Zelzele bölgesine “Şehidimin giyemediği çoraplar” notuyla yardımda bulunuldu

Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin arkası sıra Yalova’da yardımların toplandığı merkeze, üzerinde “Şehidimin giyemediği çorapları” notuyla müzaheret paketi bırakıldı.

Zelzele bölgesine tüketilmek üzere Yalova ve ilçelerde oluşturulan birçok noktaya giden vatandaşlar arkalama paketlerini görevlilere teyit ediyor.

Yalova Belediyesince arkalama toplanan merkezlerden biri olan Yalova Belediyesi Masa Topu Salonu bile yardımda gezmek isteyenlerin akınına uğradı.

Başta giyim tutmak için ısıtıcı, besin, kovanlık ve ihtiyaç malzemelerinin bulunduğu yardımları doğrulama düz görevliler, üzerlerinde notların bulunduğu çok sayıda paketle karşılaştı.

Kimin bıraktığı muhtemelen olmayan “Şehidimin giyemediği çoraplar” ve Sare Nalbant vasıtasıyla yazılan “Dışarısı çok antipatik. Oradaki kardeşlerim amacıyla kapela, battaniye yolluyoruz. Tanrı yardımcınız olsun” notların bulunduğu müzaheret paketleri görevlileri duygulandırdı.

Yalova Belediyesi Karı ve Eş Hizmetler Müdürü, Mustafa Ilgiyle Mecnunca, “Taraklama sırasında arkadaşlarımızla karşılaştık. Notu görünce çok duygulandık. Evladının anısını, sakladığı, evladının giyemediği çorapları vermiş. Canından can gitmiş, onun hatırasını gönderiyor. Çok duygulandık. Çokça hayırsever tıpkı insanmış.” dedi.

Gün süresince deprem bölgesine yapılacak müzaheret ve destekleri koordine eden Yalova Uray Komutan Vekili Mustafa Tor, depremin yaralarını bürümek amacıyla Yalova Belediyesi kendisine umum birimler ve gönüllülerle umum ele verdiklerini rapor etti.

Tor, “Bu konuda umum bir seferberlik başlattık. Müzaheret ve desteklerimizi müstacel şekilde bölgeye ulaştırmanın gayreti içerisindeyiz. İlk geceleyin hayırseverlerimizin desteklerini Müzaheret Çokluk Merkezimizden bölgeye 2 tırla uğurladık.” diye niteleyerek konuştu.

Yalova’da, depremin yaşandığı şehirlere bindi olabilmek adına yapılan çalışmalara değinen Pasif, şunları kaydetti:

“Yaşanan depremin ardından evvel kendisine şehrimizden 122 şahsiyet kurtarma ekibi, ekipmanları ve araçlarıyla alay malay zelzele bölgesine intikal etti. Bizler bu acıyı 24 yıl ilk, etraflıca muammer bire bir ahali yerine gücük sürede birleştirme olduk ve yardım çalışmalarımıza başladık. Istirdat ekiplerimizin ardından 1 tır gıda malzemesi, 1 tır de ısıtıcı, pabuç, battaniye, denktaş, mont, göstermek ve bunun kabilinden birçok ihtiyaç malzemesini vatandaşlarımızın destekleriyle gücük sürede toplayarak kıran bölgesine yolladık. Buradan yer sarsıntısı bölgesinde mevcut vatandaşlarımız başta doğmak amacıyla eksiksiz ülkemize geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Cenabıhak’tan rahmet diliyorum.”

Toplama merkezini çevrim içerisinde SELIM Parti Yalova Saylav Meliha Akyol ve DÜRÜST Fırka İl Başkanı Muğlim Bağatar de musahabe ederek bilgiler aldı.

Öte yandan hareket bölgesindeki kontrol kurtarma çalışmalarına bindi için Armutlu Belediyesince bile 10 kişilik bire bir kadro gönderildi.

Share: