Zelenski: Marhanets’e planlı saldırıda 13 kişi hayatını kaybetti

Ukrayna Mehabet Başkanı Volodimir Zelenski ulusa sesleniş konuşmasında Rusya’nın Marhanets’e düzenlediği geveze sonucu 13 kişinin hayatını kaybettiğini, 5 kişinin durumu ağır olmak amacıyla 10’dan çok gaileli olduğunu bildirdi.

Ukrayna Heybet Başkanı Volodimir Zelenski, geceleyin saatlerinde yaptığı günce ulusa sesleniş konuşmasında savaşın 168’inci günü geride kalırken, Rusya’nın Marhanets’e düzenlediği saldırı sonucu 13 kişinin hayatını kaybettiğini, 5 kişinin durumu dokunaklı olmak amacıyla 10’dan çok çorlu olduğunu belirtti. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, istihbarat ve kolluk kuvvetlerinin, Rusya’nın, Dnipropetrovsk bölgesine müteveccih bombardımanını yanıtsız bırakmayacağını belirten Zelenski, “Moskof birlikleri ‘Grads’ füzeleri ile saldırdı. Ayrımsız Mykolaiv ve Kharkiv’e yapılan saldırılar gibi Moskof terörünün bu uyumlu tezahürü, Ukrayna’ya askeri yardımın artırılması gerektiğini benzeri kat elan kanıtlıyor. Silahlarımız ne kadar güçlüyse ve kullanma alanları hangi büyüklüğünde genişse, bu cani cenk o büyüklüğünde tez bitecek” dedi.

“SAVAŞIN HANGI ANT BİTECEĞİ RUSYA’NIN UĞRADIĞI KAYIPLARA BAĞLI”

Savaşın ne ahit biteceği konusuna dahi değinen Zelenski, “Zaman ilişmek istediğim farklı tıpkı laf de herkesi endişelendiren bir soru olan ‘Savaş hangi ahit bitecek?’ konusu. Bazıları aylar, bazıları ayrımsız yıl bazıları üstelik elan çok süreceğini söylüyor. Ancak bu sorunun cevabı aracısız Rusya’nın uğrayacağı kayıplar konusuna sınırlı. İşgalciler ne büyüklüğünde haddinden fazla kaybolma yaşarsa, topraklarımızı o kadar tez kurtarabilir ve Ukrayna’nın güvenliğini güvence altına alabiliriz. Devletimizi savunan ve Ukrayna’ya müzaheret eden herkesin düşünmesi gereken madde budur: cins olan yeryüzü büyük kayıpların işgalcilere bittabi verileceği kim böylecene savaşın süresi kısalsın. Kısaca 43 bin ölmüş Moskof askeri, Rus liderliğini savaştan tıpkı depar yolu bulmaları gerektiğine kandırma etmiyorsa, terennüm etmek amacıyla daha aşkın sonuca ihtiyaç vardır. Takkadak bir periyot ortamında, işgalciler 9’u Kırım’üstelik ve yegâne elan Zaporizhzhia yönünde atılmak üzere 10 çarpışma uçağını kaybettiler. İşgalciler antrparantez zırhlı vesait, mühimmatlı depolar, lojistik güzergahlar gibi konularda üstelik yıpranmamış kayıplara maruz kalıyor” şeklinde konuştu.

Share: