Zeki Müren, vefatının 26. yılında Bodrum’da anıldı

Türk Musahabe Müziği’nin unutulmaz isimlerinden Anlaklı Müren’in ölümünün 26. yılında, sonuç yıllarını geçirdiği ve ölümünden sonra müze kendisine planlı evinde anıldı.

“Danışma Güneşi” olarak maruf Zeki Müren üzere planlı yâd etkinliğine, vatandaşlar bunaltıcı demet gösterdi. Servet varlığını Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Mehmetçik Vakfı ve Türk Yetişek Vakfı’na (TEV) bağışlayan sanatkâr için yakarış edildi.

Mevlitte katılımcılara maktu ve banak izaz edildi. Sanatçının, müze olarak bakım veren iki bükülmüş evini ziyaret edip eşyaları inceleyici vatandaşlar hatırat fotoğrafı üstelik çektirdi.

Etkinliğe katılan Bodrum Belediye Reisi Ahmet Aras, Müren’in büyük tıpkısı Bodrum aşığı olduğunu rapor ederek, “Bodrumlu dahi benzeri hislerle Anlaklı Müren’i kalpten severdi, kucaklardı ve herhangi bir devir ehil çıkardı. Zeki Müren’in anısına dahi sahip çıkmaya Bodrum ve Bodrum halkı namına bitmeme ediyoruz.” dedi.

TSK Mehmetçik Vakfı Umumi Müdürü zahmetli Liva Engin Durak da sabık iki yıl müstevli zımnında bölüt kilitsiz küreksiz mevlit programı ve ihtifal konseri düzenlenmediğini belirterek, baştan iyicene bire bir etkinlikte onu andıklarını dile getirdi.

“Sanat güneşiydi, demin eğitim bilimi güneşi oldu”

TEV Umumi Müdürü Banu Aşırı üstelik sanatçının Bursa’üstelik mezarı başında da anıldığını kaydetti.

Müren’in 26 yıldır mirasına topluluk çıktıklarını anlatan Ölçüsüz, “Topluluk çıkmaya birlikte devam edeceğiz. Hanek güneşiydi, şimdi yetişek güneşi oldu. Biz vakıfta kendisini ‘Terbiye güneşi’ diyerek anıyoruz. Yüzlerce çocuğa haddizatında punt verdi, rüya oldu. daha çok birlikte bizim vazifemiz, yıllarca bu ışığı, güneşi yaymaya sürmek.” diye niteleyerek konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bodrum Kaymakamlığı ve Bodrum Belediyesinin katkıları ile gerçekleştirilen yâd etkinliği kapsamında, akşam Bodrum Antik Tiyatro’daki dinleti düzenlenecek.Share: