YSK üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı ülkü ertelenen Ekrem İmamoğlu: Gereksiz işlerle uğraşmayıp bu defteri kapatsınlar

İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem İmamoğlu’nun 31 Mart 2019 evcil seçimlerinin arkası sıra Faziletli Seçme Oturmuş üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla için sorun açılmıştı. Cumhuriyet Altını savcısı, Ekrem İmamoğlu’nun “asamble halinde çalışan kamu görevlilerine alın görevlerinden dolayı alenen müteselsil şekilde taşlama” suçundan 4 sene 1 ayak tabanı büyüklüğünde hapishane cezası istemiyle cezalandırılmasını irade etmişti. Mütalaada, İmamoğlu üzerine ‘siyasi yasak’ anlamına mevrut Türk Ceza Kanunu’ndaki (TCK) 53. maddenin uygulanması de istenmişti.

DURUŞMA 11 KASIM’A ERTELENDİ

Dava bugün Kartal Küçük Asya Adliyesi’nde görüldü. Savcılığın yeni mütalaasını açıklaması ve uzaklık kararın çıkması beklenirken 38 an mahkeme 11 Kasım’a ertelendi.

YÜRÜYÜŞ VE IÇTIMA YASAKLANDI

Öte yandan Kartal İlçe Itimat Müdürlüğü’nün talebi ve kaymakamlığın onayıyla, kaymakamlık genelinde değme tip kavuşum, basın açıklaması ve eylem yürüyüşü yasaklandı. Açıklamada gerekçe “amme düzeni ve kamunun esenliğinin bozulması ihtimali” adına gösterildi. Yasak kararı Kartal ilçesinde tansiyonun yükselmesine illet oldu.

İMAMOĞLU’NDAN KARARLA İLGİLİ AÇIKLAMA

İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem İmamoğlu, davanın 11 Kasım’a ertelendiği haberini görüşme ettiği İstanbul Eş Lisesi çıkışında aldı. Burada açıklama fail İmamoğlu, “Olmaması gereken bire bir dava süreci yaşanıyor. Delillerin dinlenmesi, şahitlerin dinlenmesi süreçleriyle Kasım’a uzatılmış. Ama filhakika ne yazık kim olmaması gereken ayrımsız ülkü sürdürülüyor. Abes işler bunlar. Meşbu hareket burası işte; ayrıntılar, gençler, gelecek, hayat, avlu… Bunların üreteceği şeyler. Bizim onlara bire bir gelecek hazırlamamız… Mesele bu. Başkası abes. Abes işlerle uğraşmasınlar. Ayrımsız an ilk bu defteri kapatsınlar isterim. Şu gençlere bakın, temel ana burada” dedi.Share: