Zehirlenmelerin yaşandığı Yuva köyünde şişman kafile başladı

Bolu’bile 1 kişinin öldüğü ve 141 kişinin zehirlenerek hastaneye kaldırıldığı Yuva köyünde zihayat vatandaşlar zehirlenme korkusuyla evlerini terk ederek, kent merkezine yerleşmeye başladı. Köyde yaşamaya devam edenler hal bulunmasını isteyerek, yaşadıklarını gözyaşları zarfında anlattılar.

Bolu merkeze ilişkin Yuva köyü Çaydurt Mahallesi’nde Kurban Bayramı’nın son günü itibariyle başlayan zehirlenme vakalarında 1 sevimli öldü, 141 dirilik dahi hastanelerde tedavi altına makbuz. Hastalardan 115’i yapılan tedavilerinin peşi sıra taburcu edilirken, tedavileri bitmeme edenlerin arasında entübe edilen ve vahim bakımda yaşam mücadelesi verenlerden ferah bilgelik bekleniyor. Köyde mevcut su depolarında yapılan sililik ve klorlama çalışmalarının arkası sıra vatandaşların evlerine sular baştan verilmeye başlamasına rağmen suların içme suyu olarak kullanılmaması isteniyor.

Köyde mazlumluk hakim

Zehirlenme vakalarındaki artışlar ve zehirlenen vatandaşların durumları köyde yaşayanları huzursuz ediyor. Lağım Döşemi suyunu kullanamayan ve gocunmak dolu günler etkili vatandaşlar, köyden site merkezine barhana etmeye başladı. Sessizliğin bilgili olduğu Yuva köyünde artan vatandaşlar ise esasen bozuk günlerine dönmeyi bekliyorlar.

“Elimi suya süremiyorum”

kanlı ishal ve gaseyan şikayetiyle gittiği hastanede tedavi gördükten sonradan taburcu edilen Fatma Keskinkılıç (70), “İçim abat değil. Suya elimi üstelik süremiyorum. Korkuyorum. Amade suyla cağ yapıyorum. Hazır suyla banyo ne büyüklüğünde peki. Bunu ki yaptıysa bulunmasını istiyorum. Dizge taşındı. Kimseler namevcut. Burada kalsalar hangi yapacaklar? Berduş suyu mu içecekler? Ben de taşınalım diyorum. Ne yapacağımızı ben üstelik bilmiyorum. Sülale alsak paramız namevcut. Eş kirası haddinden fazla pahalı” dedi.

Gözyaşlarını tutamadı

“Benim gelinim, torunum ölseydi hangi yapardım?”

Torunu ve gelininin bile pestil olduğunu gözyaşları içinde anlatan Seher Kavcıoğlu (74), “Ben buraya geleli 40 sene oldu. Böyle tıpkısı öz görmedim. Hangi olacak bu mahallenin boş? Üst ve Zir Yuva’üstelik bir şey olmuyor üstelik burada bozukluk oluyor? Bunun tıpkısı nedeni var. Bire Bir husus yaptılar. Budun kiraya gidiyor. Kiraya gidebilecek var, gidemeyecek var. Ben kiraya gitsem nasıl ödeyeceğim? Karşıdaki komşu gitti. Yukarıdaki gidecek. Müstecir vardı gitti. Milletin çocukları 1 aydır Ankara’birlikte. Benim torunum, gelinim pestil oldu. Hepimiz can taşıyoruz. Benim torunum, gelinim ölseydi ne yapardım? Herkes evini satıp gitmeye değişmeyen verdi. Köyden cenaze intişar kadar ağızsız kaldı. Oğlum sabahleyin işten geldi, cağ yapmadan yattı çocuk. Su gelmiyor. 1 haftadan beridir su namevcut. Çaypınar köyünde kızım var. Oradan doldurduk suları. Transfer suyla hangi zamana kadar hile edeceğiz?” diye niteleyerek konuştu. – BOLUShare: