Zelzele bölgesinden 25 pisik Bitlis’e getirildi

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin etkilediği illerden 25 pisik, Bitlis’in Tatvan ilçesine getirildi.

Tatvan Belediyesi ile Gönüllü Baytar Hekimler ve Teknikler Derneğinin desteğiyle kente getirilen kedilerden dertli olanların tedavileri, Uray Sokak Hayvanları Takim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yapılacak.

Derneğin Yönetim Kurulu Üyesi Baytar Doktor Aka Kalpgâh, depremlerin arkası sıra Malatya’ya her an kontrol istirdat çalışmalarına bindi verdiklerini söyledi.

İlçeye getirdikleri kedilerden birkaçının tedavisinin bitmeme ettiğini tamlayan Canevi, diğerlerinin durumunun ongun olduğunu ve güdük sürede sahiplendireceklerini aktardı.

Belediye Veteriner Teknikeri Ömer Atış dahi kedilerin tedavi ve bakımlarının merkezde süreceğini ifade etti.

Dernek ve uray bünyesindeki gönüllü veterinerler yerine afet bölgesindeki yerleşim alanlarını gezerek hem vatandaşlara hem de hayvanlara havari olduklarını anlatan Atış, şunları aktardı:

“Orada bulduğumuz hayvanları kurtardık. Facia bölgesindeki her yerde Türk Veteriner Hekimleri Birliği koordinesinde gönüllü veteriner hekimler var. Değme himmet alanında arz az 9-10 hekim eş gece gündüz iş sürdürüyor. Enkazdan çıkan hayvanat, geçmiş müdahalenin ardından umumi keyif durumuna göre ayrımlı merkezlere yahut bakımevlerine sevk ediliyor. Iyi olsunlar. Özel klinikler de kapılarını açtılar ve onların veteriner hekimleri da desteklerini sağlıyor. Facia bölgesinden 25 kedi ve 2-3 çıngı da yaralı köpek aldık. Çorlu olan köpekleri Van Büyükşehir Belediyesinin sorumluluğunu üstelendiği Malatya’daki bakımevine teslim ettik. Oradaki fahri veteriner doktor rüfeka marifetiyle tedavileri devam ediyor. Gönüllüler ve vatandaşlar bu canlar üzere evlerini açtı. Bazısı sahiplenecek, birtakımı bile bakımını üstlenecek.”

Share: