Adana’daki cinayetle ait tutuklanan sanık iki ahi bilge karşısında

Adana’nın dalan Çukurova ilçesinde arkadaşlarını bıçaklayarak öldürdükleri gerekçesiyle tutuklanan iki kardeşin “düşünülerek cani” suçundan müebbet mapus cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.

Adana 4. Ağır Sıklet Ukubet Mahkemesindeki duruşmaya, Mehmet Şans’ı öldürdükleri gerekçesiyle tutuklanan sanıklar M.E. ile ağabeyi M.E. cezaevinden Ses ve Kaynak Bilişim Sistemi (SEGBİS) vasıtasıyla katıldı. Taraf avukatları mahkemede amade bulundu.

Hakkındaki iddialar hatırlatılarak savunması alınan maznun M.E. olay günü memul etmek için Osmaniye’den Adana’ya geldiklerini ve öldürülen Mehmet Talih’ın kendisinden çökertme telefonunu istediğini belirtti.

Felek’ın barda taşkınlık yaptığını öne süren M.E, “Mehmet Baht daha bilahare kardeşimden cep telefonunu aldı ve ansız vermedi. Tıpkısı müddet sonradan kendisi hariç bundan sonra. İçeri geldiğinde arbede yaşanmış haldeydi. Kendisine ‘kardeşimin telefonunu düşüncesiz’ ver dediğimde ‘bana dışarıda 20 dirilik saldırdı siz neyi ağrı ediyorsunuz’ diye niteleyerek bana temel attı. Bu tam benim gözlüğüm kırıldı. Tığ cenk etmeye başladık. Mehmet Şans bana bıçakla saldırdı. Bu sırada yanıma gelen kardeşim M.E. de kavgaya karışma oldu. Maktul, sürekli kardeşimi tahrik ediyordu. Bire Bir süre sonradan yaşanan arbedede maktulün ‘bana ambulans çağırın’ diyerek bağırdığını duydum. Maktulün ölümüne ego sebep olmadım. Suç işlemedim. Tahliyemi ve beraatimi dilek ediyorum.” ifadesini kullandı.

Diğer maznun M.E. bile suçlamaları akseptans etmeyerek boşaltma ve aklanma talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, maktulde meydana mevrut yaralanmanın, kaç kesici aletle meydana geldiğinin tespiti amacıyla anlatım alınmasına, sanıkların mevkufiyet halinin devamına ve tanıkların dinlenilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Merkez Çukurova ilçesinde 12 Mayıs’ta barın çıkışında bıçaklanarak dokunaklı yaralanan Mehmet Yıldız, kaldırıldığı Adana Şehir, Terbiye ve Araştırı Hastanesinde müdahaleye karşın kurtarılamamıştı. Olayla ilişkin kardeşler M.E. ve M.E. tutuklanmıştı.

Share: