Zonguldak haberleri | Zonguldak açıklarında palamut bolluğu

ZONGULDAK açıklarında yaşanan balık bolluğu, Karadeniz’de avlanan bir nice balıkçı teknesini kente çekti. Marmara bölgesinin yanı sıra Trabzon, Samsun, Giresun, Cıvıl Cıvıl kadar illerden denize açılan tekneler, avladıkları kısaca 50 titrem palamudu Zonguldak’taki Kozlu Limanı’nda karaya çıkardı.

Karadeniz’de denize açılan balıkçı tekneleri, balık bolluğunu Zonguldak açıklarında buldu. Marmara Bölgesi’nden ve Trabzon, Samsun, Giresun ile Kalabalık kabilinden Karadeniz’in farklı illerinden denize açılan balıkçı tekneleri, Zonguldak açıklarında balık bolluğuyla karşılaştı. Karadeniz’den tonlarca balık yakalayan tekneler, Zonguldak’taki Kozlu Limanı’na gelerek kasaları karaya çıkardı. Limanda, cemaziyelevvel geceden bu yana değişik gemilerden kasalar halinde kısaca 50 titrem palamut indirildiği öğrenildi. Kamyonlara yüklenip Türkiye’nin muhtelif kentlerine gönderilen balıkların fiyatları, boyutuna göre 20 ile 40 TL arasında değişiyor.

Kozlu Balıkçı Barınağı’nda toptancılık eden Davet Eliyazıcı, teknelerin genellikle palamut tuttuğunu belirterek, “Şu anda Zonguldak’ta 300-350’ye andıran gırgır teknesi var. Her birinde 2’şer 3’er bin kasa sivri var. Begayet tıpkı ongunluk var. Hakeza bitmeme etmesini umuyorum. Burada bahir olan değme ilden mıntıka var” dedi.

Kalaba’dan balık burulmak için denize açılan Bülent Okay ise “Denizde artağanlık var bu sene görüyoruz. Herkes savmak aldı. Ereğli, Zonguldak ortada feyiz var. Çoğu mıntıka beraber avlanıyor” diye konuştu.

Share: