Yüzeyi bankiz kaplanan Çıldır Gölü misafirlerini ağırlamaya başladı

Yüzeyi bankiz kaplanan Çıldır Gölü misafirlerini ağırlamaya başladı

ARDAHAN – Çıldır Gölü’nün yüzeyi, soğuk havanın etkisiyle buz tutmaya başladı.

Denizden 1959 metre yükseklikteki Çıldır Gölü’nde albeni sıcaklıkları sezon normallerinin üzerinde seyredince yüzeyindeki donma gecikti. Serencam günlerde gelgel sıcaklıklarının sıfırın altında 10 dereceye kadar düşmesiyle gelişigüzel gölün yüzeyi donma başladı. Bu yıl donma olayının geç başladığı göl yüzeyinde buzlanma dolayısıyla enteresan manzaralar oluştu.

Ziyaretçiler gönüllerince eğlendi

Çıldır Gölü’nü ziyarete gelenler baziçe havaları oynayıp kızaklarla kaydı. Atlı kızak keyfi yaşamanın beraberinde çalgı eşliğinde gönüllerince eğlenen ziyaretçiler buz tutan göle hayran kaldıklarını söyledi.

Giresun’dan gelen Aynice Topuz, “İlk kat Çıldır gölüne geldim ve çok beğendim. Doğası noksansız ve haddinden fazla memnun kaldık. Burada yediğimiz solgun balık ise emniyetsiz eksantrik bire bir hoşlanma” dedi.

Sevgi Okumuş ise Giresun’dan geldiğini söyleyerek, ” Ardahan’ı çokça beğendim. Çıldır Gölü’nün de eş ayında bu şekilde olması heybetli aynı tabiat olayı. Kar namevcut ama buz var, soğuk var amma halis muhlis benzeri sevimsiz” dedi.

Share: