aktarımı teklifi dahi gelmeye başladı” diyerek konuştu.

“ORTAOKULUMUZUN YÜZDELIK 85’LİK KISMINDA BASKET LİSANSI VAR”

Yozgat Osmanpaşa Köyündeki okulda 2019 yılından itibaren beden terbiyesi öğretmeni yerine görev yaptığını hatırlatan Inayet Ezgin ise, öncelikle çokça mutlu olduğunun altını çizerek şunları söyledi:

“Okula geçmiş başladığım anda biricik hedefim bu çocuklardan ayrımsız tanesini da buradan basketbolcu adına çıkartabilmekti. Amma güvenilmez bahtiyar olacağım tıpkı görüntüyle karşılaştım. Şu zaman ilkokul çocuklarından bütün ortaokul çocuklarının bütünü eli basket topuna değdirebildik, amacımız buydu filhakika. Şu zaman ortaokulumuzun yüzde 85’lik kısmında basket lisansı var, enerjik kendisine yapıyorlar. İnşallah burada olduğum sürece gittiğim yerlerde bile bire bir şekilde bu basketbol furyasını devam ettireceğim. Amacımız öncelikle gani birer basketbolcu olsunlar ama ondan önceki bütünü ongun birer koca olsunlar.”

Share: