Zor sayman bilardo tutkusundan 46 yıldır vazgeçmiyor

Düzce’üstelik duygu rahatsızlığı nedeniyle 3 sefer anjiyografi olan, damarlarına 4 stent takılan 63 yaşındaki zahmetli muhasebeci Hayrettin Doğusoy, 46 yıldır tutkunu olduğu bilardodan kopamıyor.

Düzce’üstelik kıvrak evli ve aynı yavru babası Doğusoy, lise sonuç sınıftayken 17 yaşında bilardo sporuna başladı. Giderek kendisini geliştirip birçok resmi ve hususi turnuvaya katılarak dereceler eden Doğusoy, kestirmece 25 yıl geçmiş panik atak şikayetiyle gittiği hastanede önsezi rahatsızlığı olduğunu öğrendi. Üç kat anjiyo olan, daralma görüldüğü amacıyla damarlarına birlikte ameliyatla 4 stent takılan Doğusoy, hastalığına karşın çok sevdiği bilardoya bitmeme etti.

İlerleyen yaşına karşın Türkiye’nin mütenevvi illerinde yapılan organizasyonlarda başarılarını sürdüren Doğusoy, kendisi kabilinden hastalara bilardo sporunu yapmayı başvuru etti.

“Debi oluyor, insanı hayat dolu tutuyor”

Katıldığı hususi turnuvalarda 20 birinciliği ve mütenevvi dereceleri bulunan mütekait muhasebeci Hayrettin Doğusoy, AA muhabirine, tehlikeli sıfır, hafif yürüyüşlerle gerçekleştirilen bilardonun birlik namına bakarak aynı spor olduğunu anlattı.

Bir müsabakada 5-10 kilometre üslup yapmış büyüklüğünde çaba harcama edildiğini anlatan Doğusoy, “Durumu çok dokunaklı olmayan hastalara tavsiyem, bilardo sporunu yapmaları. Kendini bırakmaktan haddinden fazla daha iyidir. Kahvehanede gayesiz oturmaktansa bu masanın etrafında spor boşaltmak, reviş fora etmek çok iyidir. Hareket oluyor, insanı zihayat tutuyor.” diyerek konuştu.

Türkiye’nin çoğu iline turnuvalara her an başarılar elde ettiğini tamlayan Doğusoy, “Genelde doğrusu birincilik, ikincilik, üçüncülüklere aboneydik. Deminden burada kâin arkadaşların çoğu bizi geçti. Buradaki arkadaşlara destek olup sorarlarsa apotr olmaya çalışıyorum.” ifadelerini kullandı.

Doğusoy, bilardonun rastgele yaştan bireyin yapabileceği tıpkısı spor dalı olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“‘7’den 77’ye’ diyerek fehva vardır, o bizim spor üzere genelde geçerli olan aynı husus. Serinkanlı olmayı gerektiren ayrımsız spor bu. O yüzden gevşeme olmaya, o şekilde telafi etmeye çalışıyoruz. Kestirmece 25 yıldır kalp rahatsızlığıyla bu arada bu sporu yapıyorum. Sıkıntım olmadı. Bizim birlikte bu yaşta denk aldığımız şeyler oluyor, gençler birlikte olumlu taraflarını eş alıyorlar, pahal taraflarını düzeltmeye uğraşıyorlar.”

Share: