29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı kutlanıyor

Sakarya, Düzce, Bolu, Karabük, Zonguldak, Kocaeli ve Bartın’da 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı törenlerle kutlandı.

Sakarya site merkezindeki Atatürk Bulvarı’nda düzenlenen tebrik kartı töreni, utanmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Ilbay Dokunaklı Oktay Kaldırım’ın günün mana ve önemini belirten konuşmasının ardından öğrenciler koşma okudu.

Yaşlılar, torunlar ve kadınların de paydaşlık gösterdiği merasim, askerler, gaziler, öğrenciler, sporcular, bitirmiş, polis, AFAD, itfaiye, 112 ekiplerinden oluşan söz geçişiyle sona erdi.

Törene, İl Garnizon Başkan Vekili Albay Ercan Gülden, Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem Büyük, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Osman Köse, politik partilerin el başkanları, hava müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Düzce

Düzce’bile Vilayet Meydanı’ndaki Anıtpark’ta planlı tören, gocunmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törende mütekellim Düzce Valisi Cevdet Atay, Cumhuriyetin 99. sene dönümünün coşkuyla kutlandığını söyledi.

Gurur ve bahtiyarlık yaşadıklarını tamlayan Atay, “Zaman mazlum devletlerin sesi olan ayrımsız devletimiz varsa Cumhuriyetimizi kuran milli ruh, milli bilinç ve milli vakfe sayesindedir.” dedi.

Tören, Düzce Bilgisizlik Spor İl Müdürlüğü tekvando ve el oyunları ekiplerinin gösterileri, Düzce Belediyesi Mehter Takımının marşları ve komando er birliğinin silahlı tören geçidiyle serencam buldu.

Zonguldak

Zonguldak’ta Vali Mustafa Tutulmaz’ın tebrikleri kabulüyle başlayan Cumhuriyet Altını Bayramı kutlamaları, Madenci Anıtı önündeki törenle bitmeme etti.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra konuşan Ilbay Tutulmaz, Cumhuriyet Bayramı’nı şişman bire bir bayram, heyecan ve heyecanla kutlamanın sadık gururunu yaşadıklarını söyledi.

Tutulmaz, Amasra’birlikte eroin ocağında meydana mevrut patlamaya değinerek, şunları kaydetti:

“Bu müessif olayın halkımızda yarattığı matem havasının bitmeme ettiğini hissettiğimiz bu günlerde hayatını kaybeden madencilerimizin manevi anısına kaçınmak, altın aileleri ve vatandaşlarımızın hassasiyetleri bile ayn önünde bulundurularak Bakanlıkla yapılan danışma sonucunda Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. yılı tebrik kartı, merasim ve etkinliklerinin Bartın Valiliği ile ayrımsız doğrultuda şekillendirilmesinin akıllıca olacağı değerlendirilmiştir. Konuyu muhterem halkımızın bilgilerine arz etmek isterim.”

Atatürk’ün liderliğinde özgür tıpkısı yurt, ışıklı bire bir gelecek önünde birçok cephede el şartlar altında hesaplı ve binlerce şehit verilerek kazanılan Milli Mücadele’nin arkası sıra Cumhuriyetin kurulmasının, tarihin kaydettiği ender ve koca başarılardan biri olduğunu tamlayan Tutulmaz, özgür Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bu iri fedakarlık, cesaret, azim, inanç ve kararlılığın eseri namına doğduğunu sözlerine ekledi.

Şiirlerin okunmasının peşi sıra tören, mütenevvi etkinliklerde dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ve meze yürüyüşüyle sona erdi.

Kocaeli

Kocaeli’da Vilayet uğrunda planlı törende Vali Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Bülent Turan, merasim aracından vatandaşları selamladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Vali Güç, balaban tıpkı imparatorluğun küllerinden doğan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün muasır uygarlık seviyesi hedefine vurmak ve onu bozmak üzere 99 yıldır benzeri azim, istikrar ve ruhla varlığını sürdürdüğünü söyledi.

Türkiye Cumhuriyetinin kurulduğu günden bu yana hemen büyüdüğünü ve sonuç yıllarda kimsenin hayalet da edemeyeceği dev projeleri hayata geçirerek dünyanın sunma işlek ekonomisine ve ordusuna sahip ülkeleri arasına girdiğini vurgulayan Çetin, “Zaman bundan sonra Türkiye seçkin alanda dünyayla rekabet edecek altyapıya sahiptir. İçinde 2023, 2053 ve 2071 kabil tarihi hedefleri barındıran Milli Teknoloji Hamlesi ile sayısal teknolojide, otomotivde, kimya ve ilaçta, bireşimli zekada acun öncüsü olma hedefiyle faziletkâr teknolojili, faziletkâr mülhak altın domestik ve milli üretim amacına müteveccih çalışmalarımızı de dakikasında sürdürüyoruz.” diye konuştu.

Ilbay Zor, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaştığında bölgede ve dünyada şok aynı dönemin üstelik başlatılacağını dile getirerek, “İnanıyorum ki bu çağ bizim yüzyılımız olacak. Türkiye sonuç yüzyılda ve ahir yüzyıllarda gelişigüzel alanda adını ve gücünü tarihe yazdırmaya bitmeme edecektir.” dedi.

Güç’un konuşmasının peşi sıra devlet genelinde planlı yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Mehteran ve umum oyunları gösterileriyle devam eden izlence, merasim geçişinin arkası sıra sona erdi.

Törene, YANLIŞSIZ Fırka Kocaeli Milletvekilleri Radiye Sezer Katırcıoğlu, İlyas Şeker, Sami Şarap ve Cemil Zeki, siyasal parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, askeri ve mülki erkan ile vatandaşlar katıldı.

Karabük

Karabük’te Vali Fuat Gürel’in tebrikleri kabulüyle başlayan Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Kent Meydanı’ndaki törenle bitmeme etti.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Ilbay Gürel, başta Cumhuriyetin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tutmak amacıyla mecmu şehitleri rahmetle bilinmeyen etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunduğu törende, şiirler ve kompozisyonlar seslendirildi, mütenevvi spor ve el oyunları gösterileri sunuldu.

Kutlamalar merasim geçişiyle serencam buldu.

Törene, Ilbay Gürel’in eşi Heyecan Aras Gürel, YANLIŞSIZ Fırka Karabük Mebus Cumhur Ünal, Şehir Partisi Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy, Karabük Şehremini Rafet Vergili, YANLIŞSIZ Tümen Karabük İl Başkanı İsmail Altınöz, CHP İl Başkanı Abdullah Çakırdoğan, farklı protokol üyeleri, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Bartın

Bartın’da Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen merasim, Vali Nurtaç Arslan’ın alanda bulunanların bayramını kutlamasıyla başladı.

Aslan, yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin 99. yapı sene dönümünü kutlamanın gururunu ve heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Ilbay Aslan, 29 Ilk Teşrin’in, milletin mehabetli tarihindeki bildirme koca dönüm noktalarından biri olduğuna bel ederek, “29 Ekim bizim itibar günümüzdür. Kavim egemenliğine dair olan Cumhuriyetimiz, bu coğrafyada milletimizin varlık mücadelesinin arz düşündürücü eseridir. Geçmişimize gururla geleceğimize güvenle bakmamızı sağlayıcı Cumhuriyet, milletimizin bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceğinin bildirme işlek ifadesidir.” diye niteleyerek konuştu.

Cumhuriyet Altını Bayramı zımnında düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verildiği program, tören geçişiyle sona erdi.

Bolu

Bolu’da Vilayet Meydanı’nda düzenlenen merasim, içtinap etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okunduktan sonra mütekellim Ilbay Erkan Kılıç, tarihi nice zaferlerle kırcı aziz Türk milletinin Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlattığı ve topyekun mücadeleyle kazandığı, dünyada eşi ayrımsız olmayan balaban zaferi neticesinde kurulan Cumhuriyetin 99. sene dönümünü kutlamanın değer ve gururunun yaşandığını kaydetti.

Tören, umum oyunları ve mehter gösterileriyle bitmeme etti.

Ulusal ve uluslararası müsabakalarda dereceye giren sporculara ödülleri ikram edildikten sonraları koşma, kitabet ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.

Kutlama programı merasim geçidiyle sonuç buldu.

Bolu 2. Komando Er Liva Komutanlığı ile Bolu İl Cingöz Komutanlığı Asayiş Komando Bölüğünde işyar askerlerin İzzet Baysal Caddesi’nde marşlar söyleyerek yaptığı geçiş ilişki gördü.???????

Share: